Hranolová kaple se sochou sv. Jana Nepomuckého od F. Pischelta v ohradní zdi zámecké zahrady renesančního komařického zámku ze 16. století. S nárožními pilastry v průčelí a trojúhelníkovým štítem. Datována rokem 1844. U ní stojí dvě památné lípy malolisté. Památkově chráněna od 3.5.1958.
Hlavní obrázek místa
pohled na kapli s bočními zídkami od severovýchodu
© Marcela Váňová 04/2021
Obec Komařice (Komářice, německy Komarschitz) se nachází v okrese České Budějovice, 12 km jihovýchodně od krajského města. První potvrzená zmínka o ní je z r. 1346. Z pamětihodností se v obci kromě výklenkové kaple sv. Jana Nepomuckého nachází především dvoukřídlý renesanční zámek z poloviny 16. století, naproti němu v bývalé zámecké zahradě s řadou památných, státem chráněných dřevin, mohutná pětipatrová barokní sýpka ze 17. století, nárožní patrový zahradní pavilón a oranžérie; na návsi před zámkem stojí socha Panny Marie Immaculaty z třicátých let 18. století. Další dvě kamenné výklenkové kapličky (podobné, pouze s jiným obrazem ve výklenku) stojí: první kaplička sv. Vavřince u rozcestí ke Střížovu z r. 1764 a druhá kaplička Nejsvětější Trojice pod zámeckou zahradou u silnice k Sedlu z r. 1817. Severně od Komařic se rozkládá malebné údolí zv. Želno s množstvím pramenů. Stalo se oblíbeným poutním místem a nad nejvydatnější studánkou sv. Barbory byla cisterciáky z Vyššího Brodu (majitelé komařického panství) vystavěna v r. 1769 barokní kaple sv. Bartoloměje, která během 1. poloviny 19. století zcela zanikla; v r. 1900 byla vystavěna nová žulová kaple, stojící dosud. Obcí prochází cyklistická stezka č. 1131.
17.2. 2021
popis

Výklenková kaple sv. Jana Nepomuckého je datována do roku 1844 (F. Pischelt 1844). Je umístěna v ohradní zdi zámeckého parku a lemovaná dvěma památnými lipami malolistými. Je to hranolová zděná stavba s vysokou nikou, která má po stranách nárožní pilastry zakončené patkou s římskou hlavicí. Vrcholí trojúhelným štítem a střechou krytou taškami. Na něm je pak malý jetelový křížek. Nika s půlkruhovým vstupem je v dolní části uzavřena dřevěným plůtkem. V nice na soklu stojí kamenná socha sv. Jana Nepomuckého v životní velikosti. Stavba je památkově chráněna od 3.5.1958.

Památkový katalog NPÚ, Jaroslav Špiroch., 2.3. 2021

Další texty popis
Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Komařice

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15506
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 26.4.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama