Karlův hrádek

Karlshaus, Hrádek u Purkarce
Zřícenina gotického loveckého hrádku z 2. pol. 14. st, který byl založen Karlem IV. jako správní centrum královského území. Nejstarší zmínka je z r. 1357. K jeho úpadku došlo za vlády Václava IV. Koncem 15. st. již není zmiňován.
Hlavní obrázek místa
Zbytky severního paláce s velkým oknem bývalé kaple
© Jiří Cukr, 03/2002
Na romantickou zříceninu gotického loveckého hrádku z 2. po. 14. století, založenou Karlem IV., je možné dojít po červené turistické asi 8 km ze stanice vlaku Hluboká – Zámostí. Místečko je to okouzlující, takhle úžasně kompaktní hrádek se jen tak nevidí. I přes to, že hrádek od konce 14. století pustne, se zachovalo se poměrně hodně zdí.
24.6. 2002
popis

Hrádek leží na vysokém a těžko přístupném ostrohu na levém břehu řeky Vltavy. Má přibližně trojúhelníkový půdorys, obrácený vrcholem k jihozápadu a základnou k severovýchodu. Na severovýchodní straně, tedy při pomyslné základně trojúheníka, bývalo předhradí s hospodářským zázemím hradu. Hrad byl od předhradí oddělen hlubokým příkopem. Z předhradí vedl přes příkop padací most. Za mostem se vjíždělo průjezdem do nádvoří. Hrad pravděpodobně neměl vstupní bránu (vrátnici) a vchod byl vytvořen pouze průjezdem čelního křídla hradu. Za vstupem následuje nádovoří, obklopené původně ze všech tří stran následně za sebou navazujícími jednopatrovými stavbami. Na východním konci severního traktu, tedy směrem doleva při vstupu do hradu, je patrné torzo hradní kaple s polygonálním presbytářem. Kaple byla pravděpodobně zaklenuta křížovou klenbou a přiléhala k ní patrová budova se srubem v prvním patře, z níž se v obvodovém zdivu hradu…  číst dále

6.1. 2003

historie

Podobně jako Radyně (Karlskrone), Kašperk, nebo Karlovy Vary, nese jméno svého zakladatele Karla IV. V písemných pramenech se kromě Karlova hrádku objevuje také stejnojmenné městečko. V minulosti byl problém nejen s lokací hradu, ale i tohoto města. V současné době se většina odborníků přiklání k názoru, že městečko leželo původně na místě dnešního Purkarce. Pro ztotožnění Purkarce s městečkem Karlshaus hovoří také umístění fary a kostela v Purkarci (kostel je z 50. let 14. století) i označení Purkarce jako města v poněkud mladších pramenech v 15. století. Nejstarší zmínka o hradu je z roku 1357. Karel IV. jej založil na počátku své vlády, jako správní centrum královského území, vklíněného mezi državy Rožmberků. Karlshaus však nikdy takového významu nedosáhl. Nabízí se ještě další teze, že byl objekt založen jako mýtný hrad, pro ochranu vltavské plavby a následné vybírání cla. Je známo, že Karel IV.…  číst dále

6.1. 2003

Další texty historie
pověsti

O hledačích pokladu

Pod zříceninou se někdy otevírá vinný sklep plný sudů, ovšem vchod střeží obrovský vzteklý černý pes. Jednou si v těch místech chudá žena radostně nabrala plnou zástěru dukátů, ale všimla si šedivého mužíčka, který za ní křičel, že nese kuřince. Opravdu, v zástěře nic jiného nebylo. Vztekle ji vysypala, ale doma našla jeden zlatý dukát zapadlý za pentli... Jindy zase malý chlapec přinesl zpod zříceniny hradu čtyři žlutá kolečka, a když je ukázal doma, byly to dukáty... Nepříjemná věc se stala čeledínovi, který na tom místě večer prozpěvoval – neviditelná ruka mu dala pořádnou facku a tak tak utekl psovi s planoucíma očima...

6.1. 2003

Půdorys místa

Plán hradu podle Menclové, Hnědě označené zdivo již neexistuje (stav z roku 2002)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

31.3.2008 11:03 Coquet
Skutecne ho vsem doporucuji. Byli jsme tam o nadherne nedeli 30.3.2008 s detmi ( 2,10 ) a i pro ne to byl obrovsky zazitek i snad mozna proto, ze videli a navstivili s nami asi na 40 zricenin hradu. Moc si tam vyhrali, k tomu se pricinilo i slunicko ...
Sezona 2008 prave zacina...
5.2.2007 08:01 Martin Slunečko
byl jsem tam 4. 2. 2007. Nádherná cesta je počervené z Hluboké nad Vltavou. Studánka 1,5 km před hradem ovšem zřejmě vyschla nebo byla ještě nějak zamrzlá -- odhaduju, že litr vody by nakapala tak za pět minut...
Jinak můžu jen doporučit.
1.7.2002 00:00
Byl jsem okouzlen, unešen. Karlův Hrádek je nádherná romantická zřícenina. Pod hradem teče Vlatava, takže koupáníčko zajištěno a po cestě z Budějovic narazíte asi 1,5 km před hradem na studánku s fantastickou vodou. DOPORUČUJI.
Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Purkarec

Místa v okolí

 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Vavřince
 Hradec u Dobřejovic
 Baba
 kaple sv. Rozálie
 výklenková kaple
 Litoradlice
 kříž
 návesní kaple
 Hluboká nad Vltavou
 Býšov
 boží muka
 boží muka
 kaple Svaté Rodiny
 boží muka
 Radonice
 Libív
 kaple sv. Rocha
 ZOO Ohrada
 Ohrada
 boží muka
 kostel sv. Mikuláše
 fara
 kostel sv. Václava
 dvůr Vondrov
 Hvozdno
 kaple
 kostel sv. Dismase
 Dříteň
 Hněvkovice
 Orty
 návesní kaple
 Vysoký hrádek
 Švamberk
 Dolní Kněžeklady
 boží muka
 kostel sv. Prokopa
 Bzí
 Kubatův pomník
 kříž II.
 kovaný kříž I.
 Dolní Bukovsko
 Žimutice
 kostel sv. Martina
 Provod, Prochod
 Žimutice
 kaple
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Štěpána
 Libníč
 kamenná boží muka
 kaple
 Branovice
 Branovice
 Vildštejn
 nová solnice
 kostel sv. Štěpána
 výklenková kaple
 Suchá
 Týn nad Vltavou
 Houžná
 boží muka
 Stará pošta
 děkanství
 Chvalešovice
 kostel sv. Jakuba
 kašna
 dům U Zlaté lodi
 dům U Modré hvězdy
 radnice
 dům U Zlatého slunce
 železný most
 Týn nad Vltavou
 Lannův kříž
 kostel sv. Víta
 výklenková kaple
 kaple
 Chvalešovice
 Machovice
 Sedlec
 Semenec
 Staré Machovice
 kaple sv. Josefa
 U Svaté Anny
 boží muka
 židovský hřbitov
 kostel Panny Marie
 Rudolfov
 sousoší Kalvarie
 Purkmistrovský dům
 kostel sv. Víta
 Doubíčko
 kostel sv. Vojtěcha
 židovský hřbitov
 Neznašov
 Radomilice
 roubená stodola
 hrobka Berchtoldů
 Rabenštejnská věž
 Lustenek
 Přední vodní mlýn
 solnice
 zvonička
 výklenková kaple
 Puklicův dům
 Masné krámy
 Černá věž
 Samson
 radnice
 kostel sv. Václava
 Solní brána
 biskupská rezidence
 boží muka
 kaple sv. Floriána
 vodní dílo Kořensko
 historická kovárna
 Zálší
 kostel sv. Mikuláše
 fara
 Újezdec
 venkovská usedlost
 boží muka
 boží muka
 Vysoký Kamýk
 kostel sv. Linharta
 Zvíkov u Lišova
 výklenková kaple
Základní informace místa
ID místa: 502
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 25.6.2002
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama