Kaple sv. Josefa je prostá zděná obdélná stavba s představěnou zvonicí a rovným závěrem, bez slohových prvků. Uzavírá ji sedlová, nad závěrem valbová střecha. Je orientovaná východním směrem. Interiér lodi je zaklenut zrcadlovou klenbou bez výzdoby. Byla postavena v 20. letech 20. století.
Hlavní obrázek místa
© Marcela Váňová 12/2020
Obec Homole (lidově Homoly, německy Hummeln) se nachází v okrese České Budějovice, zhruba 5 km jihozápadně od centra krajského města. První zmínka o obci pochází z r. 1362. Kromě kaple sv. Josefa na návsi se ještě zde nachází kulturní památka - špýchar (datace do 16. století) se segmentově zaklenutou branou a obytným stavením č. p. 1 (viz samostatné heslo). Obec je branou do romantického podhůří Blanského lesa se známou horou Kleť s nejstarší kamennou rozhlednou v Čechách.
Wikipedie, mapy.cz, Jaroslav Špiroch, 30.11. 2020
popis

Kaple je prostá, zděná, mírně obdélná stavba s představěnou zvonicí a rovným závěrem, bez slohových prvků. Loď kaple mírně obdélná, na bočních stěnách je prolomeno obdélné hrotité okno, osazené v síle zdiva reliéfním sklem. Rovný závěr kaple je bez otvorů. Do západního průčelí kaple je vestavěna hranolová zvonice ukončená oplechovanou jehlancovou střechou. V podstřeší zvonice jsou malé hrotité prostupy, za nimiž je zavěšen zvon. V ose západního průčelí je obdélný hrotitý portál, osazený novými výplňovými dveřmi a hrotitým proskleným nadsvětlíkem. Kapli uzavírá sedlová, nad závěrem valbová střecha. Od terénu odděluje kapli pouze malovaný sokl. Interiér lodi je zaklenut hladkou zrcadlovou klenbou bez výzdoby, stěny hladké rovněž bez výzdoby prolamují okenní výklenky s kolmými špaletami. Z předsíně (podvěží - uzavírá jej plochý dřevěný strop)) se prochází hrotitým vstupem bez ostění a dveří do lodi. Do jižní stěny předsíně (podvěží) je…  číst dále

Jihoceskekaplicky.cz, Jaroslav Špiroch., 30.11. 2020

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Homole

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15397
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 22.12.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama