Kostel byl postaven v letech 1886-1887 v novogotickém stylu. Postaven místním stavitelem Jakobem Stabernakem. Interiér vyzdoben v beuronském stylu podle návrhu benediktina Gislena Béthunema. Přístupný při bohoslužbách pro potřeby přilehlého biskupského gymnázia.
Hlavní obrázek místa
pohled od jihovýchodu, za kostelem budova sirotčince (dnes internát) a školy (dnes biskupské gymnázium a zákl. církevní škola)
© Marcela Váňová 04/2021
České Budějovice jsou statutární město a správní i kulturní metropole Jihočeského kraje. Nachází se v něm řada muzeí a historických památek a jsou výchozím bodem k výletům po celém kraji. Kostel sv. Rodiny se nachází u Mlýnské stoky (součást historické obrany města) a hlavní vchod je z ulice Karla IV., která vede ze Senovážného náměstí na náměstí Přemysla Otakara II. v centru města.
Wikipedie; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 31.3. 2021
popis

Kostel sv. Rodiny je neorientovaná jednolodní, částečně podsklepená stavba, s předsazenou malou předsíní a věží na pravé straně vstupního průčelí. Má odsazený pětiboký presbytář a sakristii a je završena sedlovou střechou (krytá drobnými kosými břidlicovými deskami) do trojúhelných štítů s vrcholovými pilířky s litinovými kříži. Vstupní severovýchodní průčelí umocňuje vysoká štíhlá věž s jehlancovitou střechou, též krytou břidlicí. V ose kostela je umístěn hlavní vstup, nad ním se vypíná trojúhelný štítek s vrcholovým křížem, po stranách vstupu dvojice lomených okének. Boční jihovýchodní strana je pětiosá s lomenými okny se silně skloněnými parapety, jež jsou členěna štíhlými opěráky zakončenými štítky, používanými ve vrcholné gotice. Na jihozápadní straně je kostel ukončen polygonálním uzávěrem, na jehož části je spojovací krček s přilehlou novogotickou budovou dnešního internátu (bývalý sirotčinec). Závěr je členěn třemi…  číst dále

Památkový katalog NPÚ; Wikipedie; Jaroslav Špiroch., 14.4. 2021

historie

Roku 1850 biskup Lindauer povolává do Českých Budějovic kongregaci Milosrdných sester svatého Karla Boromejského. Kongregace si zde od 60. let 19. století vybudovala komplex objektů se sirotčincem, školou a kostelem sv. Rodiny. Kostel byl postaven v letech 1866-1867 Jakobem Stabernákem v novogotickém slohu s interiérem vyzdobeném v beuronském stylu podle návrhu benediktina Gislena Béthunema. Stavěn byl současně s novogotickou budovou (dnešním internátem). Vysvěcen byl 3.6.1888. V roce 1950 byl komunistickým režimem zkonfiskován a sloužil třeboňskému archivu. V roce 1992 byl kostel opraven. Na začátku druhé dekády 21. století byl archiv přestěhován a od roku 2011 se otevíral k příležitostným akcím. Od roku 2014 se po mnohých letech otevřel ke konání bohoslužeb i pro kulturní a vzdělávací akce (přednášky Jihočeské univerzity a Akademie věd). Od roku 2018 je kulturní památkou ČR.

Památkový katalog NPÚ; Wikipedie; Jaroslav Špiroch., 14.4. 2021

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), České Budějovice

Místa v okolí

 Puklicův dům
 Samson
 radnice
 biskupská rezidence
 Černá věž
 Zlatý most
 Masné krámy
 Solní brána
 Rabenštejnská věž
 solnice
 Přední vodní mlýn
 vodárenská věž
 židovský hřbitov
 Červený dvůr
 kostel sv. Vojtěcha
 Rudolfov
 Doubravice
 Purkmistrovský dům
 kostel sv. Víta
 špýchar s bránou
 kaple sv. Josefa
 Lustenek
 kaple Panny Marie
 Poříčí
 Houžná
 Doubíčko
 Orty
 kamenná boží muka
 Libníč
 Boršov
 kaplička sv. Anny
 dvůr Koroseky
 Staré Machovice
 Machovice
 kaplička Panny Marie
 Vildštejn
 Kamenný Újezd
 Ohrada
 ZOO Ohrada
 kaplička Panny Marie
 Doudleby
 dvůr Vondrov
 Hluboká nad Vltavou
 Maškovec
 kaple sv. Barbory
 Doudleby
 kostel sv. Vincence
 Plavnice
 návesní kaple
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 Zvíkov u Lišova
 kostel sv. Václava
 Habří
 Habří
 Čakovec
 Ledenice
 Bartochov
 Baba
 Komařice
 kontribuční sýpka
 kostel sv. Víta
 Kluk
 Suchá
 Hradec u Dobřejovic
 kamenný most
 kostel sv. Linharta
 hradiště Záluží
 Dívčí Kámen
 barokní kamenný most
 Římov
 Trocnov
 kostel sv. Vavřince
 Provod, Prochod
 Třísov
 Třísovská lípa
 Ostrolovský Újezd
 boží muka
 Sedlo
 Újezdec
 Štěkře
 pranýř
 radnice
 Holkov
 Kamenná věž
 Borovany
 Holašovice - VPR
 boží muka
 kostel sv. Markéty
 Chlum
 kamenný most
 Nežetice
 boží muka
 Kubatův pomník
 Safari Park
 Dvorec
 Nový Dvůr
 ZOO Dvorec
 Granátník
 Sedlec
 Kleť
 Trhové Sviny
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost - děkanství u kostela sv. Mikuláše
U Černé věže 71/4
37001 České Budějovice 1
Tel: +420 386350455 ; 733539347
http://www.bcb.cz
rkf.cb.mikulas@dicb.cz
Základní informace místa
ID místa: 15607
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 16.4.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama