Pův. rezidenční dvůr, jako tvrz (dolejší) se připomíná poprvé v r. 1523 při dělení majetku na dvě poloviny. Po prodeji dvora s tvrzí r. 1581 Vilémovi z Rožmberka změněna na poddanskou usedlost. Tvrz byla po navrácení původním majitelům opravena. Slouží v současnosti jako soukromý rodinný obytný dům.
Hlavní obrázek místa
Dolní tvrz od severovýchodu
© Jaroslav Špiroch 06/2019
Obec Habří se nachází v okrese České Budějovice, zhruba 11 km od krajského města Jihočeského kraje. K obci patří i samota U Šimanů. První písemná zmínka o obci je z r. 1264. Obec je vstupní branou do chráněné krajinné oblasti Blanský les.
WikipediE, Jaroslav Špiroch, 29.10. 2017
popis

Dolní (dolejší) tvrz (č. p. 3) tvoří severovýchodní část usedlosti. Jde o mohutnou jednopatrovou budovu obdélného půdorysu o rozměrech 25,3 x 12,2 m, s jednoduchou nečleněnou fasádou a s valbovou střechou. Kamenné obvodové zdivo různé tloušťky svědčí o složitém stavebním vývoji od 16. až po 19. století. Vnitřní prostory tvoří tři výškové úrovně: nad zpola zahloubenými, valeně zaklenutými sklepy se nachází zvýšené přízemí, opatřené ve všech místnostech klenbami, nad ním plochostropé patro, upravené teprve ve druhé polovině 19. století. V jihovýchodním nároží usedlosti stojí patrová budova lehce obdélného půdorysu, označená samostatným popisným číslem 2, která přiléhá k severnímu boku sousední horní (hořejší) tvrze č. p. 1. Historicky hodnotné jsou rovněž další objekty usedlosti č. p. 3, zejména stáje s plackovými klenbami.

Tvrze, hrady a zámky Českobudějovicka, D.Kovář, Historicko-vlastivědný spolek v Č.Budějovicích 2011, Jaroslav Špiroch, 11.11. 2017

historie

Původní sídlo v Habří mělo pravděpodobně podobu rezidenčního dvora. Až při dělení rodinného majetku v r. 1523 je zde vůbec poprvé v souvislosti s Habřím užito označení tvrz. Dolní (dolejší) tvrz má č. p. 3. Druhá část tvrze připadla v r. 1523 do rukou Kateřiny ze Sudoměře jakožto poručnici dětí po Oldřichu Roubíkovi z Hlavatec. Tento rod držel tvrz do čtyřicátých let 16. stol., pak se dostala do držení Petra Dívčického ze Sudoměře. Když mezi lety 1548-1550 zemřel, ocitly se rodinné statky v poručnické správě Adama Řepického ze Sudoměře, jenž zastupoval nezletilého Petrova syna Ctibora. Adam prodal 31.5.1550 Habří hejtmanovi hlubockého panství Václavu Strabochovi z Pernsdorfu. Strabochové drželi panství do r. 1581, kdy ho odprodali Vilémovi z Rožmberka. Tím ztratila tvrz svou samostatnost a stala se součástí krumlovského panství. Dosavadní panský dvůr s tvrzí byl změněn na poddanskou usedlost a byl sem dosazen sedlák Korunka…  číst dále

Tvrze, hrady a zámky Českobudějovicka, D.Kovář, Historicko-vlastivědný spolek v Č.Budějovicích 2011, Jaroslav Špiroch, 4.11. 2017

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Habří

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 13695
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 29.4.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama