Původně zvonička, do níž vysvěcen zvon již r. 1819. Nyní pseudogotická kaple sv. Jana Nepomuckého z r. 1916. Zděná obdélná s průčelním portálem a vrcholící zvoničkou se stanovou střechou a křížem. V kapli sochy Panny Marie, sv. Jana Nepomuckého a sv. Linharta. Nově opravena. Přístupná dohodou.
Hlavní obrázek místa
průčelí kapličky od západu
© Marcela Váňová 11/2020
Zahorčice (neoficiálně často psáno Záhorčice) je malá vesnice ležící v okrese České Budějovice, zhruba 8 km jihozápadně od krajského města. Tvoří jednu ze čtyř částí obce Boršov nad Vltavou. První zmínka o vsi je z r. 1385.
Kromě kaple na návsi je ještě v zatáčce silnice do Vrábče výklenková kaplička Panny Marie ze druhé poloviny 19. století.
Wikipedie, Jaroslav Špiroch, 6.12. 2020

  historie

  Na místě kaple stávala původně zvonička, do níž byl vysvěcen zvon už v r. 1819. Pseudogotická kaple sv. Jana Nepomuckého se zvoničkou byla postavena a vysvěcena v r. 1916. Zásluhu na stavbě měl sedlák Beran. V kapli se nacházejí sochy Panny Marie, sv. Jana Nepomuckého a sv. Linharta. Kaple byla opravena místními občany v r. 2019 a zároveň bylo zabudováno automatické zařízení k obsluze zvoničky. Sakrální stavba

  Českobudějovicko,I.Levý břeh Vltavy,D.Kovář,Veduta2008, Webb obce Boršov n. Vltavou, Jaroslav Špiroch, 7.12. 2020

  popis

  Na místě nynější kaple původně stávala zvonička, do níž byl vysvěcen zvon už v r. 1819. Její podoba není známa. Nynější kaple je obdélná zděná stavba v pseudogotickém stylu. V ose západního průčelí je prolomen hrotitý portálek (v něm dvojdílné dřevěné výplňové dveře), zapuštěný do architektonického rámu, končícího trojúhelníkovým štítem. Portálek je lemován štukovým rámem, končícím

  Českobudějovicko,I.Levý břeh Vltavy,D.Kovář,Jaroslav Špiroch., 10.1. 2021

  Vložit do oblíbených
  Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Boršov nad Vltavou

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 15404
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: kaple
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: příležitostně
  Uveřejněno: 10.1.2021
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Leden býval měsícem odpočinku, mrazu, obav o živobytí, ale také měsícem naděje a lidových mouder

  Ostatní

  Vítám v novém roce všechny příznivce historie. Leden je nejen začátkem nového kalendářního roku, ale také, jak již sám jeho název napovídá, měsícem ledu, a tedy i mrazu a sněhových pokrývek, jež halí přírodu i lidská obydlí. Alespoň takto by to mělo být. Mnohaleté sledování počasí nám však ukazuje, že lednové teploty mají meziročně spíše vzrůstající tendenci

  Mikulovská středověká rozhledna a zatopený vápencový lom – dvě úžasné scenérie, které stojí za vidění

  Cestování

  Moje podzimní toulky jihem Moravy se pomalu blíží do finále. Po návštěvě Valtic a lednického Minaretu se dnes vydáme na dvě trošku méně známé lokality. Jednomu se říká Kozí hrádek a druhému Janičův vrch. Obě místa od sebe dělí zhruba dva kilometry pěší chůze.

  Škoda na autě? Její náhradu vyřeší pojištění

  Reklamní sdělení

  Měli jste bouračku a máte poškozené auto? Opravy nebudou laciné, škody na autě se mohou vyšplhat až do stovek tisíc korun. Pokud máte správné pojištění, pojišťovna vám vyplatí pojistné plnění.

  Trápily naše předky kilogramy navíc nebo jde o novodobý fenomén?

  Zajímavosti

  Vánoce utekly jako voda, dárky jsou rozdány, zásoby jídla pomalu mizí a jediné, co nám přibylo, bude nejspíš nějaký ten kilogram hmotnosti navíc. Celý rok se snažíme držet linii a pak stačí pár dní a naše snažení je pryč.

  Putování starými českými vánocemi aneb co jste o nejkrásnějších svátcích roku možná vůbec netušili….

  Hrady a zámky

  Adventní a vánoční čas býval již od nepaměti spojen s řadou rituálů, pověr a tradic starých jako lidstvo samo. Po mnohá staletí se udržovaly především na venkově. Původní pohanské rituály se časem promísily s křesťanskými vlivy a do dnešních dnů nám tu zanechaly řadu krásných vánočních zvyků.

  Jak to vypadalo v městské kuchyni v dobách středověku a proč mívali černé kuchyně, když my máme bílé?

  Hrady a zámky

  Napadlo vás někdy, jak asi vypadala kuchyně za dob středověku? Byla to samostatná místnost jako dnes? V čem se vařilo, v čem se peklo? Jak uchovávali zásoby, existovaly spíže? A co tehdejší kuchyňské vybavení?

  reklama