Zachovaný lovecký zámeček, vystavěný původně v r. 1902 Schwarzenbergy na šumavském vrchu Boubína, v r. 1931 rozebrán a přestěhován do Staré obory u Hluboké n.Vlt. (zde uváděn jako lovecká chata ve Staré oboře). Kaple sv. Huberta zanikla a byla obnovena. Chovná obora je veřejnosti nepřístupná.
Hlavní obrázek místa
hlavní budova zámečku
© lesy ČR - Miroslav Šíma 2020
Lovecký zámeček, uváděný též jako lovecká chata ve Staré oboře; 4 km SSV od Hluboké nad Vltavou nad levým břehem řeky směrem na Týn nad Vltavou. Zámeček a celá obora nejsou veřejnosti přístupné.
Jaroslav Špiroch, 5.8. 2014
popis

Lovecká chata, zvaná "bývalý Boubínský zámeček", stojí ve Staré oboře u Hluboké nad Vltavou ve východním svahu, který se sklání k řece Vltavě. Zčásti přízemní, zčásti patrová budova nepravidelného půdorysu je postavena ve švýcarském stylu převážně ze dřeva na kamenné podezdívce, vnější stěny jsou pokryty šindelem. Severozápadní křídlo, postavené dodatečně, bylo funkčně propojeno s původním objektem. V interiéru se nachází několik reprezentačních prostor (lovecký sál, kuřácký salon, salonek knížete a několik apartmá pro hosty), zařízených v loveckém stylu a zdobených trofejemi. V nové přístavbě je velký sál a pokoje pro hosty. Kaple sv. Huberta nad zámečkem, kde se každý rok na sv. Václava konaly slavné bohoslužby za účasti knížecí rodiny, hostů, lesního personálu a lidí z okolí, podlehla zkáze. Lesy České republiky rozhodly o jejím znovupostavení, kaple je v současnosti již znovu obnovena (r. 2020).

Jihočeské dominium,P.Juřík,nakl.Libri,2008, Tvrze,hrady a zámky Českobudějovicka, Daniel Kovář, Historicko-vlastivědní spolek v Č.Budějovicích, 2011, Jaroslav Špiroch, 5.8. 2014

historie

Dřevěná budova zámečku byla postavena r. 1902 na jižním svahu šumavského Boubína Janem Nepomukem ze Schwarzenbergu. Objekt sloužil jako základna při lovech; doloženy jsou zde pobyty příslušníků schwarzenberské knížecí rodiny i jejich hostí. V sousedství vznikla rovněž chata pro služebnictvo a kaple sv. Huberta, vysvěcená v r. 1905. Když došlo v rámci první pozemkové reformy k záboru boubínských lesů, dal kníže Schwarzenberg v r. 1931 lovecký zámeček rozebrat (všechny stavební části zámečku byly pečlivě zakresleny a očíslovány) a přenést do Staré obory u Hluboké nad Vltavou, kde byla znovu sestavena a rozšířena přístavbou; podle projektu stavitele Dědka byla přistavěna hospodářská budova. Spolu s ním se přestěhovala i kaple sv. Huberta, později zaniklá. V současné době (r. 2020) znovu obnovena. Za druhé světové války byla v zámečku umístěna ozdravovna pro rekonvalescenty z řad prominentů SS. Po ukončení…  číst dále

Českobudějovicko,I.levý břeh Vltavy, D.Kovář,nakl.Veduta,2008,Tvrze,hrady a zámky Českobudějovicka, Daniel Kovář, Historicko-vlastivědní spolek v Č.Budějovicích, 2011, Jaroslav Špiroch, 5.8. 2014

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Hluboká nad Vltavou

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 11816
Typ místa: zámek
Podkategorie: lovecký
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 18.6.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama