Kamenný žulový smírčí kříž na rozcestí vedle božích muk. Ojedinělá památka tohoto druhu v Jihočeském kraji. Památkově chráněný.
Hlavní obrázek místa
© Jaroslav Špiroch 03/2023
Otěvěk je vesnice, část města Trhové Sviny v okrese České Budějovice. Nachází se asi 2 km na severozápad od města. První písemná zmínka o vesnici pochází z roku 1357. Z pamětihodností vedle zmíněného smírčího kříže a božích muk vedle stojících zde najdeme ještě na návsi kapli Korunování Panny Marie, pomník obětem světových válek, kašnu, kamenný kříž a památkově chráněné usedlosti čp. 4 a 41. Prochází tudy silnice II/156: České Budějovice - Trhové Sviny - Nové Hrady; autobusové spojení má s krajským městem a Trhovými Sviny. Vesnicí prochází modrá turistická stezka.
Wikipedie; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 28.3. 2023
popis

Smírčí kříž se nachází severně od vesnice, na rozcestí při silnici České Budějovice-Trhové Sviny vedle božích muk. Kamenný žulový kříž hrubých tvarů s rozšiřujícími se rameny, typ užívaný od středověku je datován dle památkového katalogu do poloviny 19. století. Nazývaný též smírčí kříž Baba (dle vyprávění by měl být nepochybně starší ? - prý byl zhotoven na paměť rozdupání ženy hřebcem, což se mělo stát za tažení švédského vojska tábořícího v Otěvěku). Ojedinělá památka tohoto druhu v Jihočeském kraji a nejstarší kamenná památka na Trhovosvinensku. Podle vyprávění místního obyvatele stál původně na jiném místě - před domy čp. 32 a 58 uprostřed pastviny (nyní na pozemku ohraničeném hlavní silnicí a cestou vedoucí od stávající lokace směrem do vsi). Při rozorání pastviny byl převezen k silnici a odtud později, asi v roce 1920, na současné místo. Kříž byl zlomen. Při stavbě domu čp. 58 jej chtěli zedníci zazdít, ale naštěstí jim v tom…  číst dále

Památkový katalog NPÚ; J.Čajan-Kamenné kříže Trhovosvinenska; Jaroslav Špiroch., 28.3. 2023

Komentáře

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Otěvěk

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 17101
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: křížek, boží muka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 28.3.2023
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama