Dva dvorce odkryté archeologickým výzkumem v letech 1921–1937 J. Petříkem a v roce 1956 A. Hejnou. Menší z nich rodiště a sídlo Jana Žižky pozdějšího husitského hejtmana a vojevůdce, který nebyl nikdy poražen.
Hlavní obrázek místa
© Martin Kabeláč 07/2007
Nejpozději počátkem 14. století zde byly zde založeny dva dvorce. První z nich – zvaný Žižkův – se zmiňuje v roce 1378, kdy ho prodává Jan Žižka Vilému Puckovi z Trumaně. Druhý – zvaný Mikšův – se v roce 1381 stává majetkem Peška z Trocnova, příbuzného Jana Žižky. Oba dvorce v rozmezí let 1399–1425 získávají páni z Dvorce. Poslední představitel tohoto rodu Oldřich z Dvorce prodává oba dvorce v roce 1484 augustiniánskému klášteru v Borovanech. Ten je vlastní do svého zániku v roce 1579, poté dvorce přecházejí do vlastnictví Rožmberků. V roce 1661, kdy byl obnoven borovanský klášter, se dvorce stávají opět jeho majetkem a v druhé polovině 17. století dvorce zanikají. Správa majetku je vykonávána z nedalekého nově založeného poplužního dvora. Větší dvorec (Mikšův) byl archeologicky odkryt v rozmezí let 1921–1937 J. Petříkem. Dvorec podle nálezů zanikl velkým požárem. Poloha menšího dvorce (Žižkova) byla určena v roce 1938 J. Petříkem a prozkoumán v roce 1956 A. Hejnou. Jde o malá sídla s jednoduchým opevněním (palisáda, plot) s budovou rozdělenou na část obytnou a část provozní s kuchyní, poblíž kterých stál hospodářský objekt. Jde o panská sídla nejnižšího stupně, kterých není v Čechách odkryto mnoho.
Petr Nožička, čerpáno z: Kol. autorů: Encyklopedie českých tvrzí III, Argo Praha 2005, 18.7. 2010
Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Borovany

Místa v okolí

 výklenková kaple
 kříž
 Ostrolovský Újezd
 kašna
 Újezdec
 rozcestník
 Borovany
 kovárna
 pranýř
 radnice
 kamenný most
 boží muka
 boží muka
 ZOO Dvorec
 Dvorec
 Komařice
 kontribuční sýpka
 Safari Park
 Ledenice
 Nový Dvůr
 Nežetice
 Šicova kaplička
 kostel sv. Martina
 Hluboká u Borovan
 Sedlo
 Trhové Sviny
 Buškův hamr
 kaple sv. Barbory
 kostel sv. Vincence
 Doudleby
 Doudleby
 výklenková kaple
 výklenková kaple
 Doubravice
 výklenková kaple
 kamenný most
 dřevěný betlém
 Hrádek
 Olešnice
 kostel sv. Václava
 Římov
 Čížkrajice
 Zvíkov u Lišova
 socha Immaculaty
 Plavnice
 Kamenná věž
 Velešín
 Bartochov
 Červený dvůr
 Kamenný Újezd
 kostel Všech svatých
 kaple Panny Marie
 Lustenek
 Holkov
 Žumberk
 kostel sv. Víta
 Rudolfov
 Slabošovka
 Purkmistrovský dům
 kostel sv. Václava
 mariánský sloup
 radnice
 Poříčí
 muzeum koněspřežky
 židovský hřbitov
 vodárenská věž
 kostel sv. Rodiny
 Zlatý most
 Černá věž
 Samson
 radnice
 biskupská rezidence
 Solní brána
 Puklicův dům
 Masné krámy
 Rabenštejnská věž
 solnice
 Maškovec
 Přední vodní mlýn
 kostel sv. Václava
 špýchar s bránou
 kaple sv. Josefa
 Boršov
 Pořešín
 kamenná boží muka
 Svébohy
 kostel sv. Vojtěcha
 Libníč
 boží muka
 kaplička Panny Marie
 Červené blato
 kostel sv. Jiljí
 kaple
 výklenková kaple
 vodojem
 kostel sv. Jiljí
 Cuknštejn
 kaple Panny Marie
 Nové Hrady
 kovárna
 Buquoyská rezidence
 Nové Hrady
 Třeboň
 kostel sv. Mikuláše
 kaple Panny Marie
 pivovar
 mariánský sloup
 radnice
 dům U koníčka
 městské opevnění
 Světví
 Buquoyská hrobka
 Houžná
 vodárenská věž
 kaple sv. Víta
Základní informace místa
ID místa: 4567
Typ místa: tvrz
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 24.8.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama