Zaniklý hrad zmíněný v pramenech pouze v letech 1328 a 1370. Spolu s Chlumskou horou majetkem rytířů z Reissengrünu. Po vymření rodu v 15. století zanikl. Není známo, kde a kdy stával, ani jak vypadal.
Hlavní obrázek místa
Poloha obce Rusov (Reissengrün) na staré mapě – červená tečka
Podle reambulace z l. 1925–26, částečně upraveno do 15. 11. 1934.
© Zeměměřičský ústav v Praze
Obec či usedlost Rusov (Reissengrün) bývala při silnici spojující Kaceřov a Bukovany jihozápadně od Sokolova. Existence hradu a jeho poloha nebyla moderní casteologií nikdy oveřena.
Iva Spurná, 11.3. 2011
historie

Hrad Rusov se připomíná pouze v r. 1318 a potom okolo r. 1370 v seznamu leuchtenberských lén. Tehdy byla ves Rusov a celá Chlumská hora nad ní majetkem rytířů z Reissengrünu (dnes Rusov), kteří měli na hradě své sídlo. Jejich jméno i jméno vsi snad opravdu souviselo s jejich cestami do Ruska. Rod Reissengrunerů hrál v dějinách Sokolovska významnou úlohu, avšak už v 15. století vymřel. Hrad přestal sloužit svému účelu, zpustl a dnes po něm není ani stopy; také o jeho dějinách skoro nic nevíme.

Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Západní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1985, 28.6. 2005

Karlovarský kraj,  Sokolov  (SO), Bukovany

Místa v okolí

 Lítov
 Chlumek
 Chlumek
 Chlumek
 Kaceřov
 Šabina
 Kager, Starý zámek
 židovský hřbitov
 Kynšperk nad Ohří
 Arnoltov
 židovský hřbitov
 Kamenný Dvůr
 Mostov
 Hartoušovské mofety
 mariánský sloup
 radnice
 Jubilejní kašna
 Kostelní Bříza
 Kostelní Bříza
 Sokolov
 Hartenberg
 evangelický kostel
 Hard
 kostel sv. Jiljí
 Týn
 Šibeniční vrch
 Boučí
 kostel sv. Kunhuty
 Těšovice
 statek Bernard
 Soos
 kostel sv. Vavřince
 Plikenštejn
 Okrouhlá
 Lipnice
 kostel sv. Mikuláše
 Krudum
 Skalná
 Manský dvůr
 Skalná
 kaple Panny Marie
 hrobka Hendrich
 Starý Rybník
 Starý Rybník
 židovský hřbitov
 pramen Natálie
 Jindřichovice
 železniční viadukt
 Chlumeček
 Boršengrýn
 Císařské lázně
 kostel sv. Olgy
 kostel sv. Ondřeje
 židovský hřbitov
 Salingburg
 fara
 metorologický sloup
 radnice
 silniční most
 kostel sv. Václava
 trojiční sloup
 Loket – MPR
 Loket
 městské hradby
 kaple sv. Anny
 Schirdingerovský dům
 Špalíček
 Dudácká kašna
 Václavský hrad
 Cheb
 Luby
 Luby
 Kladská
 Kladský rybník
 Kladské rašeliny
 Starý Hrozňatov
Základní informace místa
ID místa: 478
Typ místa: hrad
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 10.2.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama