Kořenští z Terešova v l.1565–1566 přestavěli původní tvrz na renesanční zámek. V r.1598 a 1621vyhořel. R.1623 zpustlý zámek prodán vyšebrodskému klášteru. Později sloužil jako sklady, škola, byty či pohostinství.
Hlavní obrázek místa
zámek se opravuje, nová střecha, komíny, štíty - průčelí hlavní budovy zámku
© Marcela Váňová 04/2021
Obec Komařice se stejnojmenným zámkem se vypíná na kopci nad údolím řeky Stropnice uprostřed tzv. Doudlebska, kraji mezi Českými Budějovicemi, Trhovými Sviny, Ledenicemi a Velešínem. Co by kamenem dohodil je odtud proslulé poutní místo Římov.
Jiří Cukr, 31.1. 2004
popis

Zámek je dvoupatrový objekt s jedním kratším křídlem. Přiléhající hospodářský dvůr využívá zdejší zemědělské družstvo. Na budově lze spatřit mnoho zachovalým stavebních prvků. Vstup je orámován bosovaným portálem se znakem Jiřího Kořenského z Terešova a jeho manželky Kristýny z Dráchova. Na několika místech vidíme zbytky renesančních sgrafit. Nádvorní strana je zdobena arkádami, které však byly v 19. století zazděny. Vynikají tu ovšem sluneční hodiny jako součást fresky Panny Marie. Vížka, která zámek ukončuje na severozápadní straně, obsahovala také kapli zasvěcenou sv. Bernardovi (zřízena kolem 1650). Před zámkem stojí barokní socha Immaculaty a rostou dva vysoké památné zeravi. Několik dalších památných jehličnanů potom obklopuje mohutnou budovy sýpky na druhé straně silnice.

Jiří Cukr, redakce hrady.cz (Za), 31.1. 2004

historie

Komařický zámek je v jádře gotickou tvrzí, jejíž přestavbou v letech 1565 – 1566 vzniklo dnešní renesanční sídlo. Tehdy Komařice patřily Kořenským z Terešova. Zámek v roce 1598 vyhořel a v roce 1621 tu opět plápolaly ohnivé plameny – do stavby totiž uhodil blesk. Kořenští zpustlý zámek raději prodali vyšebrodskému klášteru; stalo se tak roku 1623. V minulém století sloužil různým podnikům a institucím např. jako sklady, byla zde však také škola, byty či pohostinství. V restituci byl zámek navrácen rodině Chalušově.

Jiří Cukr, redakce hrady.cz (Za), 31.1. 2004

Další texty historie
Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Komařice

Místa v okolí

 kontribuční sýpka
 kostel sv. Martina
 Sedlo
 kaple sv. Barbory
 kostel sv. Vincence
 Doudleby
 Doudleby
 kamenný most
 Újezdec
 Ostrolovský Újezd
 Nežetice
 Trocnov
 Římov
 Plavnice
 Kamenná věž
 Bartochov
 Doubravice
 Velešín
 kamenný most
 Holkov
 Buškův hamr
 Borovany
 radnice
 Kamenný Újezd
 pranýř
 boží muka
 kostel sv. Václava
 Trhové Sviny
 ZOO Dvorec
 mariánský sloup
 radnice
 boží muka
 Ledenice
 kaple Panny Marie
 Dvorec
 Safari Park
 Maškovec
 Nový Dvůr
 Poříčí
 Slabošovka
 Červený dvůr
 Čížkrajice
 Boršov
 špýchar s bránou
 kaple sv. Josefa
 vodárenská věž
 kaplička Panny Marie
 Hrádek
 Pořešín
 kostel sv. Rodiny
 Zlatý most
 biskupská rezidence
 Samson
 radnice
 Solní brána
 Černá věž
 Puklicův dům
 Masné krámy
 židovský hřbitov
 Rabenštejnská věž
 solnice
 Přední vodní mlýn
 Štěkře
 kostel sv. Václava
 Olešnice
 kaplička Panny Marie
 Lustenek
 kaplička sv. Anny
 Zvíkov u Lišova
 dvůr Koroseky
 kostel sv. Víta
 Rudolfov
 Purkmistrovský dům
 hradiště Záluží
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Václava
 Žumberk
 Dívčí Kámen
 Třísov
 Třísovská lípa
 Sokolčí
 Černá
 návesní kaple
 Doubíčko
 Svébohy
 Houžná
 pranýř
 kostel sv. Vavřince
 Staré Machovice
 Machovice
 Cuknštejn
 kostel sv. Mikuláše
 Vildštejn
Základní informace místa
ID místa: 2034
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 31.1.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama