Pískovcové sousoší sv. Jana Nepomuckého s anděly vzniklo pravděpodobně mezi lety 1730–1740. Jeho autorství není jisté, dle podobnosti se stylem M. F. Jäckela je připisováno regionálně významnému sochaři Josefu Dietrichovi. Sousoší tvoří jednu z dominant náměstí a je od roku 1958 památkově chráněno.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 05/2014
Borovany (německy Forbes) jsou městem, jehož dějiny sahají až do konce 12. století. Jsou spojeny s rodem Vítkovců, později Švamberků a Schwarzenbergů. Město je bohaté na kulturní památky - jeho dominantu tvoří náměstí se zámkem, klášterem a radnicí. Sousoší najdete v severní části náměstí, kolem prochází červená turistická trasa. Zaparkovat lze za radnicí nebo u nedalekého autobusového nádraží.
1.8. 2020
historie

Pískovcové sousoší sv. Jana Nepomuckého s anděly po obou stranách bylo vytvořeno pravděpodobně mezi lety 1730–1740. Socha světce stojí na podstavci s půdorysem kříže, kolem je obdélná balustráda. Autorství sousoší dosud není jisté. Podobnost se stylem sochaře M. F. Jäckela ukazuje na autorství regionálně významného jihočeského sochaře první poloviny 18. století Josefa Dietricha. Ten dílo M. F. Jäckela dobře znal, roku 1724 například vytvořil kopii Jäckelovy sochy sv. Anny z Karlova mostu. Přímé doklady o Dietrichově autorství však chybí. Postava Jana Nepomuckého je pojata tradičně, má podobu tichého, do sebe pohrouženého světce. Sousoší tvoří jednu z dominant borovanského náměstí a je od roku 1958 památkově chráněno.

Milan Caha (zdroj: https:/www.pamatkovykatalog.cz), 1.8. 2020

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Borovany

Místa v okolí

 pranýř
 radnice
 Borovany
 boží muka
 kamenný most
 boží muka
 Nový Dvůr
 Trocnov
 ZOO Dvorec
 Ostrolovský Újezd
 Ledenice
 Újezdec
 Trhové Sviny
 Buškův hamr
 Komařice
 kostel sv. Václava
 Olešnice
 kostel sv. Martina
 Sedlo
 Hrádek
 Zvíkov u Lišova
 kaple sv. Barbory
 Doudleby
 Doudleby
 kostel sv. Vincence
 Čížkrajice
 Doubravice
 kamenný most
 Žumberk
 Římov
 Lustenek
 kostel sv. Víta
 Purkmistrovský dům
 Rudolfov
 kostel sv. Václava
 Červený dvůr
 Plavnice
 kostel sv. Jiljí
 Kamenná věž
 kaple Panny Marie
 Kamenný Újezd
 Bartochov
 Velešín
 kostel Všech svatých
 židovský hřbitov
 Slabošovka
 Svébohy
 kostel sv. Rodiny
 Zlatý most
 Holkov
 Třeboň
 biskupská rezidence
 pivovar
 Černá věž
 Puklicův dům
 Masné krámy
 kamenná boží muka
 mariánský sloup
 radnice
 dům U koníčka
 městské opevnění
 Solní brána
 Libníč
 kostel sv. Václava
 Rabenštejnská věž
 solnice
 Přední vodní mlýn
 mariánský sloup
 Poříčí
 radnice
 kovárna
 Nové Hrady
 Buquoyská rezidence
 Nové Hrady
 Cuknštejn
 vodárenská věž
 kostel sv. Vojtěcha
 Buquoyská hrobka
 Pořešín
 kaple sv. Víta
 Orty
Základní informace místa
ID místa: 15097
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 1.8.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama