Mohutná podsklepená barokní pětipatrová sýpka z konce 17. století (dokončena r. 1697) o délce 57,85 m se štíty a sedlovou střechou. První obilní sýpka v okolním kraji, kde se shromažďovalo obilí v době neúrody. V současné době rekonstruována (2021). Stojí na západním okraji horní zámecké zahrady.
Hlavní obrázek místa
hlavní průčelí sýpky od zámku ze severu
© Marcela Váňová 04/2021
Mohutná pětipatrová barokní sýpka ze 17.století se nachází v obci Komařice (Komářice, německy Komarschitz) v okrese České Budějovice v Jihočeském kraji. Je jednou z mnoha památek v této obci (zámek, socha Panny Marie Immaculaty, výklenková kaplička sv. Jana Nepomuckého atd. - viz samostatná hesla). Kontribuční sýpka stojí na západním okraji první (horní) ze dvou zámeckých zahrad (jsou rozdělené silnicí z Komařic na Sedlo) naproti zámku jako součást jeho hospodářského areálu. Obcí prochází cyklistická stezka č. 1131.
Wikipedie; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 20.5. 2021
popis

Kontribuční sýpka je mohutná barokní pětipatrová, podsklepená stavba obdélného půdorysu. Na délku měří 57,85 m, široká je 14,24 m a vysoká 16,02 m. Průčelí sýpky mají trojúhelníkové štíty. Sýpková okna jsou klasická obdélná, položená naležato, se štukovými rámečky. Sýpka je kryta sedlovou střechou s taškami. Je to dominantní stavba, viditelná ze všech příjezdových cest v okolí, mimořádné památkové kvality, součást zdejšího zámeckého areálu. V nynější době (2021) prochází objekt rekonstrukcí.

www.komarice.cz; Jaroslav Špiroch., 21.5. 2021

historie

Jak je psáno v zámecké knize, původně se obilí skladovalo po r. 1623 ve 2. patře zámecké budovy ve zpustlých prostorách, které nebyly po požáru v r. 1619 zrekonstruovány k obývání. Po přikoupení statků Sedlo a Strádov již nemohly podlahy tohoto patra pojmout všechno obilí a proto současní majitelé - vyšebrodský řád cisterciáků - se rozhodl vybudovat kontribuční sýpku. Základní kámen ke stavbě sýpky byl položen 13. června 1689 na západním okraji horní zámecké zahrady. Dva roky od začátku stavby byly vyzděny sklepy a hlavní zdi do výše dvou pater. Bohužel nešťastný požár ve vyšebrodském klášteře v r. 1690 zavinil nedostatek peněz a tím i dočasné zastavení stavby sýpky. Teprve r. 1692 byl osazen krov a střecha sýpky prozatím zakryta slaměnými došky. Tak zůstala stavba po 4 roky. Roku 1696 byly znovu zahájeny práce a následujícího roku byly vyzděny štíty, vyloženy římsy a střecha zakryta prejzy. Celá stavba byla roku 1697…  číst dále

www.komarice.cz; Jaroslav Špiroch., 21.5. 2021

Jihočeský kraj, Komařice

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15710
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 21.5.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama