Středověké vladycké sídlo ze 14.století (původně Malá Krasejovka - 1. zmínka v r. 1401 - Petr z Krasejovky) a pozdější svobodnický dvůr (rod Bartochů) a od r. 1668 panský čtvercový dvůr v režii vrchnosti - Eggenbergů a Schwarzenbergů - (úpravy z 18. a 19. století). Penzion a restaurace.
Hlavní obrázek místa
hlavní průčelí dvora od jihozápadu
© Marcela Váňová 01/2021
Dvůr Bartochov je situován přímo po levé straně silnice I/3 (E55) z Českých Budějovic do Dolního Dvořiště, 4 km za Kamenným Újezdem. Nyní je v něm penzion a restaurace. Nachází se na katastrálním území Krasejovka, které je součástí obce Kamenný Újezd. Nedaleko vede cyklistická stezka 1198.
Mapy.cz,Jaroslav Špiroch, 4.6. 2020
popis

Dvůr Bartochov leží přímo při silnici E55 z Českých Budějovic do Dolního Dvořiště (přechod do Rakouska). Na nízké terase, která vyrovnává mírný spád terénu, stojí přízemní dvorské budovy, uspořádané do půdorysu čtverce. Nynější stav je výsledkem stavební činnosti v 18. a 19. století. Nyní je v soukromém majetku a slouží jako restaurace a penzion.

Tvrze,hrady a zámky Českobudějovicka,Hist.-vlast.spolek Č.B.,Daniel Kovář,2011; Jaroslav Špiroch, 5.6. 2020

historie

Osamocený dvůr Bartochov se původně nazýval Malá Krasejovka a byl drobným vladyckým, později svobodnickým statkem. R. 1401 se v písemných pramenech v souvislosti s prodejem jakési usedlosti pánům z Rožmberka připomíná Pavel z Krasejovky, přesně o 100 let později v r. 1501 pak Tomáš Bartoch z Malé Krasejovky. Pak Bartochové drželi dvůr až do r. 1659, kdy byla držitelka statku v té době, Marie Bartochová, nucena pod nátlakem slíbit poddanství k Českému Krumlovu (Eggenbergové). Roku 1668 byl Bartochov přeměněn na panský dvůr, obhospodařovaný v režii vrchnosti. Vlastní sídlo bývalých vladyků a svobodníků, které mělo nejspíše charakter prostého obytného stavení, zmizelo při pozdějších přestavbách dvora. Součástí krumlovského panství Schwarzenbergů (dědiců Eggenbergů) bylo až do první čtvrtiny 20. století, r. 1926 bylo v rámci pozemkové reformy prodáno dosavadnímu správci J. Husineckému.

Tvrze,hrady a zámky Českobudějovicka,Hist.-vlast.spolek Č.B.,Daniel Kovář,2011; Jaroslav Špiroch, 5.6. 2020

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Krasejovka

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Kontaktní informace
Luniko s.r.o.
Krasejovka 18
Kamenný Újezd 37007
okres České Budějovice
Tel: +420 606 149 022
http://www.bartochov.cz
info@bartochov.cz
Základní informace místa
ID místa: 14944
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: přestavěno
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 1.2.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama