Kaplička z roku 1874 (datace ve štítu). Obdélná, zděná, v průčelí s půlkruhovým výklenkem uzavřeným ozdobnou mříží; v nárožích pilastry s hlavicemi, nesoucími římsu; na ní zkosený trojúhelníkový štít s křížkem. Ve výklenku socha sv. Jana Nepomuckého. Krytá sedlovou střechou s taškami bobrovkami.
Hlavní obrázek místa
© Marcela Váňová 10/2021
Ševětín, původně Šebětín (německy Schewetin) je městys v okrese České Budějovice, 16 km severovýchodně od krajského města. První zmínka pochází z roku 1356 v konfirmačních knihách pražské arcidiecéze. Výklenková kaplička stojí na okraji městyse směrem ke krajskému městu, na rozcestí. Z pamětihodností městyse se zde dále nachází kostel sv. Mikuláše, vedle něj stojící barokní fara a pomník obětem světových válek a nedaleko stojící socha sv. Jana Nepomuckého (viz samostatná hesla). Probíhá jím silnice II/603 a od roku 2019 západně od něj dálnice D3. Též jím prochází železniční trať č. 220 (České Budějovice - Praha) a cyklistické stezky č. 1057, 1060 a 1134.
Wikipedie; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 20.12. 2021
popis

Výklenková kaplička, stojící na rozcestí, pochází z roku 1874. Je to zděná obdélná stavba, v jejímž průčelí je vysoký půlkruhový výklenek (celý prostor vyplňuje mohutná socha sv. Jana Nepomuckého), uzavřený ozdobnou kovanou mříží. Nároží průčelí člení pilastry s hlavicemi, nesoucími korunní římsu. Na římse je umístěn zkosený trojúhelníkový štít (hrany kryty taškami), ve vrcholu s křížkem. Ve štítu je štukový rámeček s datem stavby. Na bocích jsou mělké půlkruhové niky bez ozdob. Kaplička je kryta sedlovou střechou s taškami bobrovkami.

Jaroslav Špiroch., 20.12. 2021

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Ševětín

Místa v okolí

 kostel sv. Mikuláše
 fara
 Švamberk
 Provod, Prochod
 Radonice
 Hradec u Dobřejovic
 Hvozdno
 Karlův hrádek
 kostel sv. Vavřince
 Dolní Bukovsko
 Baba
 Libníč
 kostel sv. Jiří
 kamenná boží muka
 Orty
 kříž II.
 kovaný kříž I.
 boží muka
 Bzí
 kostel sv. Václava
 boží muka
 kostel sv. Štěpána
 Hluboká nad Vltavou
 boží muka
 Litoradlice
 Horusický rybník
 kaple sv. Rozálie
 Lomnice nad Lužnicí
 kostel sv. Víta
 Purkmistrovský dům
 výklenková kaple
 kaple sv. Rocha
 Rudolfov
 Lustenek
 ZOO Ohrada
 Dolní Kněžeklady
 Ohrada
 návesní kaple
 kostel sv. Martina
 Žimutice
 Žimutice
 dvůr Vondrov
 Zálší
 sokolovna
 kaple Kalvárie
 Zvíkov u Lišova
 děkanství
 výklenková kaple
 Hněvkovice
 kaple
 kříž
 Býšov
 Poštovský dům
 židovský hřbitov
 měšťanský pivovar
 nová radnice
 radnice
 Weisův dům
 návesní kaple
 Talíř
 boží muka
 boží muka
 Fuglhaus
 kostel sv. Václava
 Branovice
 Rabenštejnská věž
 Černá věž
 solnice
 Branovice
 kaple Svaté Rodiny
 Puklicův dům
 Přední vodní mlýn
 Masné krámy
 barokní kamenný most
 Samson
 radnice
 kostel sv. Rodiny
 kostel sv. Vojtěcha
 biskupská rezidence
 Solní brána
 Zlatý most
 Libív
 rybník Rožmberk
 Houžná
 kaple Panny Marie
 muzeum koněspřežky
 Vysoký hrádek
 Hamr
 vodárenská věž
 Vildštejn
 kostel sv. Prokopa
 nová solnice
 Týn nad Vltavou
 děkanství
 Doubíčko
 kašna
 dům U Zlaté lodi
 dům U Zlatého slunce
 Stará pošta
 kostel sv. Jakuba
 dům U Modré hvězdy
 radnice
 Týn nad Vltavou
 kostel sv. Víta
 Machovice
 Lannův kříž
 železný most
 Staré Machovice
 Dráchov
 výklenková kaple
 Třeboň
 kostel sv. Jiljí
 mariánský sloup
 městské opevnění
 kaple
 radnice
 dům U koníčka
 vodojem
 pivovar
 Semenec
 historická kovárna
 hrobka Berchtoldů
 Neznašov
 fara
Základní informace místa
ID místa: 16125
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 20.12.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama