Pseudobarokní soukromá kaple Panny Marie se zvoničkou. Postavena r. 1900 rodinou Karla Černého a rodinou Vycpálků z Plzně. Obdélná zděná stavba se zaklenutým portálem a hranolovou zvoničkou. Nad vstupním portálem nápis "ZDRÁVAS MARIA" ve štukovém obdélném ránu a letopočtem. Na vrcholu prutový kříž.
Hlavní obrázek místa
© Marcela Váňová 12/2020
V blízkosti obce Včelná se nacházejí mohyly lidu, který žil na Zemi již před 4000 léty. Ze středověku je zmiňována existence panského dvora v dnešní části obce Čtyři chalupy. Vznik Včelné je datován do r. 1784. Název obce (německy Bienendorf - Včelná, česky hovořící obyvatelé nazývaly v dřívějších dobách obec jako Bory či Na borech). Obec Včelná se nachází v okrese České Budějovice, necelých 6 km jižně od centra krajského města.
Wikipedie, mapy.cz, Jaroslav Špiroch, 3.12. 2020
popis

Kaple stojí v ulici 5. května (silnice České Budějovice-Kamenný Újezd-Český Krumlov). Pseudobarokní kapli se zvoničkou postavila rodina Karla Černého a rodina Vycpálků z Plzně na vlastním pozemku. Zděná stavba byla postavena na obdélném půdorysu a byla orientována k východu. V ose západního průčelí byl prolomen velký, půlkruhově zaklenutý portál, rámovaný štukovým ostěním. Průčelí rámuje nárožní rustiková lizéna. Na římsu dosedá lichoběžníkový převýšený štít s konkávně prohnutými boky. Konkávní část štítu rámuje široká hladká lizéna, v ploše štítu je umístěn nápis "ZDRÁVAS MARIA" ve štukovém obdélném rámu a nad ním pak letopočet 1900. Na vrchol štítu dosedá hranolová zvonička, prolomená valeně zaklenutým prostupem a segmentovou střechou. Z vrcholu střechy vyrůstá prutový jetelový kříž. V prostupu zvonice je zavěšen zvonek. Obdélný interiér lodi je plochostropý, hladké stěny i strop jsou bez výzdoby. Celá hmota kaple…  číst dále

Jihoceskekaplicky.cz, Jaroslav Špiroch., 3.12. 2020

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Včelná

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15400
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 25.12.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama