Zachovaný lovecký zámeček, vystavěný původně v r. 1902 Schwarzenbergy na šumavském vrchu Boubína, v r. 1931 rozebrán a přestěhován do Staré obory u Hluboké n.Vlt. (zde uváděn jako lovecká chata ve Staré oboře). Kaple sv. Huberta zanikla a byla obnovena. Chovná obora je veřejnosti nepřístupná.
Hlavní obrázek místa
hlavní budova zámečku
© lesy ČR - Miroslav Šíma 2020
Lovecký zámeček, uváděný též jako lovecká chata ve Staré oboře; 4 km SSV od Hluboké nad Vltavou nad levým břehem řeky směrem na Týn nad Vltavou. Zámeček a celá obora nejsou veřejnosti přístupné.
Jaroslav Špiroch, 5.8. 2014
popis

Lovecká chata, zvaná "bývalý Boubínský zámeček", stojí ve Staré oboře u Hluboké nad Vltavou ve východním svahu, který se sklání k řece Vltavě. Zčásti přízemní, zčásti patrová budova nepravidelného půdorysu je postavena ve švýcarském stylu převážně ze dřeva na kamenné podezdívce, vnější stěny jsou pokryty šindelem. Severozápadní křídlo, postavené dodatečně, bylo funkčně propojeno s původním objektem. V interiéru se nachází několik reprezentačních prostor (lovecký sál, kuřácký salon, salonek knížete a několik apartmá pro hosty), zařízených v loveckém stylu a zdobených trofejemi. V nové přístavbě je velký sál a pokoje pro hosty. Kaple sv. Huberta nad zámečkem, kde se každý rok na sv. Václava konaly slavné bohoslužby za účasti knížecí rodiny, hostů, lesního personálu a lidí z okolí, podlehla zkáze. Lesy České republiky rozhodly o jejím znovupostavení, kaple je v současnosti již znovu obnovena (r. 2020).

Jihočeské dominium,P.Juřík,nakl.Libri,2008, Tvrze,hrady a zámky Českobudějovicka, Daniel Kovář, Historicko-vlastivědní spolek v Č.Budějovicích, 2011, Jaroslav Špiroch, 5.8. 2014

historie

Dřevěná budova zámečku byla postavena r. 1902 na jižním svahu šumavského Boubína Janem Nepomukem ze Schwarzenbergu. Objekt sloužil jako základna při lovech; doloženy jsou zde pobyty příslušníků schwarzenberské knížecí rodiny i jejich hostí. V sousedství vznikla rovněž chata pro služebnictvo a kaple sv. Huberta, vysvěcená v r. 1905. Když došlo v rámci první pozemkové reformy k záboru boubínských lesů, dal kníže Schwarzenberg v r. 1931 lovecký zámeček rozebrat (všechny stavební části zámečku byly pečlivě zakresleny a očíslovány) a přenést do Staré obory u Hluboké nad Vltavou, kde byla znovu sestavena a rozšířena přístavbou; podle projektu stavitele Dědka byla přistavěna hospodářská budova. Spolu s ním se přestěhovala i kaple sv. Huberta, později zaniklá. V současné době (r. 2020) znovu obnovena. Za druhé světové války byla v zámečku umístěna ozdravovna pro rekonvalescenty z řad prominentů SS. Po ukončení…  číst dále

Českobudějovicko,I.levý břeh Vltavy, D.Kovář,nakl.Veduta,2008,Tvrze,hrady a zámky Českobudějovicka, Daniel Kovář, Historicko-vlastivědní spolek v Č.Budějovicích, 2011, Jaroslav Špiroch, 5.8. 2014

Komentáře

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Hluboká nad Vltavou

Místa v okolí

 Baba
 Hradec u Dobřejovic
 Karlův hrádek
 Hluboká nad Vltavou
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Rocha
 ZOO Ohrada
 Ohrada
 dvůr Vondrov
 kaple sv. Rozálie
 kostel sv. Vavřince
 boží muka
 boží muka
 Orty
 kostel sv. Václava
 kříž
 výklenková kaple
 návesní kaple
 kaple Svaté Rodiny
 kostel sv. Mikuláše
 fara
 Libív
 Litoradlice
 kaple
 Býšov
 Kubatův pomník
 Radonice
 Vildštejn
 boží muka
 Houžná
 kostel sv. Vavřince
 kamenná boží muka
 Libníč
 Dříteň
 kostel sv. Dismase
 Provod, Prochod
 boží muka
 Suchá
 Švamberk
 Machovice
 Hvozdno
 Staré Machovice
 kostel sv. Vojtěcha
 Doubíčko
 kaple sv. Josefa
 židovský hřbitov
 Rudolfov
 Purkmistrovský dům
 kostel sv. Víta
 Rabenštejnská věž
 Vysoký hrádek
 Přední vodní mlýn
 Masné krámy
 solnice
 Puklicův dům
 Hněvkovice
 Černá věž
 návesní kaple
 Samson
 radnice
 Solní brána
 kostel sv. Prokopa
 biskupská rezidence
 boží muka
 kostel sv. Rodiny
 Lustenek
 Zlatý most
 zvonička
 Sedlec
 Bzí
 Dolní Kněžeklady
 kříž II.
 kovaný kříž I.
 výklenková kaple
 kaple
 muzeum koněspřežky
 historická kovárna
 vodárenská věž
 kaple
 Dolní Bukovsko
 boží muka
 kaple sv. Floriána
 kostel sv. Štěpána
 kostel sv. Václava
 výklenková kaple
 kaple
 výklenková kaple
 vodojem
 výklenková kaple
 boží muka
 kaple
 fara
 Žimutice
 kostel sv. Martina
 Žimutice
 Chvalešovice
 kostel sv. Štěpána
 Červený dvůr
 boží muka
 kostel Panny Marie
 kostel sv. Mikuláše
 Chvalešovice
 Radomilice
 Branovice
 Branovice
 venkovská usedlost
 boží muka
 roubená stodola
 nová solnice
 socha Immaculaty
 kostel sv. Linharta
 Čakovec
 boží muka
 Zvíkov u Lišova
 návesní kaple
 výklenková kaple
 kaple sv. Víta
 Habří
 Habří
 kostel sv. Víta
 Zálší
 Holašovice - VPR
Základní informace místa
ID místa: 11816
Typ místa: zámek
Podkategorie: lovecký
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 18.6.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama