Plavební kanál byl vybudován v l. 1799–1801 zejm. za účelem plavení dřeva. Stavbu zadal kníže Josef Schwarzengerg, projekt vypracoval ing. Josef Rosenauer. Svému účelu kanál sloužil ještě poč. 20. stol. Kanál je dlouhý 14,4 km, výškový rozdíl je 190 m. Nese jméno po zaniklých vsích Vchynice a Tetov.
Hlavní obrázek místa
Kanál mezi Srním a Rokytou
© Zdeněk Krajdl 04/2005
Spojuje Vydru a Křemelnou, když obchází nesplavný a zároveň nejkrásnější úsek Vydry pod Antýglem. Jeho začátek je na Vydře pod bývalým Tetovem. Délka kanálu je 14,4 km, výškový rozdíl je 190 m, místy je až 5 m široké koryto, částečně vyzděné.
7.11. 2003
historie

Nese jméno po zaniklých osadách Vchynice a Tetov. S nápadem vybudovat plavební kanál přišel komisař prácheňského kraje Baierweck, nepochybně inspirován Schwarzenberským kanálem, s návrhem vybudovat na panství plavební systém, který by umožnil přiblížit velké bohatství dřeva nejen prášilských lesů, ale též odlehlých prostorů města Kašperských Hor a kamerálního lesa Roklanu hlavnímu městu Praze. A když koupil Prášilské panství roku 1799 kníže Josef Schwarzenberg, dal záhy příkaz k výstavbě plavebního zařízení. Když bylo na jaře téhož roku vše připraveno, vydal se Rosenauer na obhlídku Vydry, jejíž řečiště mělo být pro plavení dříví upraveno. A tehdy dospěl k názoru, že ani v upravené řece nebude možné bezpečně plavit, a to pro značné množství kamenů, prudký spád a četné peřeje. Rosenauer navrhl, aby byl vybudován kanál, který by začínal na Vydře u Rechlí a ústil do Křemelné. Náklady na tuto stavbu měly být podstatně nižší…  číst dále

7.11. 2003

Komentáře

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Srní

Místa v okolí

 Hauswaldská kaple
 Prášilské jezero
 Antýgl
 kaple
 Poledník
 smolná pec
 kaple sv. Vintíře
 kostel sv. Vintíře
 Kundratice
 Vatětice
 kostel sv. Mikuláše
 Karlov
 Palvinov
 pranýř
 kostel sv. Kateřiny
 kašna I
 Horská synagoga
 kašna II
 švédské hroby
 radnice
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Mořice
 hrobka rodiny Schmid
 Obří hrad
 Dolejší Krušec
 Laka
 kaple sv. Kříže
 boží muka
 Dolejší Těšov
 Kašperk
 Pustý hrádek
 Loučová
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 Kojšice
 kostel sv. Štěpána
 Dlouhá Ves
 Jiřičná
 Chamutice
 Královský kámen
 Hrad pod Hrnčířem
 Sedlo
 Volšovy
 Petrovice
 Záluží
 hájenka na Březníku
 barokní kaple
 Kněžice
 rychta/fara/radnice
 Kohoutí kříž
 Žikov
 Strádal
 Hrad u Strašína
 kostel sv. Václava
 městské opevnění
 městský špitál
 Javorná
 Voprchovský dům
 Rozacínovský dům
 kašna
 Kámen neštěstí
 Větrný kámen
 Měsíční kámen
 Sluneční kámen
 Chalupská slať
 synagoga
 kaple sv. Václava
 Dražovice
 kostel sv. Anny
 Dražovice
 Žihobce
 kostel sv. Václava
 sýpka a kalvarie
Základní informace místa
ID místa: 1763
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 7.11.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama