
Dvůr Bartochov leží přímo při silnici E55 z Českých Budějovic do Dolního Dvořiště (přechod do Rakouska). Na nízké terase, která vyrovnává mírný spád terénu, stojí přízemní dvorské budovy, uspořádané do půdorysu čtverce. Nynější stav je výsledkem stavební činnosti v 18. a 19. století. Nyní je v soukromém majetku a slouží jako restaurace a penzion.
Osamocený dvůr Bartochov se původně nazýval Malá Krasejovka a byl drobným vladyckým, později svobodnickým statkem. R. 1401 se v písemných pramenech v souvislosti s prodejem jakési usedlosti pánům z Rožmberka připomíná Pavel z Krasejovky, přesně o 100 let později v r. 1501 pak Tomáš Bartoch z Malé Krasejovky. Pak Bartochové drželi dvůr až do r. 1659, kdy byla držitelka statku v té době, Marie Bartochová, nucena pod nátlakem slíbit poddanství k Českému Krumlovu (Eggenbergové). Roku 1668 byl Bartochov přeměněn na panský dvůr, obhospodařovaný v režii vrchnosti. Vlastní sídlo bývalých vladyků a svobodníků, které mělo nejspíše charakter prostého obytného stavení, zmizelo při pozdějších přestavbách dvora. Součástí krumlovského panství Schwarzenbergů (dědiců Eggenbergů) bylo až do první čtvrtiny 20. století, r. 1926 bylo v rámci pozemkové reformy prodáno dosavadnímu správci J. Husineckému.
Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.
Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.
Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.
Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.
Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.
Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.