Zachovaný lovecký zámeček, vystavěný původně v r. 1902 Schwarzenbergy na šumavském vrchu Boubína, v r. 1931 rozebrán a přestěhován do Staré obory u Hluboké n.Vlt. (zde uváděn jako lovecká chata ve Staré oboře). Kaple sv. Huberta zanikla a byla obnovena. Chovná obora je veřejnosti nepřístupná.
Hlavní obrázek místa
hlavní budova zámečku
© lesy ČR - Miroslav Šíma 2020
Lovecký zámeček, uváděný též jako lovecká chata ve Staré oboře; 4 km SSV od Hluboké nad Vltavou nad levým břehem řeky směrem na Týn nad Vltavou. Zámeček a celá obora nejsou veřejnosti přístupné.
Jaroslav Špiroch, 5.8. 2014
popis

Lovecká chata, zvaná "bývalý Boubínský zámeček", stojí ve Staré oboře u Hluboké nad Vltavou ve východním svahu, který se sklání k řece Vltavě. Zčásti přízemní, zčásti patrová budova nepravidelného půdorysu je postavena ve švýcarském stylu převážně ze dřeva na kamenné podezdívce, vnější stěny jsou pokryty šindelem. Severozápadní křídlo, postavené dodatečně, bylo funkčně propojeno s původním objektem. V interiéru se nachází několik reprezentačních prostor (lovecký sál, kuřácký salon, salonek knížete a několik apartmá pro hosty), zařízených v loveckém stylu a zdobených trofejemi. V nové přístavbě je velký sál a pokoje pro hosty. Kaple sv. Huberta nad zámečkem, kde se každý rok na sv. Václava konaly slavné bohoslužby za účasti knížecí rodiny, hostů, lesního personálu a lidí z okolí, podlehla zkáze. Lesy České republiky rozhodly o jejím znovupostavení, kaple je v současnosti již znovu obnovena (r. 2020).

Jihočeské dominium,P.Juřík,nakl.Libri,2008, Tvrze,hrady a zámky Českobudějovicka, Daniel Kovář, Historicko-vlastivědní spolek v Č.Budějovicích, 2011, Jaroslav Špiroch, 5.8. 2014

historie

Dřevěná budova zámečku byla postavena r. 1902 na jižním svahu šumavského Boubína Janem Nepomukem ze Schwarzenbergu. Objekt sloužil jako základna při lovech; doloženy jsou zde pobyty příslušníků schwarzenberské knížecí rodiny i jejich hostí. V sousedství vznikla rovněž chata pro služebnictvo a kaple sv. Huberta, vysvěcená v r. 1905. Když došlo v rámci první pozemkové reformy k záboru boubínských lesů, dal kníže Schwarzenberg v r. 1931 lovecký zámeček rozebrat (všechny stavební části zámečku byly pečlivě zakresleny a očíslovány) a přenést do Staré obory u Hluboké nad Vltavou, kde byla znovu sestavena a rozšířena přístavbou; podle projektu stavitele Dědka byla přistavěna hospodářská budova. Spolu s ním se přestěhovala i kaple sv. Huberta, později zaniklá. V současné době (r. 2020) znovu obnovena. Za druhé světové války byla v zámečku umístěna ozdravovna pro rekonvalescenty z řad prominentů SS. Po ukončení…  číst dále

Českobudějovicko,I.levý břeh Vltavy, D.Kovář,nakl.Veduta,2008,Tvrze,hrady a zámky Českobudějovicka, Daniel Kovář, Historicko-vlastivědní spolek v Č.Budějovicích, 2011, Jaroslav Špiroch, 5.8. 2014

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Hluboká nad Vltavou

Místa v okolí

 Hradec u Dobřejovic
 Karlův hrádek
 Hluboká nad Vltavou
 kostel sv. Jiří
 ZOO Ohrada
 Ohrada
 dvůr Vondrov
 kaple sv. Rozálie
 boží muka
 Orty
 Libív
 Litoradlice
 Býšov
 Kubatův pomník
 Radonice
 Vildštejn
 boží muka
 Houžná
 kostel sv. Vavřince
 kamenná boží muka
 Libníč
 kostel sv. Dismase
 Dříteň
 Provod, Prochod
 Suchá
 Švamberk
 Machovice
 Staré Machovice
 kostel sv. Vojtěcha
 Doubíčko
 židovský hřbitov
 Rudolfov
 Purkmistrovský dům
 Vysoký hrádek
 kostel sv. Víta
 Rabenštejnská věž
 Přední vodní mlýn
 solnice
 Masné krámy
 Puklicův dům
 Hněvkovice
 Černá věž
 Solní brána
 kostel sv. Rodiny
 biskupská rezidence
 Lustenek
 Zlatý most
 Sedlec
 Bzí
 Dolní Kněžeklady
 Dolní Bukovsko
 kostel sv. Václava
 Žimutice
 kostel sv. Martina
 Žimutice
 Chvalešovice
 kostel sv. Štěpána
 Červený dvůr
 Chvalešovice
 Branovice
 Branovice
 nová solnice
 kostel sv. Linharta
 Čakovec
 Zvíkov u Lišova
 návesní kaple
 Habří
 Habří
 kostel sv. Víta
 Zálší
 Holašovice - VPR
Základní informace místa
ID místa: 11816
Typ místa: zámek
Podkategorie: lovecký
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 18.6.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama