Zaniklý hrad zmíněný v pramenech pouze v letech 1328 a 1370. Spolu s Chlumskou horou majetkem rytířů z Reissengrünu. Po vymření rodu v 15. století zanikl. Není známo, kde a kdy stával, ani jak vypadal.
Obec či usedlost Rusov (Reissengrün) bývala při silnici spojující Kaceřov a Bukovany jihozápadně od Sokolova. Existence hradu a jeho poloha nebyla moderní casteologií nikdy oveřena.
Iva Spurná, 11.3. 2011
historie

Hrad Rusov se připomíná pouze v r. 1318 a potom okolo r. 1370 v seznamu leuchtenberských lén. Tehdy byla ves Rusov a celá Chlumská hora nad ní majetkem rytířů z Reissengrünu (dnes Rusov), kteří měli na hradě své sídlo. Jejich jméno i jméno vsi snad opravdu souviselo s jejich cestami do Ruska. Rod Reissengrunerů hrál v dějinách Sokolovska významnou úlohu, avšak už v 15. století vymřel. Hrad přestal sloužit svému účelu, zpustl a dnes po něm není ani stopy; také o jeho dějinách skoro nic nevíme.

Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Západní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1985, 28.6. 2005

Karlovarský kraj,  Sokolov  (SO), Bukovany

Místa v okolí

 Lítov
 Chlumek
 Chlumek
 Chlumek
 Kaceřov
 Šabina
 Kager, Starý zámek
 židovský hřbitov
 Kynšperk nad Ohří
 Arnoltov
 židovský hřbitov
 Kamenný Dvůr
 Mostov
 mariánský sloup
 Jubilejní kašna
 radnice
 Sokolov
 Kostelní Bříza
 Kostelní Bříza
 Hartenberg
 evangelický kostel
 Hard
 kostel sv. Jiljí
 Týn
 Šibeniční vrch
 Boučí
 Těšovice
 statek Bernard
 kostel sv. Vavřince
 Plikenštejn
 Okrouhlá
 Lipnice
 kostel sv. Mikuláše
 Krudum
 Skalná
 Skalná
 Manský dvůr
 Starý Rybník
 Starý Rybník
 pramen Natálie
 Jindřichovice
 Chlumeček
 Boršengrýn
 Císařské lázně
 židovský hřbitov
 kostel sv. Olgy
 Salingburg
 kostel sv. Ondřeje
 fara
 metorologický sloup
 radnice
 silniční most
 Loket
 Loket – MPR
 trojiční sloup
 kostel sv. Václava
 městské hradby
 kaple sv. Anny
 Schirdingerovský dům
 Špalíček
 Dudácká kašna
 Václavský hrad
 Cheb
 Luby
 Luby
 Kladská
 Kladský rybník
 Starý Hrozňatov
Základní informace místa
ID místa: 478
Typ místa: hrad
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 10.2.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama