Jednolodní stavba s pětiboce uzavřeným presbytářem, hranolovou věží a sakristií. Je raně gotického původu (doložen k r. 1314) s netypickou dispozicí zvonice při stěně lodi. Raně gotický lomený portál. V presbytáři zbytky středověkých nástěnných maleb. Před kostelem kamenný kříž. Památkově chráněno.
Hlavní obrázek místa
celkový pohled na kostel s farou (vpravo) z jihozápadu
© Marcela Váňová 04/2021
Střížov (německy Driesendorf) je obec v okrese České Budějovice v Jihočeském kraji. Název obce pochází buď podle jednoho osadníka - Strycha, nebo strážního místa. První zmínka o obci je z r. 1263 (Jaroslav ze Střížova). Na zahradě domu č. 24 je kámen, který je údajně nohou stolu, na kterém byli kmotři hoštěni po křtu Jana Žižky z Trocnova v kostele sv. Martina. Trocnov totiž tehdy spadal do střížovské farnosti. V té době byl majetkem Strycha, který s ním byl údajně spřízněn. Z pamětihodností se kromě kostela sv. Martina a u něj stojícího kříže a fary zde nacházejí ještě dvě výklenkové kapličky. Krajem obce prochází cyklistická stezka č. 1121 (Novohradsko - Doudlebsko).
Wikipedie; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 22.4. 2021
popis

Kostel je původně raně gotická jednolodní orientovaná stavba s pětiboce uzavřeným presbytářem, s netypickou dispozicí hranolové věže (zvonice) při jižní stěně lodi a sakristií na též straně. Z nejstarších konstrukcí vyniká raně gotický lomený portál lodi s masivními dveřmi. Hodnotný je polygonální presbytář se zbytky středověkých nástěnných maleb na nárožích a v interiéru. Žebrová klenba lodi vyniká zpracováním svorníků v podobě rozety a ušaté lidské hlavy. Hlavní oltář je z r. 1897 stejně jako zařízení kostela. V hlavní lodi je zachován náhrobní kámen Karla Kořenského z Terešova (+ 1619). Výraznou a hodnotnou byla barokní přestavba lodi (1775), na věži vznikla cibulovitá báň s lucernou a byl proražen i západní vstup. Ke konci 19. století (1871) byla zbořena sakristie na severní straně a postavena nová na straně jižní. Na jižní straně hranolové věže je v 1. patře gotické okénko s nosy a v 2.…  číst dále

Památkový katalog NPÚ; Wikipedie; Jaroslav Špiroch., 29.4. 2021

historie

Původní raně gotický kostel byl postaven ve třetí třetině 13. století. Poprvé je připomínán k r. 1314. Před r. 1493 proběhla pozdně gotická přestavba (zachovány nástěnné malby v presbytáři); další úpravy pak v letech 1660 (klenba lodi), 1775 (barokní úprava lodi, vstup na západní straně a nová cibulová báň s lucernou na věži - zvonici) a 1871 (přístavba sakristie na jižní straně, stará na severní straně zbořena). V r. 1948 provedena figurální nástěnná malba v kněžišti. Původní hřbitov kolem kostela byl zrušen v r. 1772. V současnosti je kostel přístupný při bohoslužbách.

Památkový katalog NPÚ; Jaroslav Špiroch., 29.4. 2021

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Střížov

Místa v okolí

 kaple sv. Barbory
 Doudleby
 Doudleby
 kostel sv. Vincence
 Komařice
 kontribuční sýpka
 kamenný most
 Sedlo
 Římov
 Plavnice
 Doubravice
 Újezdec
 Ostrolovský Újezd
 Trocnov
 Kamenný Újezd
 Bartochov
 Nežetice
 kaple Panny Marie
 Kamenná věž
 Holkov
 Velešín
 Poříčí
 Maškovec
 Červený dvůr
 kostel sv. Václava
 mariánský sloup
 boží muka
 Borovany
 radnice
 pranýř
 radnice
 kamenný most
 Ledenice
 Boršov
 špýchar s bránou
 kaple sv. Josefa
 Buškův hamr
 ZOO Dvorec
 boží muka
 Trhové Sviny
 vodárenská věž
 Dvorec
 Zlatý most
 kaplička Panny Marie
 kostel sv. Rodiny
 biskupská rezidence
 Solní brána
 Černá věž
 Puklicův dům
 Samson
 radnice
 Masné krámy
 Safari Park
 solnice
 Rabenštejnská věž
 Přední vodní mlýn
 židovský hřbitov
 Nový Dvůr
 kaplička Panny Marie
 kaplička sv. Anny
 dvůr Koroseky
 Slabošovka
 Lustenek
 Štěkře
 Rudolfov
 kostel sv. Vojtěcha
 Purkmistrovský dům
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Václava
 hradiště Záluží
 Zvíkov u Lišova
 Čížkrajice
 kostel sv. Markéty
 Dívčí Kámen
 Pořešín
 Třísov
 Třísovská lípa
 Hrádek
 kostel sv. Václava
 Olešnice
 kamenná boží muka
 návesní kaple
 Doubíčko
 Libníč
 Kluk
 kostel sv. Václava
 Houžná
 Granátník
 Žumberk
 Habří
 Habří
 kostel sv. Víta
 Staré Machovice
 Machovice
 židovský hřbitov
 Vildštejn
 Čakovec
 pranýř
 boží muka
 kostel sv. Vavřince
 Svébohy
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Střížov
Kostelní 10
37324 Římov
pověřená osoba: R.D.Mgr. Dominik Ettler
Tel: +420 721257980
http://www.bcb.cz
Základní informace místa
ID místa: 15661
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 1.5.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama