Kostel již z počátku 13. století (raně gotický presbytář a sakristie, portál ve věži) na místě původní osady Budivojovice. Jeho nynější podoba je však výsledkem pozdně gotické přestavby kolem r. 1461 a pozdějších úprav. Nástěnné malby z konce 16. století. Empírové náhrobky. Přístupný příležitostně.
Hlavní obrázek místa
pohled na kostel od jihu
© Jaroslav Špiroch 11/2020
České Budějovice jsou statutární město, správní a kulturní metropole Jihočeského kraje. Nachází se v něm řada muzeí a historických památek a je výchozím bodem k výletům po celém kraji. Zmíněný kostel se nachází na Pražském předměstí, v místech Starého města (na místě původní osady Budivojovice).
Jaroslav Špiroch, Wikipedie., 13.5. 2020
historie

Původní farní kostel osady Budivojovice z doby před založením města České Budějovice králem Přemyslem Otakarem II. je jediný pozůstatek původní osady, jejímž majitelem byl dvorský sudí Čéč z Budivojovic. Je připomínán již ve 13. století (raně gotický presbytář a sakristie, portál ve věži). Přestavěn byl pozdně goticky kolem r. 1461 a upraven v 16. století. Kostel je jednolodní s pravoúhle uzavřeným presbytářem se sakristií po délce severní strany a hranolovou věží představenou v západním průčelí. Na západní straně věže je asymetricky umístěný zazděný portál s půlkruhovým záklenkem, s ostěním profilovaným mělkými pravoúhlými ústupky, úzká střílnová okna, v patře široká hrotitá. Na jižní straně se nachází škrábaný letopočet 1461. V lodi a presbytáři jsou hrotitá okna s novodobými kružbami, na jižní straně presbytáře neodstupněný opěrný pilíř a na vnějšku zbytky sgrafitové výzdoby. Kostel je kryt vysokou valbovou…  číst dále

UPČ,sv.první, kolekt.aut.,nakl.Academia,1977, Jaroslav Špiroch, 2.9. 2014

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), České Budějovice

Místa v okolí

 Rabenštejnská věž
 Přední vodní mlýn
 solnice
 Masné krámy
 Černá věž
 Puklicův dům
 kostel sv. Vojtěcha
 Solní brána
 biskupská rezidence
 kostel sv. Rodiny
 Zlatý most
 židovský hřbitov
 Červený dvůr
 Houžná
 Rudolfov
 Doubíčko
 Purkmistrovský dům
 kostel sv. Víta
 Orty
 špýchar s bránou
 kaple sv. Josefa
 Lustenek
 Doubravice
 Poříčí
 kaple Panny Marie
 kamenná boží muka
 Staré Machovice
 Ohrada
 Vildštejn
 Machovice
 ZOO Ohrada
 Libníč
 dvůr Vondrov
 Hluboká nad Vltavou
 kaplička sv. Anny
 dvůr Koroseky
 Boršov
 kaplička Panny Marie
 kaplička Panny Marie
 návesní kaple
 Kamenný Újezd
 Maškovec
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vincence
 Doudleby
 Doudleby
 Plavnice
 kaple sv. Barbory
 Habří
 Habří
 Čakovec
 kostel sv. Václava
 Suchá
 Zvíkov u Lišova
 Hradec u Dobřejovic
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Víta
 barokní kamenný most
 kostel sv. Linharta
 kostel sv. Vavřince
 Kluk
 Provod, Prochod
 Ledenice
 Bartochov
 Komařice
 Dívčí Kámen
 hradiště Záluží
 kamenný most
 Třísov
 Třísovská lípa
 boží muka
 Karlův hrádek
 Římov
 Holašovice - VPR
 Trocnov
 Štěkře
 boží muka
 Ostrolovský Újezd
 Sedlo
 Kubatův pomník
 Újezdec
 Chlum
 pranýř
 radnice
 Borovany
 kostel sv. Markéty
 Sedlec
 kamenný most
 Švamberk
 boží muka
 Nový Dvůr
 Granátník
 ZOO Dvorec
 Kleť
Základní informace místa
ID místa: 11864
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 22.11.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama