Zděná hranolová boží muka s obrázky světců v nikách a krytá stanovou stříškou asi z 2. poloviny 18. století. Jsou zv. též Bílá kaplička na rozdíl od druhých božích muk zv. Černá kaplička. Konkrétní vztah k bitvě u Zahájí není přímo doložen. V místě pochováni 3 vojáci z období 2. světové války.
Hlavní obrázek místa
průčelí božích muk z jihovýchodu
© Jaroslav Špiroch 09/2021
Obec Zahájí se nachází v okrese České Budějovice, 15 km severozápadně od krajského města. Poprvé je připomínána v roce 1352. Obec je známa v souvislosti s bitvou u Zahájí v r. 1742 v rámci tzv. války o dědictví rakouské v letech 1740-1748. Z pamětihodností se nachází v obci kostel Zvěstování Panny Marie s barokní farou, kamenná boží muka zv. Černá kaplička s pamětní deskou (na padlé francouzské vojáky) na okraji obce směrem na Olešník. Zděná boží muka zv. Bílá kaplička stojí za obcí na bývalém rozcestí směrem také na Olešník. Mezi Zahájím a Municemi na rozcestí směrem na Zliv stojí kříž s pamětní deskou nad hrobem rakouských vojáků, padlých ve zmíněné bitvě. Od obce směrem na Munice je přírodní památka Blana - chráněné cenné vodní a mokřadní biotopy vzniklé těžbou jílů. Nedaleko v lese se nachází skupina památných stromů - tzv. schwarzenberské duby. Kolem božích muk vede cyklistická stezka č. 1078.
Wikipedie; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 16.9. 2021
popis

Boží muka vznikla pravděpodobně ve druhé polovině 18. století. Konkrétní vztah k bitvě u Zahájí 25. května 1742 není přímo doložen. Jsou zde mimo jiné pohřbeni 3 vojáci z období 2. světové války. V současnosti jsou nově zrekonstruována. Zděná hranolová boží muka vyrůstají z nízkého soklu. V průčelí v 1. třetině stavby je prolomen na výšku valeně zaklenutý obdélníkový výklenek a v nejvyšší části oddělené úzkou římsičkou jsou na všech stranách niky s obrázky světců. Nika v průčelí - obrázek sv. Václava, na zadní straně - sv. Vít, levá strana - sv. Ludmila a pravá strana - sv. Jan Nepomucký. Fasáda božích muk je vyzdobena malovanými kartušemi. Stavba je ukončena římsou se stanovou stříškou, krytou taškami bobrovkami a vrcholící malým kovovým jetelovým křížkem.

Wikipedie;Jaroslav Špiroch., 17.9. 2021

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Zahájí

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15945
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: křížek, boží muka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 18.9.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama