Velký semínský akvadukt (13,2 m) byl vybudován r. 1892 jako součást pardubické rybniční soustavy, tvořené mnoha rybníky a kanály. Akvadukt, vedoucí vodu Mlýnského náhonu přes Zadní Lodrantku, byl opraven r. 1984. R. 2009 hrozilo jeho zborcení; po zapsání mezi kulturní památky byl r. 2011 opraven.
Hlavní obrázek místa
© Rodochrozit, 12/2011
Cesta k Velkému sezemickému akvaduktu není složitá. Když přijedete do městečka Sezemice od Pardubic, přejedete most přes Loučnou a hned za mostem se dáte doprava. Půjdete (autem se jet nedá, maximálně na kole nebo na motorce) proti proudu Loučné asi 500 m a u mostku přes vodu zatočíte doleva. Mostek nepřecházejte – jinak dojdete až ke zdymadlu. Po dalších 200 metrech dojdete k Velkému sezemickému akvaduktu, který je krásně opravený. Nemůžete ho přehlédnout. Budete-li mít štěstí, uvidíte nutrie říční, které plavou v Loučné.
Rodochrozit, 10.7. 2012
popis

Co je to akvadukt? Akvadukt je umělý vodní kanál, který vede vodu z místa jejího zdroje do místa její spotřeby. Latinský název se skládá ze slov aqua – voda a ducere – vést. Akvadukt překonává různé překážky, které mu stojí v cestě a často tak vypadá víc jako most než jako vodní koryto.

www.wikipedia.org, 10.7. 2012

historie

Akvadukty a napájecí kanály (tzv. stoky) byly součástí pardubické rybniční soustavy. Díky rybníkářství – budování rybníků za účelem chovu ryb – se voda z četných bažin a mokřin soustředila v rybnících a vysušená půda mohla být zemědělsky využita. První strouhy, kanály a rybníky byly vybudovány již v 11. století benediktiny z Opatovického kláštera, známou rybníkářskou oblastí se stalo Pardubicko až za pánů z Pernštejna v období konce 15. – pol. 16. století, kdy se propracovaná rybniční soustava skládala z přibližně 250 rybníků a cca 30 km napájecích kanálů. Za tvůrce pardubické rybniční soustavy je považován pernštejnský fišmistr Kunát Dobřenský (fišmistr – porybný, správce rybníka). V 18. století byly rybníky vysoušeny, aby se mohla využít výnosnější orná půda. Velký semínský akvadukt tvoří vodní křižovatku Mlýnského náhonu, který vede nad tokem Zadní Lodrantky. Cihelno-betonový akvadukt se dvěma mostními oblouky, dlouhý…  číst dále

19.7. 2012

Pardubický kraj,  Pardubice  (PA), Sezemice

Místa v okolí

 Malý akvadukt
 Kunětická Hora
 Ráby
 Ráby
 vila Josefa Vosáhla
 akvadukt na Židově
 Dašice
 automatické mlýny
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Václava
 městské opevnění
 Zelená brána
 Pardubice
 kaple sv. Anny
 Nemošice
 židovský hřbitov
 krematorium
 Chvojenec
 Úhřetice
 Holice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 Vejvanovice
 zvonice
 Bořice
 Topol
 Slepotice
 kostel sv. Vavřince
 Medlešice
 Blatník
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 Hrochův Týnec
 kostel sv. Mikuláše
 mlynářská vila
 Hrochův Týnec
 kostel sv. Václava
 Krchleby
 Hradce
 Staré Čívice
 Libišany
 městské opevnění
 Chrudim
 Nabočany
 Mydlářovský dům
 radnice
 zvonice
 kostel sv. Vojtěcha
 židovský hřbitov
 Staré Čívice
 kostel sv. Marka
 Neulust
 Březovice
 kostel sv. Jiří
 Přestavlky
 kostel sv. Mikuláše
 Veliny
 boží muka
 Veselá
 kostel sv. Václava
 Kozojedy
 Jezbořice
 Chroustovice
 fara
 Škroupův dům
 Ostrov
 Rosice
 Stolany
 Rosice
 Klešice
 Podorlický skanzen
 Mrdice
 kostel sv. Víta
 židovský hřbitov
 synagoga
 Heřmanův Městec
 Libčany
 Libčany
 kaple sv. Jiří
 Štěnec
Základní informace místa
ID místa: 10900
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 19.7.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama