Kaple postavena na místě původní barokní stavby z počátku 19. století a vysvěcena v r. 1930. Zděná kaple na návsi obdélného půdorysu se vstupním průčelím, obloučkovým štítem a hranolovou zvoničkou s makovicí a křížem. Zařízení z 1. poloviny 19. století.
Hlavní obrázek místa
© Jaroslav Špiroch 03/2023
Otěvěk je vesnice, část města Trhové Sviny v okrese České Budějovice. Nachází se asi 2 km na severozápad od města. První písemná zmínka o vesnici pochází z roku 1357. Z pamětihodností vedle návesní kaple zde najdeme ještě boží muka s vedle stojícím smírčím křížem, pomník obětem světových válek, historickou studnu (kašnu), kamenný kříž a památkově chráněné usedlosti čp. 4 a 41. Prochází tudy silnice II/156 České Budějovice-Trhové Sviny-Nové Hrady; autobusové spojení má s krajským městem a Trhovými Sviny. Vesnicí prochází modrá turistická stezka.
Jaroslav Špiroch, 1.4. 2023
popis

Kaple je zděná omítaná stavba na obdélném půdorysu na nízkém kamenném soklu, který vyrovnává nerovnost terénu. V průčelí je vstupní obdélný portál, v zakončení tzv. jeptiškou v zjednodušené formě; uzavřený dvojdílnými dřevěnými dveřmi, v horní části prosklenými. Průčelí je ukončeno obloučkovým štítem, ve střední části s obdélnou nikou půlkruhově zakončenou se sochou sv. Floriána. Za štítem na hřebeni střechy vrcholí vysokou hranolovou zvoničkou, krytou stanovou plechovou střechou s makovicí a křížem; po stranách ze všech stran obdélná okna zvoničky s dřevěnými žaluziemi. Boční strany kaple jsou osvětleny vždy po jednom obdélném okně, která mají stejný profil jako vstupní portál a jsou uzavřena dřevěnými členěnými prosklenými rámy. Všechny rohy zdobí štuková bosáž. Krytá je valbovou taškovou střechou. Původní 30 kg vážící zvon byl v polovině 2. světové války zrekvírován. Naštěstí byl nalezen nepoškozený ve skladišti v Praze…  číst dále

UPČ 2.kolekt.Academia 1978; www.tsviny.cz; Jiří Čajan; Jaroslav Špiroch., 28.3. 2023

historie

Původní barokní kaple byla postavena na počátku 19. století. V zimě na přelomu let 1928-1929, kdy byl mráz až -42 stupňů Celsia, bylo zdivo kaple značně potrháno. Diskutovalo se o tom, zda stojí za to investovat do její opravy nebo by bylo lepší postavit novou. Když jednou v noci rozkurážení otěvěčtí mladíci zcela zničili věž kaple, usnesli se (dle knihy protokolů 31. srpna 1929) zástupci vesnice, že bude na obecní náklady postavena kaplička nová. Zvon byl zatímně umístěn v koruně Krebsova dubu (poražen ještě před 2. světovou válkou) vedle chalupy čp. 57, kde se provizorně i zvonilo. Nová kaple byla postavena na stejném místě stavitelem Prokopem Kyslíkem z Trhových Svinů a byla vysvěcena v roce 1930 trhovosvinenským děkanem Vojtěchem Tupým. Celá spodní část byla věrnou kopií původní stavby, pouze barokní věž byla nahrazena dřevěnou, rákosem pobitou a omítnutou nízkou věžičkou, zakončenou stanovou střechou. Místním usedlíkům se patrně nová…  číst dále

Jiří Čajan; Jaroslav Špiroch., 31.3. 2023

Komentáře

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Otěvěk

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 17103
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 1.4.2023
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

reklama