Zachovalá kaple z doby kolem r 1680, stavitel Cyprian z Velešína. Byla postavena na jižní hraně opevnění předhradí zdejšího středověkého hradiště u cesty za kostelem sv. Vincence a přilehlým hřbitovem. S prostým vybavením a obrazem sv. Barbory z r. 2000 (starý obraz z r. 1755 v kostele sv.Vavřince).
Hlavní obrázek místa
© Jaroslav Špiroch 05/2020
Obec Doudleby - viz samostatná hesla hradiště, kostel sv. Vincence a tvrz (fara).
9.5. 2020
historie

Kaple sv. Barbory byla postavena někdy v době kolem r. 1680 stavitelem Cyprianem z Velešína. Byla postavena na jižní hraně opevnění zdejšího středověkého hradiště (za 2.valem předhradí) u cesty za kostelem sv. Vincence a přilehlým hřbitovem Podnět ke stavbě dal někdejší farář Vavřinec Ferdinand Král a také důchodní písař třeboňského panství Ferdinand Matěj Taychl. Již tehdy zde vyvěral pramen. Měla se stát útočištěm pro sochu Panny Marie Bolestné (piety) z kostela, opotřebovanou a věky poškozenou. Tato socha zde byla až do r. 1993, kdy byla z kaple ukradena. Za josefínských reformací byla v r. 1786 kaple oficiálně zrušena. Dnes má kaple prosté vybavení, obraz sv. Barbory z r. 1755 visí dnes v kostele a na jeho místo vymaloval v r. 2000 lidový malíř sv. Barboru s věží, kde jí podle legendy uvěznil její otec. Kaple má na střeše prejzovou krytinu a při pohledu od kostela jí zakrývá dvojice lip.

UPČ 1,nakl.Academia1977,Webb obce, Jaroslav Špiroch, 9.5. 2020

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Doudleby

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 14848
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 25.5.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama