Na místě staršího dřevěného opevnění postavený kamenný románský hrad (kol. r. 1200), chránící zřejmě tuto část Vitorazska proti Čechám. Dochován jednolodní kostel sv.Jana Křtitele s apsidou, příkopy, valy a zbytky zdiva odhalené archeologicky.
Hlavní obrázek místa
Nejlépe je Pomezí přehledné z věže hradu Landštejna
© Filip Matoušek 08/2006
Mezi méně známé avšak historicky velmi pozoruhodné památky Novobystřicka patří i zbytky starého hradu Pomezí (Marklu), ležícího jen několik set metrů vzdušnou čarou od mnohem známějšího a mladšího Landštejna na severovýchodním okraji vísky Pomezí, v těsné blízkosti silnice na Klášter a Novou Bystřici. Spíše než zbytky hradu upoutá návštěvníka dochovaný románský kostel sv. Jana Křtitele, dobře viditelný i z vyhlídky na velké věži blízkého Landštejna. Odtud si zbytky hradu na Pomezí můžete prohlédnout z ptačí perspektivy nejlépe, neboť je jinak oplocen a veřejnosti nepřístupný. V celém areálu bývalého hradu na Pomezí probíhají v současnosti terééní úpravy a rekonstrukce kostela.
Filip Matoušek, 1.9. 2006
historie

Historie a popis hradu

Podle výsledků archeologického průzkumu lokality zde existovaly dřevěné stavby a valové opevnění již koncem 12. století, pravděpodobně k ochraně zdejší části Vitorazska, která byla v důsledku chebského míru po r. 1179 odtržena od Čech a tvořila tehdy součást Rakous. Již někdy kolem roku 1200 bylo započato s výstavbou kamenného hradu, hradní kostel sv. Jana Křtitele je pak poprvé doložen k roku 1232. Je to protáhlá jednolodní stavba v románském slohu, s chórem a polookrouhlou apsidou. V době vzniku kostela byl již celý areál hradu chráněn kamennou hradbou, postavenou poněkud zvláštním způsobem podél vnitřní paty starého zemního valu. Po zasypání prostoru mezi starším valem a hradbou vzniklo pak mohutné valové těleso o šířce až 12 metrů. Z další zástavby je díky výzkumu známá i značně výstavná románská budova se sklepy, nejspíše palác, stávající původně v jihovýchodní části hradu. Z původního hradu se…  číst dále

© P. Břicháček: Pomezí – výsledky 1. etapy ZAV (in Castellologica bohemica 5, Praha 1996), 1.9. 2006

Půdorys místa

půdorys hradu, 1) románské zdivo; 2) gotické zdivo; 3) novověké zdivo; 4) archeologické sondy; 5) zaniklá cesta
© T. Durdík podle P. Břicháčka (in Ilustrovaná encyklopedie českých hradů, Libri, Praha 1999)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Landštejn

Místa v okolí

 Landštejn
 kaple Panny Marie
 židovský hřbitov
 Dobrohoř
 Pfaffenschlag
 Terezín
 Offermannův zámek
 Košťálkov
 Vysoký kámen
 rozhledna U Jakuba
 Maříž
 boží muka
 Český Rudolec
 Nová Bystřice
 židovský hřbitov
 panský dvůr
 městské opevnění
 Dačická brána
 radnice
 kaple sv. Kříže
 Slavonice – MPR
 historické podzemí
 Jemnická brána
 židovský hřbitov
 Beistein
 Dolní Bolíkov
 Cizkrajov
 kašna
 Mutišov
 boží muka
 kostel sv. Linharta
 kostel sv. Lamberta
 Cizkrajov
 Olšany
 Slavětín
 Budkov
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Alžběty
 Dačice
 mariánský sloup
 Krokovice
 Řečice
 Vítkův Hrádek
 hrobka rodu Dalbergů
 Kostelní Vydří
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
Základní informace místa
ID místa: 3601
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 3.9.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama