Jednodílné výšinné opevněné hradiště ledvinovitého půdorysu ze starší doby bronzové. Terénní náznaky. Zachováno ve vzácně autentickém stavu bez výraznějšího narušení. Patří do soustavy tří hradišť mezi Hlubokou a Týnem nad Vltavou (Baba a Litoradlice u Purkarce). Nepřístupné (nová obora Poněšice).
Hlavní obrázek místa
pohled na vnitřní val na severní straně hradiště
pamatkovykatalog.cz
Vesnice Dobřejovice (dříve i dodnes hovorově Dobřejice, německy Dobeschejowitz), je částí obce Hosín v okrese České Budějovice, Jihočeský kraj, od které se nachází asi 3,5 km severně. První zmínka je z r. 1490, kdy patřila ke hradu Hluboká (nad Vltavou). Severně od vesnice leží přírodní rezervace Libochovka. Kromě hradiště patří k památkově chráněným také jedenáct různých mohylníků. Hradiště Hradec u Dobřejovic je bohužel nepřístupné, neboť leží v Poněšické oboře (chov trofejních jelenů).
Českobudějovicko,sv.II, Pravý břeh Vltavy,Č.B.,nakl. Veduta 2008, Daniel Kovář, Jaroslav Špiroch, 10.6. 2020
popis

Hradiště se nachází na temeni výrazného vrchu, obtékaného z východu a jihu potokem Libochovkou. Jednodílné hradiště má ledvinovitý půdorys (cca 200x90m). Opevnění je tvořeno hlavním vnitřním valem (šíře: 10-14m, výška: 1-2,5m) a dvěma pásy valů vnějších (25m od hlavního valu), mezi nimiž se nachází příkop. Střední val (šířka 2-4m, výška do 0,5m), vnější první val (široký: 8-12m, vysoký: 1 - 1,5m). Všechny tři valy jsou celokamenné tvořené destrukcí středních a velkých kamenů.. Rozsah celého hradiště je 1,2 ha. Hradiště je zachováno ve vzácně autentickém stavu bez výraznějšího narušení.

Pamatkovykatalog.cz, Encyklopedie hradišť v Čechách,kolekt.nakl.Libri2003, Jaroslav Špiroch, 10.6. 2020

historie

Hradiště náleží k nejdéle známým archeologickým lokalitám jižních Čech. Lokalitu uvádí již J.Schaller ve své Topografii království Českého z r. 1789 a hradiště poté bylo několikrát zmíněno i dalšími autory prvé poloviny 19. století. Základní zaměření hradiště (1880) a první archeologický průzkum zde provedl roku 1890 prof. J.N.Woldřich (byl zde přítomen i kníže Jan ze Schwarzenbergu). V průkopu hlavním valem zjistil, že opevnění je tvořeno mocnou hlinitou vrstvou, překrytou kamennou destrukcí. Keramický materiál, získaný při výzkumu, datoval později B.Dubský do doby halštatské. Teprve další archeologická sondáž jihočeského muzea (P.Zavřel) z r. 1985 spojená s revizí starších nálezů umožnila změnu datování celé lokality na přelom starší a střední doby bronzové. V 90.letech 20. století byl nelegálním výkopem vyzvednut depot bronzových předmětů, později zajištěn policií ČR a předán muzeu. Hradiště bylo jedním ze tří hradišť mezi…  číst dále

Pamatkovykatalog.cz, severniceskobudejovicko.cz, Jaroslav Špiroch, 10.6. 2020

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Dobřejovice

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 14974
Typ místa: hradiště
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 10.6.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama