Kostel byl postaven v letech 1886-1887 v novogotickém stylu. Postaven místním stavitelem Jakobem Stabernakem. Interiér vyzdoben v beuronském stylu podle návrhu benediktina Gislena Béthunema. Přístupný při bohoslužbách pro potřeby přilehlého biskupského gymnázia.
Hlavní obrázek místa
pohled od jihovýchodu, za kostelem budova sirotčince (dnes internát) a školy (dnes biskupské gymnázium a zákl. církevní škola)
© Marcela Váňová 04/2021
České Budějovice jsou statutární město a správní i kulturní metropole Jihočeského kraje. Nachází se v něm řada muzeí a historických památek a jsou výchozím bodem k výletům po celém kraji. Kostel sv. Rodiny se nachází u Mlýnské stoky (součást historické obrany města) a hlavní vchod je z ulice Karla IV., která vede ze Senovážného náměstí na náměstí Přemysla Otakara II. v centru města.
Wikipedie; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 31.3. 2021
popis

Kostel sv. Rodiny je neorientovaná jednolodní, částečně podsklepená stavba, s předsazenou malou předsíní a věží na pravé straně vstupního průčelí. Má odsazený pětiboký presbytář a sakristii a je završena sedlovou střechou (krytá drobnými kosými břidlicovými deskami) do trojúhelných štítů s vrcholovými pilířky s litinovými kříži. Vstupní severovýchodní průčelí umocňuje vysoká štíhlá věž s jehlancovitou střechou, též krytou břidlicí. V ose kostela je umístěn hlavní vstup, nad ním se vypíná trojúhelný štítek s vrcholovým křížem, po stranách vstupu dvojice lomených okének. Boční jihovýchodní strana je pětiosá s lomenými okny se silně skloněnými parapety, jež jsou členěna štíhlými opěráky zakončenými štítky, používanými ve vrcholné gotice. Na jihozápadní straně je kostel ukončen polygonálním uzávěrem, na jehož části je spojovací krček s přilehlou novogotickou budovou dnešního internátu (bývalý sirotčinec). Závěr je členěn třemi…  číst dále

Památkový katalog NPÚ; Wikipedie; Jaroslav Špiroch., 14.4. 2021

historie

Roku 1850 biskup Lindauer povolává do Českých Budějovic kongregaci Milosrdných sester svatého Karla Boromejského. Kongregace si zde od 60. let 19. století vybudovala komplex objektů se sirotčincem, školou a kostelem sv. Rodiny. Kostel byl postaven v letech 1866-1867 Jakobem Stabernákem v novogotickém slohu s interiérem vyzdobeném v beuronském stylu podle návrhu benediktina Gislena Béthunema. Stavěn byl současně s novogotickou budovou (dnešním internátem). Vysvěcen byl 3.6.1888. V roce 1950 byl komunistickým režimem zkonfiskován a sloužil třeboňskému archivu. V roce 1992 byl kostel opraven. Na začátku druhé dekády 21. století byl archiv přestěhován a od roku 2011 se otevíral k příležitostným akcím. Od roku 2014 se po mnohých letech otevřel ke konání bohoslužeb i pro kulturní a vzdělávací akce (přednášky Jihočeské univerzity a Akademie věd). Od roku 2018 je kulturní památkou ČR.

Památkový katalog NPÚ; Wikipedie; Jaroslav Špiroch., 14.4. 2021

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), České Budějovice

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost - děkanství u kostela sv. Mikuláše
U Černé věže 71/4
37001 České Budějovice 1
Tel: +420 386350455 ; 733539347
http://www.bcb.cz
rkf.cb.mikulas@dicb.cz
Základní informace místa
ID místa: 15607
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 16.4.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama