Zajímavě řešený kříž plasticky ztvárněný na podkladové desce, krytý malou stříškou; na hranolovém podstavci. Ve spodní části podstavce datování - 1843. Stojí na rozcestí a je volně přístupný.
Hlavní obrázek místa
© Marcela Váňová 11/2021
Ostrolovský Újezd (do roku 1948 Újezd Ostrolov, německy Aujetz Ostrolow) je obec ležící v okrese České Budějovice. První připomínka pochází z roku 1381, kdy je zmiňován Mikšík z Újezdce. Z pamětihodností vyniká především zámek, v blízkém okolí pak zejména rodiště Jana Žižky z Trocnova, hrádek Újezdec nebo pomník Šimona Nitzka. Obec má autobusové spojení s Českými Budějovicemi a Třeboní, prochází jí cyklotrasa Novohradsko-Doudlebsko a z ní odbočka č. 1123 a dále pak ještě zelená a modrá turistická stezka. Popisovaný kříž se nachází východně od obce při silnici do Borovan.
5.12. 2021
popis

Kříž stojí u silnice vedoucí z Ostrolovského Újezda do Borovan, na rozcestí vedoucím k chatám "U Šírků". Podle datace na spodní části je z roku 1843. Vysoký hranolový žulový podstavec stojí na nízkém soklíku a ve vrcholové části je mírně rozšířen. Ve spodní části je vytesána již shora uvedená datace a v horní rozšířené části náboženský symbol či nápis (?). Na vrcholu podstavce je umístěna pětiboká dřevěná deska, na níž je v průčelí plasticky ztvárněný krucifix s andílky a s popisovou cedulkou "Ostrolovský Újezd" a jeho krajinným pozadím. Deska je zakryta malou sedlovou stříškou, krytou šindelem.

Jaroslav Špiroch., 4.12. 2021

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Ostrolovský Újezd

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16078
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: křížek, boží muka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 5.12.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama