Kořenští z Terešova v l.1565–1566 přestavěli původní tvrz na renesanční zámek. V r.1598 a 1621vyhořel. R.1623 zpustlý zámek prodán vyšebrodskému klášteru. Později sloužil jako sklady, škola, byty či pohostinství.
Hlavní obrázek místa
zámek se opravuje, nová střecha, komíny, štíty - průčelí hlavní budovy zámku
© Marcela Váňová 04/2021
Obec Komařice se stejnojmenným zámkem se vypíná na kopci nad údolím řeky Stropnice uprostřed tzv. Doudlebska, kraji mezi Českými Budějovicemi, Trhovými Sviny, Ledenicemi a Velešínem. Co by kamenem dohodil je odtud proslulé poutní místo Římov.
Jiří Cukr, 31.1. 2004
popis

Zámek je dvoupatrový objekt s jedním kratším křídlem. Přiléhající hospodářský dvůr využívá zdejší zemědělské družstvo. Na budově lze spatřit mnoho zachovalým stavebních prvků. Vstup je orámován bosovaným portálem se znakem Jiřího Kořenského z Terešova a jeho manželky Kristýny z Dráchova. Na několika místech vidíme zbytky renesančních sgrafit. Nádvorní strana je zdobena arkádami, které však byly v 19. století zazděny. Vynikají tu ovšem sluneční hodiny jako součást fresky Panny Marie. Vížka, která zámek ukončuje na severozápadní straně, obsahovala také kapli zasvěcenou sv. Bernardovi (zřízena kolem 1650). Před zámkem stojí barokní socha Immaculaty a rostou dva vysoké památné zeravi. Několik dalších památných jehličnanů potom obklopuje mohutnou budovy sýpky na druhé straně silnice.

Jiří Cukr, redakce hrady.cz (Za), 31.1. 2004

historie

Komařický zámek je v jádře gotickou tvrzí, jejíž přestavbou v letech 1565 – 1566 vzniklo dnešní renesanční sídlo. Tehdy Komařice patřily Kořenským z Terešova. Zámek v roce 1598 vyhořel a v roce 1621 tu opět plápolaly ohnivé plameny – do stavby totiž uhodil blesk. Kořenští zpustlý zámek raději prodali vyšebrodskému klášteru; stalo se tak roku 1623. V minulém století sloužil různým podnikům a institucím např. jako sklady, byla zde však také škola, byty či pohostinství. V restituci byl zámek navrácen rodině Chalušově.

Jiří Cukr, redakce hrady.cz (Za), 31.1. 2004

Další texty historie
Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Komařice

Místa v okolí

 kontribuční sýpka
 Šicova kaplička
 kostel sv. Martina
 Sedlo
 kovárna
 rozcestník
 kaple sv. Barbory
 kostel sv. Vincence
 Doudleby
 Doudleby
 kamenný most
 Újezdec
 kašna
 Ostrolovský Újezd
 Nežetice
 výklenková kaple
 kříž
 Trocnov
 Římov
 Plavnice
 Kamenná věž
 Bartochov
 výklenková kaple
 výklenková kaple
 Doubravice
 výklenková kaple
 Velešín
 Holkov
 kamenný most
 Buškův hamr
 Borovany
 Kamenný Újezd
 pranýř
 radnice
 boží muka
 kostel sv. Václava
 Trhové Sviny
 ZOO Dvorec
 mariánský sloup
 radnice
 boží muka
 kaple Panny Marie
 Dvorec
 Ledenice
 socha Immaculaty
 Safari Park
 Maškovec
 Nový Dvůr
 Poříčí
 Slabošovka
 Červený dvůr
 Hluboká u Borovan
 Čížkrajice
 Boršov
 špýchar s bránou
 kaple sv. Josefa
 muzeum koněspřežky
 kaplička Panny Marie
 Veterán Muzeum-Roděj
 vodárenská věž
 Hrádek
 kostel sv. Rodiny
 Zlatý most
 Pořešín
 biskupská rezidence
 Samson
 radnice
 Puklicův dům
 Solní brána
 Černá věž
 Masné krámy
 Přední vodní mlýn
 židovský hřbitov
 Rabenštejnská věž
 solnice
 Štěkře
 kostel sv. Václava
 Olešnice
 kaplička Panny Marie
 kaplička sv. Anny
 Lustenek
 dvůr Koroseky
 Zvíkov u Lišova
 kostel sv. Víta
 Rudolfov
 Purkmistrovský dům
 hradiště Záluží
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Markéty
 dřevěný betlém
 kaple
 výklenková kaple
 vodojem
 Žumberk
 Dívčí Kámen
 výklenková kaple
 Třísov
 Třísovská lípa
 Sokolčí
 návesní kaple
 Doubíčko
 kostel sv. Jiljí
 Svébohy
 Houžná
 fara
 pranýř
 kostel sv. Vavřince
 výklenková kaplička
 historická kovárna
 Staré Machovice
 Machovice
 Cuknštejn
 kostel sv. Mikuláše
 Vildštejn
Základní informace místa
ID místa: 2034
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 31.1.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama