Jednolodní stavba s pětiboce uzavřeným presbytářem, hranolovou věží a sakristií. Je raně gotického původu (doložen k r. 1314) s netypickou dispozicí zvonice při stěně lodi. Raně gotický lomený portál. V presbytáři zbytky středověkých nástěnných maleb. Před kostelem kamenný kříž. Památkově chráněno.
Hlavní obrázek místa
celkový pohled na kostel s farou (vpravo) z jihozápadu
© Marcela Váňová 04/2021
Střížov (německy Driesendorf) je obec v okrese České Budějovice v Jihočeském kraji. Název obce pochází buď podle jednoho osadníka - Strycha, nebo strážního místa. První zmínka o obci je z r. 1263 (Jaroslav ze Střížova). Na zahradě domu č. 24 je kámen, který je údajně nohou stolu, na kterém byli kmotři hoštěni po křtu Jana Žižky z Trocnova v kostele sv. Martina. Trocnov totiž tehdy spadal do střížovské farnosti. V té době byl majetkem Strycha, který s ním byl údajně spřízněn. Z pamětihodností se kromě kostela sv. Martina a u něj stojícího kříže a fary zde nacházejí ještě dvě výklenkové kapličky. Krajem obce prochází cyklistická stezka č. 1121 (Novohradsko - Doudlebsko).
Wikipedie; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 22.4. 2021
popis

Kostel je původně raně gotická jednolodní orientovaná stavba s pětiboce uzavřeným presbytářem, s netypickou dispozicí hranolové věže (zvonice) při jižní stěně lodi a sakristií na též straně. Z nejstarších konstrukcí vyniká raně gotický lomený portál lodi s masivními dveřmi. Hodnotný je polygonální presbytář se zbytky středověkých nástěnných maleb na nárožích a v interiéru. Žebrová klenba lodi vyniká zpracováním svorníků v podobě rozety a ušaté lidské hlavy. Hlavní oltář je z r. 1897 stejně jako zařízení kostela. V hlavní lodi je zachován náhrobní kámen Karla Kořenského z Terešova (+ 1619). Výraznou a hodnotnou byla barokní přestavba lodi (1775), na věži vznikla cibulovitá báň s lucernou a byl proražen i západní vstup. Ke konci 19. století (1871) byla zbořena sakristie na severní straně a postavena nová na straně jižní. Na jižní straně hranolové věže je v 1. patře gotické okénko s nosy a v 2.…  číst dále

Památkový katalog NPÚ; Wikipedie; Jaroslav Špiroch., 29.4. 2021

historie

Původní raně gotický kostel byl postaven ve třetí třetině 13. století. Poprvé je připomínán k r. 1314. Před r. 1493 proběhla pozdně gotická přestavba (zachovány nástěnné malby v presbytáři); další úpravy pak v letech 1660 (klenba lodi), 1775 (barokní úprava lodi, vstup na západní straně a nová cibulová báň s lucernou na věži - zvonici) a 1871 (přístavba sakristie na jižní straně, stará na severní straně zbořena). V r. 1948 provedena figurální nástěnná malba v kněžišti. Původní hřbitov kolem kostela byl zrušen v r. 1772. V současnosti je kostel přístupný při bohoslužbách.

Památkový katalog NPÚ; Jaroslav Špiroch., 29.4. 2021

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Střížov

Místa v okolí

 kaple sv. Barbory
 Doudleby
 Doudleby
 kostel sv. Vincence
 Komařice
 kontribuční sýpka
 Šicova kaplička
 kovárna
 rozcestník
 kamenný most
 Sedlo
 Římov
 Plavnice
 výklenková kaple
 výklenková kaple
 Doubravice
 výklenková kaple
 kašna
 Újezdec
 Ostrolovský Újezd
 Trocnov
 výklenková kaple
 Kamenný Újezd
 Bartochov
 kříž
 Nežetice
 kaple Panny Marie
 Kamenná věž
 socha Immaculaty
 Holkov
 Velešín
 Poříčí
 Maškovec
 Červený dvůr
 kostel sv. Václava
 mariánský sloup
 boží muka
 radnice
 Borovany
 pranýř
 radnice
 kamenný most
 Ledenice
 Boršov
 špýchar s bránou
 kaple sv. Josefa
 Buškův hamr
 ZOO Dvorec
 boží muka
 muzeum koněspřežky
 vodárenská věž
 Trhové Sviny
 Dvorec
 Zlatý most
 kaplička Panny Marie
 kostel sv. Rodiny
 biskupská rezidence
 Puklicův dům
 Samson
 radnice
 Solní brána
 Černá věž
 Masné krámy
 Safari Park
 solnice
 Přední vodní mlýn
 Rabenštejnská věž
 Nový Dvůr
 židovský hřbitov
 kaplička Panny Marie
 kaplička sv. Anny
 dvůr Koroseky
 Slabošovka
 Lustenek
 Hluboká u Borovan
 Štěkře
 kostel sv. Vojtěcha
 Rudolfov
 Purkmistrovský dům
 kaple
 výklenková kaple
 kostel sv. Víta
 vodojem
 kostel sv. Václava
 hradiště Záluží
 Zvíkov u Lišova
 Čížkrajice
 kostel sv. Markéty
 Dívčí Kámen
 Veterán Muzeum-Roděj
 Pořešín
 Třísov
 Třísovská lípa
 výklenková kaple
 Hrádek
 kostel sv. Václava
 Olešnice
 kamenná boží muka
 dřevěný betlém
 návesní kaple
 Doubíčko
 Libníč
 Houžná
 Kluk
 kostel sv. Václava
 Granátník
 Žumberk
 fara
 Habří
 Habří
 historická kovárna
 kostel sv. Víta
 Staré Machovice
 Machovice
 židovský hřbitov
 Vildštejn
 Čakovec
 pranýř
 výklenková kaplička
 boží muka
 kostel sv. Vavřince
 boží muka
 kostel sv. Jiljí
 Svébohy
 zvonička
 kaple sv. Josefa
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Střížov
Kostelní 10
37324 Římov
pověřená osoba: R.D.Mgr. Dominik Ettler
Tel: +420 721257980
http://www.bcb.cz
Základní informace místa
ID místa: 15661
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 1.5.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama