Silniční dvouobloukový most z roku 1867 přes Stropnici na cestě z Borovan do Trhových Svinů. Nákladně rekonstruován v roce 2006. V sousedství barokní socha sv. Jana Nepomuckého a památná lípa malolistá.
Hlavní obrázek místa
Most přes Stropnici v Borovanech
© Jiří Cukr, 08/2009
Těsně za městem Borovany směrem na Trhové Sviny se přes řeku Stropnici klene dvouobloukový kamenný most. Vede přes něj také červená turistická trasa a naučná stezka „Totalita rozděluje“.
Jiří Cukr , 11.8. 2009
historie

Původně zde stával most dřevěný, který však často trpěl povodněmi. V roce 1867 byl nahrazen mostem klenutým, jehož stavba stála 4069 zlatých a 35 krejcarů (hradil ji okresní úřad Trhové Sviny, borovanská obec a zemský fond). Plány vypracoval zednický mistr Vojtěch Mička a původně měl být most ještě o dva oblouky bohatší. V sedmdesátých letech minulého století došlo k opravě a zakrytí kamenné struktury. Rekonstrukce v roce 2006 však této technické památce vrátila její původní vzhled. Před mostem stojí barokní socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1735 a nad ní se zdvihá památná lípa malolistá.

Jiří Cukr podle Daniel Kovář, K datování některých silničních staveb na Českobudějovicku, Výběr. Časopis pro historii a vlastivědu jižních Čech, roč. 43, č. 2, 2006, 103–104. , 11.8. 2009

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Borovany

Místa v okolí

 boží muka
 Borovany
 pranýř
 radnice
 ZOO Dvorec
 Nový Dvůr
 boží muka
 Trocnov
 Ostrolovský Újezd
 Újezdec
 Trhové Sviny
 Ledenice
 Buškův hamr
 kostel sv. Václava
 Olešnice
 Hrádek
 Komařice
 Sedlo
 kostel sv. Martina
 Čížkrajice
 kaple sv. Barbory
 Doudleby
 Doudleby
 kostel sv. Vincence
 Žumberk
 Zvíkov u Lišova
 kamenný most
 Doubravice
 Římov
 Svébohy
 Kamenná věž
 Slabošovka
 Plavnice
 Velešín
 Lustenek
 Bartochov
 Červený dvůr
 kostel sv. Víta
 Purkmistrovský dům
 Holkov
 Rudolfov
 Nové Hrady
 Kamenný Újezd
 kovárna
 kostel Všech svatých
 Buquoyská rezidence
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 Cuknštejn
 kaple Panny Marie
 mariánský sloup
 kostel sv. Jiljí
 Nové Hrady
 radnice
 Buquoyská hrobka
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Rodiny
 Zlatý most
 Poříčí
 Pořešín
 biskupská rezidence
 pivovar
 Černá věž
 Třeboň
 mariánský sloup
 radnice
 městské opevnění
 Solní brána
 Masné krámy
 dům U koníčka
 Rabenštejnská věž
 Přední vodní mlýn
 solnice
 kamenná boží muka
 Libníč
 vodárenská věž
 kostel sv. Vojtěcha
 kaple sv. Víta
Základní informace místa
ID místa: 8130
Typ místa: most
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 2.10.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama