Hranolová kaple se sochou sv. Jana Nepomuckého od F. Pischelta v ohradní zdi zámecké zahrady renesančního komařického zámku ze 16. století. S nárožními pilastry v průčelí a trojúhelníkovým štítem. Datována rokem 1844. U ní stojí dvě památné lípy malolisté. Památkově chráněna od 3.5.1958.
Hlavní obrázek místa
pohled na kapli s bočními zídkami od severovýchodu
© Marcela Váňová 04/2021
Obec Komařice (Komářice, německy Komarschitz) se nachází v okrese České Budějovice, 12 km jihovýchodně od krajského města. První potvrzená zmínka o ní je z r. 1346. Z pamětihodností se v obci kromě výklenkové kaple sv. Jana Nepomuckého nachází především dvoukřídlý renesanční zámek z poloviny 16. století, naproti němu v bývalé zámecké zahradě s řadou památných, státem chráněných dřevin, mohutná pětipatrová barokní sýpka ze 17. století, nárožní patrový zahradní pavilón a oranžérie; na návsi před zámkem stojí socha Panny Marie Immaculaty z třicátých let 18. století. Další dvě kamenné výklenkové kapličky (podobné, pouze s jiným obrazem ve výklenku) stojí: jedna u rozcestí ke Střížovu z r. 1764 a druhá kaplička Nejsvětější Trojice pod zámeckou zahradou u silnice k Sedlu z r. 1817. Severně od Komařic se rozkládá malebné údolí zv. Želno s množstvím pramenů. Stalo se oblíbeným poutním místem a nad nejvydatnější studánkou sv. Barbory byla cisterciáky z Vyššího Brodu (majitelé komařického panství) vystavěna v r. 1769 barokní kaple sv. Bartoloměje, která během 1. poloviny 19. století zcela zanikla; v r. 1900 byla vystavěna nová žulová kaple, stojící dosud. Obcí prochází cyklistická stezka č. 1131.
17.2. 2021
popis

Výklenková kaple sv. Jana Nepomuckého je datována do roku 1844 (F. Pischelt 1844). Je umístěna v ohradní zdi zámeckého parku a lemovaná dvěma památnými lipami malolistými. Je to hranolová zděná stavba s vysokou nikou, která má po stranách nárožní pilastry zakončené patkou s římskou hlavicí. Vrcholí trojúhelným štítem a střechou krytou taškami. Na něm je pak malý jetelový křížek. Nika s půlkruhovým vstupem je v dolní části uzavřena dřevěným plůtkem. V nice na soklu stojí kamenná socha sv. Jana Nepomuckého v životní velikosti. Stavba je památkově chráněna od 3.5.1958.

Památkový katalog NPÚ, Jaroslav Špiroch., 2.3. 2021

Další texty popis
Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Komařice

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15506
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 26.4.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama