Hospodářský dvůr, postavený pány ze Schwarzenbergu v l. 1895- 98. Na místě původního dvora z r. 1550, vybudovaného Ondřejem Ugnadem ze Suneku. Díky členité architektuře nazýván "palácem pro dobytek". V době stavby nejmodernější v celém Rakousku-Uhersku a poté i ČSR. Soukromý, nepřístupný. Chov koní.
Hlavní obrázek místa
© Jaroslav Špiroch 11/2020
Komplex jízdárny Vondrov se nachází nedaleko Hluboké nad Vltavou v okrese České Budějovice. V blízkosti se nachází lovecký barokní zámek Ohrada se zoologickou zahradou a novogotická perla jižních Čech - zámek Hluboká nad Vltavou. Kolem procházejí cyklistické stezky 1051 a 1084 a zeleně značená turistická stezka od Hluboké nad Vltavou do Munic.
Wikipedie, Jaroslav Špiroch, 13.5. 2020
historie

Původní dvůr ve Vondrově byl postaven v r. 1550 Ondřejem Ugnadem ze Suneku (tzv. Ondřejův dvůr), aby zvýšil výnos svého hlubockého panství. Za Adolfa Josefa ze Schwarzenbergu byl v l. 1895- 98 postaven arch. ing. Janem Sedláčkem (dvorní schwarzenberský stavební rada) zcela nový areál, ležící asi 150m západněji než původní budovy. Vondrov se stal vzorovým panským dvorem s moderním vybavením a prostornými stájemi, které prosluly zejména chovem ušlechtilých jezdeckých i kočárových koní. Tento statek byl díky členité architektuře někdy nazýván "palácem pro dobytek" a jeho stavba stála asi 1 milión korun (nejmodernější v celé Rakousko-uherské monarchii a poté i v Československu). Přestavba zámku v Hluboké nad Vltavou dala impuls pro vznik tzv. schwarzenberského slohu při stavbě hospodářských budov. Krumlovské stavební ředitelství zaměstnávalo v pol. 19. stol. čtyři stavební inženýry, jednoho strojního inženýra, adjunkta, kresliče…  číst dále

Jihočeské dominium,Pavel Juřík,nakl.Libri,2008, Českobudějovicko.díl.I,Daniel Kovář,2008,Jaroslav Špiroch, 27.8. 2014

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Hluboká nad Vltavou

Místa v okolí

 ZOO Ohrada
 Ohrada
 Hluboká nad Vltavou
 Vildštejn
 Houžná
 Machovice
 Staré Machovice
 Suchá
 kostel sv. Vavřince
 Doubíčko
 boží muka
 Orty
 Hradec u Dobřejovic
 kostel sv. Vojtěcha
 Kubatův pomník
 Přední vodní mlýn
 Rabenštejnská věž
 solnice
 Masné krámy
 Karlův hrádek
 Solní brána
 Černá věž
 Puklicův dům
 biskupská rezidence
 kostel sv. Rodiny
 Zlatý most
 židovský hřbitov
 Sedlec
 kostel sv. Linharta
 kamenná boží muka
 kostel sv. Jiří
 Čakovec
 kaple sv. Rozálie
 Libníč
 Rudolfov
 Červený dvůr
 Purkmistrovský dům
 návesní kaple
 Libív
 kostel sv. Víta
 boží muka
 špýchar s bránou
 kaple sv. Josefa
 Lustenek
 Habří
 Habří
 kostel sv. Dismase
 Dříteň
 kaplička sv. Anny
 dvůr Koroseky
 kostel sv. Víta
 Holašovice - VPR
 boží muka
 Poříčí
 Býšov
 kaplička Panny Marie
 kaple Panny Marie
 Poděhusy
 kaplička Panny Marie
 Boršov
 Doubravice
 Provod, Prochod
 kostel sv. Václava
 Litoradlice
 Kluk
 kostel sv. Václava
 archeopark Netolice
 Radonice
 Rábín
 Chvalešovice
 Švamberk
 Chvalešovice
 Chlum
 Dolní Bukovsko
Základní informace místa
ID místa: 11858
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 23.4.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama