Ve vesnici Březová, zmíněné r. 1318, stávala tvrz, připomínaná r. 1380 jako majetek Jana, syna Haška z Podhořan. Poté se zde vystřídala řada majitelů, z nichž jeden, Ondřej Keřský z Římovic byl r. 1446 popraven pro loupeže. Tvrz zanikla ve druhé polovině 15. století, dochovány pouze terénní zbytky.
Hlavní obrázek místa
Březová-ves
© Wikimedia Commons 04/2014
Tvrziště s valy, nazývané „Hrad v Sovově zahradě“ se rozkládalo v místě dnešní zahrady patřící k domu č. p. 7. V 2. pol. 19. stol. bylo rozvezeno (při kopání nalezeny zbytky silných zdí a střepy středověkých nádob). Malá ves Březová asi s 50 obyvateli je nyní místní částí obce Úmonín na Kutnohorsku.
Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku VI., kolektiv autorů pod vedením Tomáše Šimka, Svoboda 1989, 17.2. 2014
historie

Březová se poprvé zmiňuje roku 1318 jako majetek Příbrama z Březové, syna Jindřicha z Březové. Tvrz se přímo zmiňuje až roku 1380 v majetku Jana, syna Haška z Podhořan. Roku 1383 se majitelem tvrze stal Vilém Dubánek z Duban. Roku 1392 se jako majitel uvádí Albert z Březové, roku 1406 Jan z Březové a ještě roku 1406 se majitelem tvrze stal Hereš z Březové. Roku 1414 se majitelem stal kutnohorský měšťan Bernard Gruber. Po jeho smrti připadlo březovské panství králi Zikmundovi, který ho roku 1437 daroval Mikuláši Sokolovi z Lamberka. Po něm ves s tvrzí vlastnil Ondřej Keřský z Římovic a na Paběnicích, který byl však roku 1446 popraven pro loupeže. V 2. polovině 15. století byla Březová připojena k malešovskému panství a tvrz někdy v této době zanikla. Před rokem 1515 se na jejím místě zmiňuje jen vodní příkop, využívaný jako rybník. Tvrziště s valy, nazývané „Hrad v Sovově zahradě“ (zahrada,…  číst dále

E.H. dle Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku VI., kolektiv autorů pod vedením Tomáše Šimka, Svoboda 1989, 26.12. 2012

Středočeský kraj,  Kutná Hora  (KH), Březová

Místa v okolí

 Úmonín
 Přítoky
 Lomec
 Křesetice
 Nová Lhota
 Třebonín
 kostel sv. Ondřeje
 Sion
 Třebonín
 Malešov
 Červené Janovice
 socha sv. Floriána
 Roztěž
 Kluky
 Hraběšín
 kaple Božího Těla
 jezuitská kolej
 větrný mlýn
 synagoga/Husův dům
 Hrádek
 cukrovar
 kostel sv. Jakuba
 kamenná kašna
 Vlašský dvůr
 dům č. p. 507
 mariánský sloup
 Sankturinovský dům
 Kamenný dům
 Žáky
 městské opevnění
 Žáky
 Přítoky
 Žáky
 Třebešice
 Lorec
 Vysoká
 Lochy
 evangelický kostel
 kostel sv. Vavřince
 Zbraslavice
 Zbraslavice
 kostel sv. Vavřince
 Hrádek
 Březina
 Podměstský mlýn
 kostel sv. Jakuba
 měšťanský dům
 děkanství
 evangelický kostel
 měšťanský dům
 Husův sbor
 kostel sv. Alžběty
 městský dům
 mariánský sloup
 kašna
 kostel sv. Štěpána
 radnice
 městské opevnění
 Bohdanka
 Tupadly
 boží muka
 budova pošty
 sokolovna
 Dusíkovo divadlo
 venkovská usedlost
 kostel sv. Markéty
 synagoga
 Opatovice
 Suchdol
 vodárenská věž
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Anny
 Nové Dvory
 mariánský sloup
 Červené Pečky
 evangelický kostel
 Libenice
 kostel sv. Gotharda
 Sedlov
 kaple sv. Kříže
 Hlízov
 kaple sv. Rodiny
 Filipov
 Morány
 vodní mlýn
 kostel sv. Václava
 Červený Domek
 Ostrov
 kostel sv. Václava
 Bratčice
 Nebovidy
 Chlum
 Huť Jakub
 Jindice
 kostel sv. Václava
 Hodkov
 kostel sv. Václava
 Kačina
 Ratboř
 Ratboř
 kostel sv. Václava
 Čestín
 Červený Hrádek
 kostel sv. Jiljí
 Hrádek u Podmok
 Bělá
 synagoga
 kostel Panny Marie
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Žíšov
 Pašinka
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Marka
 kostel sv. Ondřeje
 kostel sv. Marka
 Žehušice
 Žehušice
 kostel sv. Kateřiny
 barokní kamenný most
 Drahobudice
 vodárenská věž
 kostel sv. Martina
 Bečváry
 kostel Všech svatých
 Petrovice II
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Jiří
 Radovesnice
 Lošany
 Losiny
 Polní Voděrady
 rozhledna Babka
 kostel Všech svatých
 Horušice
 Zruč nad Sázavou
 Libodřice
 Zruč nad Sázavou
 Bauerova vila
Základní informace místa
ID místa: 9315
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 21.12.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama