Zbytky hrádku či tvrze nejasných osudů, zřejmě ze 14. st. Na pravoúhlé ostrožně zachovány příkopy a část vnějšího valu (na východě), v jádře terénní nerovnosti po budově či věži o rozměrech 5x7 m, zřejmě hlavní obytné i obranné stavbě sídla.
Hlavní obrázek místa
Tvrziště od severozápadu, v popředí a vlevo zbytky příkopu
© Filip Matoušek 11/2006
Malá víska Petrovice leží v malebné krajině asi 9 km severovýchodně od Strakonic. Asi 400 východně od ní je v údolí ukrytý bývalý mlýn Větrov, ke kterému vede ze vsi podél potoka úzká asfaltka, po níž je možné dále pokračovat až do Brlohu. Pozůstatky někdejší petrovické tvrze či hrádku se nacházejí na pravoúhlém výběžku - ostrožně - nad soutokem Brložského a Petrovického potoka, jen asi 150 metrů severozápadně nad mlýnem. Protože v údolí u potoka jsou ploty a ohrady pro koně, nejlepší přístup ke tvrzišti je od můstku přes potok asi 200 m východně od mlýna, odkud lze po některé z vyšlapaných pěšin vystoupat do severního svahu údolí a poté již pokračovat k západu (vlevo) po okraji terénní hrany až na konec výběžku ke zdaleka viditelné osamocené borovici, která stojí na okraji tvrziště. V blízkém okolí lze navštívit např. Radomyšl nebo Brloh s pěknou renesanční tvrzí.
Filip Matoušek, 20.11. 2006
popis

Pravoúhlý ostroh nad soutokem dvou potoků byl dostatečně chráněn přírodními svahy na jižní a západní straně, na zbývajících stranách jej od pokračující planiny odděloval dosud dobře patrný příkop, na východě ještě doplněný vnějším valem. V severní části jádra nad příkopem jsou patrné terénní náznaky obdélné stavby, patrně hlavní obytné věže o rozměrech cca 5 x 7 m, která chránila jižněji ležící prostor nádvoří. V současné době již zde nejsou patrné zbytky základů z lomového zdiva, jak uvádí starší literatura. Nedochovaly se ani žádné další zbytky zástavby či obvodového opevnění.

© F. Kašička, B. Nechvátal: Tvrze a hrádky na Strakonicku. Muzeum stř. Pootaví Strakonice, 1986., 5.12. 2006

historie

Historie

Ves je poprvé doložena k roku 1342, kdy z ní Albera z Dobevi odváděl povinný plat klášteru v Písku. Roku 1394 se připomíná Belka z Petrovic a z roku 1444 se dochovala zpráva o tom, že město Písek bylo obviněno Petrem z Dobevi z neoprávněného držení jeho dědičné vsi Petrovice. Přesto si nechalo město Písek o století později ves definitivně zapsat do desek zemských, a berní rula z roku 1654 uvádí jen „4 osedlé a pustou krčmu“ a o bývalém sídla se nijak nezmiňuje. Doba vzniku tvrze či hrádku na Větrovem tak zůstává nejasná, stejně i jako její zánik. Díky analogiím lze klást vznik sídla do 14. století a zánik nejspíše do století následujícího, pokud k němu ovšem nedošlo v průběhu či těsně po husitských válkách.

© F. Kašička, B. Nechvátal: Tvrze a hrádky na Strakonicku. Muzeum stř. Pootaví Strakonice, 1986., 5.12. 2006

Půdorys místa

Půdorys tvrziště podle měření v r. 1995
© L. Svoboda, J. Slavík (Encyklopedie českých tvrzí, II. díl, ARGO 2000)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Strakonice  (ST), Osek

Místa v okolí

 Osek
 Brloh
 židovský hřbitov
 Kbelnice
 křížová cesta
 děkanství
 kostel sv. Martina
 radnice
 mariánský sloup
 Drhovle
 Šamonice
 Kožlí
 Velký Kamýk
 Řepice
 Štěkeň
 Sedlice
 Čížová
 Kestřany
 masné krámy
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 Husův sbor
 Škvořetice
 kostel sv. Markéty
 Čekanice
 Strakonice
 vojenský hřbitov
 židovský hřbitov
 Strážovice
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 kaple sv. Anny
 železný most
 kamenný most
 Putim
 Mladějovice
 kostel sv. Vavřince
 Bratronice
 Kamenný most
 Střela
 Buzice
 Mladějovice
 sladovna
 Cerhonice
 Střela
 Písek
 dům U Koulí
 radnice
 městské opevnění
 Vráž
 synagoga
 kostel sv. Jiljí
 Cehnice
 židovský hřbitov
 zemský hřebčinec
 parostrojní lihovar
 Záboří
 stará radnice
 kaplanka
 socha sv. Floriana
 mariánský sloup
 Blatná
 kaple Božího hrobu
 Pětnice
 Žižkův most
 Karlov
 Kosatínský viklan
 kostel sv. Jiljí
 Jarník
 Drahonice
 Ženatý dub
 Boudy u Čimelic
 Hoštice u Volyně
 Kbíl
 Vintíř
 kostel sv. Anny
 Varvažov
 Božovice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Kateřiny
 Varvažov
 Kraselov
 Nihošovice
 Klokočín
 kaple sv. Anny
 Boží kámen
 Tchořovice
 Kdanský dvůr
 Zvíkov
 Němčice
 Lnáře
Základní informace místa
ID místa: 4786
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 6.12.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama