Hranolová zděná výklenková kaplička stojí na vyšším podélném podstavci. Zakončena trojúhelníkovým štítem na profilované římse. V horní části hranolu v průčelí je čtvercový výklenek s obrázkem P. Marie. Sedlová stříška je kryta taškami a ve středu vrcholu je umístěn kovaný dvojitý jetelový křížek.
Hlavní obrázek místa
průčelí kapličky ze severovýchodu
© Marcela Váňová 04/2021
Střížov (německy Driesendorf) je obec v okrese České Budějovice v Jihočeském kraji. Název obce pochází buď od jednoho osadníka - Strycha, nebo strážního místa. První zmínka o obci je z r. 1263 (Jaroslav ze Střížova). Na zahradě domu č. 24 je kámen, který je údajně nohou stolu, na kterém byli kmotři hoštěni po křtu Jana Žižky z Trocnova v kostele sv. Martina (viz samostatné heslo). Trocnov totiž tehdy spadal do střížovské farnosti. V té době byl majetkem Strycha, který s ním byl údajně spřízněn. Z pamětihodností mimo zmíněné kapličky je ještě jedna nedaleko kostela sv. Martina, dále u něj stojící kamenný kříž a fara. Krajem obce prochází cyklistická stezka č. 1121 (Novohradsko - Doudlebsko). Výklenková kaplička Panny Marie stojí skoro na konci obce u silnice směřující na Komařice.
Wikipedie; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 13.5. 2021
popis

Výklenková kaplička Panny Marie stojí skoro na konci obce při silnici směřující na obec Komařice. Lidová stavba byla postavena pravděpodobně v druhé polovině 19. století či na počátku století 20. Hranolová zděná stavba stojící na vyšším podélném podstavci je zakončena trojúhelníkovým štítem s rámečkem na profilované římse. V horní části hranolu je v průčelí hluboký čtvercový výklenek, krytý dřevěným rámečkem se sklem. Ve výklenku je umístěn obrázek Panny Marie. Sedlová stříška je kryta taškami a ve středu jejího vrcholu je kovaný dvojitý jetelový křížek.

Mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 13.5. 2021

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Střížov

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15695
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 13.5.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama