Pův. dům zde stával již v posl. třetině 13. stol. Nynější podoba z r. 1902. Třípatrový nárožní dům se secesní fasádou. V nároží arkýř s věžičkou. Při rekonstr. v l. 1987- 89 objeven původní dřevěný strop z přelomu gotiky a renesance. Nepřístupný, přístup pouze do obchodů v podloubí a v Krajinské ul.
Hlavní obrázek místa
pohled z náměstí Přemysla Otakara II. z jihovýchodu
© Marcela Váňová 04/2021
České Budějovice jsou krajské a statutární město, správní i kulturní metropole Jihočeského kraje. Nachází se v něm řada muzeí a historických památek a je výchozím bodem k výletům po celém kraji. Puklicův dům stojí na náměstí Přemysla Otakara II. na severní straně na rohu Krajinské ulice, směřující z náměstí na Pražské předměstí.
Wikipedie; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 11.5. 2021
popis

Třípatrový dům s nárožním arkýřem ukončeným měděnou věžičkou, která napodobuje špičku jednoho mrakodrapu v Americe. Dům má eklektickou secesní fasádu a směrem na náměstí podloubí, které je zaklenuto dvojicí křížových polí bez hřebínků a krajní kamenný sloup se zaoblenými okraji. Dlažba v podloubí je z kamenných ploten. Ve střeše má dům segmentově zastřešené vikýře. Vnitřní prostor obsahuje kvalitní klenuté prostory s valenými a křížovými klenbami, klenuté schodiště atd. V 1. patře je zachován goticko-renesanční trámový strop s ojedinělým řezaným provazcem ve středu svinutým do uzlu, který byl objeven při rekonstrukci domu v letech 1987-1989. V přízemí je v podloubí vchod do obchodu s hudebninami s křížovými a valenými klenbami. Z Krajinské ulice, směřující z náměstí Přemysla Otakara II. na Pražské předměstí, je pak vchod do hlavního objektu a dalšího obchodu s plochými stropy. Památková…  číst dále

Památkový katalog NPÚ; Encyklopedie Českých Budějovic; Jaroslav Špiroch, 12.5. 2021

historie

Dům na tomto místě stál už v poslední třetině 13. století, první zmínka o něm je však až z let 1384-1385. Z počátku 17. století pochází ikonografické zobrazení domu z r. 1602 od Jana Wilenbergra (dům zachycen jako dvoupatrový s atikou s cimbuřím). V r. 1721 dům postižen požárem. Anonymní kresba z 18. století zobrazuje dům jako dvoupatrový s okoseným nárožím s arkýřem zastřešeným stříškou s cibulí. V 50. a 60. letech 19. století proběhly výrazné stavební úpravy; třetí poschodí s věžičkou jsou z r. 1902. Fasáda pochází z doby před 1. světovou válkou. Nejvýznamnějším držitelem domu, po němž je nazýván, byl Ondřej Puklice ze Vztuh. Působil v radě města Budějovic v letech 1438-1467, opakovaně i jako purkmistr, věrný stoupenec krále Jiříka z Poděbrad, při jehož obhajobě byl v r. 1467 zavražděn za vzpoury německých konšelů. Pamětní deska na domě od sochaře Františka Mrázka pochází…  číst dále

Památkový katalog NPÚ; Encyklopedie Českých Budějovic; Jaroslav Špiroch., 12.5. 2021

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), České Budějovice

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15680
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 12.5.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama