Barokní pískovcová socha v nadživotní velikosti na polygonálním podstavci s volutami. Postava P. Marie má sepjaté ruce, dlouhé šaty s nařasenou sukní a rozevláté vlasy, za hlavou svatozář. Dílo nejvýznamnějšího jihočeského barokního sochaře Josefa Dietricha. Datace do r. 1715. Památkově chráněná.
Hlavní obrázek místa
pohled od západu, vpravo vpozadí Dům kultury Slávie (lid.Armáďák)
© Marcela Váňová 04/2021
České Budějovice jsou statutární město a správní i kulturní metropole Jihočeského kraje. Nachází se v něm řada muzeí a historických památek a jsou výchozím bodem k výletům po celém kraji. Socha stojí u Zlatého mostu přes řeku Malši do centra města, na jejím levém břehu. Naproti soše přes silnici je mohutná budova krajského soudu. Kolem sochy vede cyklistická stezka 7,EV7,Greenway RD,Vltavská.
Wikipedie; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 21.3. 2021
popis

Stojící pískovcová socha Panny Marie Budějovické v nadživotní velikosti má sepjaté ruce a je oděna v dlouhém nařaseném rouchu, v páse přepásaném úzkým páskem. Hlavu má mírně zvednutou s rozevlátými vlasy, za hlavou je umístěna kovová svatozář. Socha je osazena na žulový sokl dělený profilovanou římsou na dvě části: dolní - hranolovou se čtyřmi volutami v rozích a horní - jehlanec lemovaný obláčky s hlavičkami putti. K čelní straně soklu je upevněn ozdobný kovový plůtek. Strany jehlance, polygonální podstavec a druhý stupeň paty soklu jsou zdobeny vytesanými nápisy.

Památkový katalog NPÚ, Jaroslav Špiroch., 21.3. 2021

historie

Socha Panny Marie Budějovické patří k historii města, je jednou z několika soch, které zobrazovaly ochranitelku města. Je dílem nejvýznamnějšího jihočeského barokního sochaře Josefa Dietricha a je datována do roku 1715. Nachází se na území ochranného památkového pásma městského hradebního systému Českých Budějovic.

Památkový katalog NPÚ, Jaroslav Špiroch., 21.3. 2021

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), České Budějovice

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15583
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 16.4.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama