Pův. rezidenční dvůr, jako tvrz (dolejší) se připomíná poprvé v r. 1523 při dělení majetku na dvě poloviny. Po prodeji dvora s tvrzí r. 1581 Vilémovi z Rožmberka změněna na poddanskou usedlost. Tvrz byla po navrácení původním majitelům opravena. Slouží v současnosti jako soukromý rodinný obytný dům.
Hlavní obrázek místa
Dolní tvrz od severovýchodu
© Jaroslav Špiroch 06/2019
Obec Habří se nachází v okrese České Budějovice, zhruba 11 km od krajského města Jihočeského kraje. K obci patří i samota U Šimanů. První písemná zmínka o obci je z r. 1264. Obec je vstupní branou do chráněné krajinné oblasti Blanský les.
WikipediE, Jaroslav Špiroch, 29.10. 2017
popis

Dolní (dolejší) tvrz (č. p. 3) tvoří severovýchodní část usedlosti. Jde o mohutnou jednopatrovou budovu obdélného půdorysu o rozměrech 25,3 x 12,2 m, s jednoduchou nečleněnou fasádou a s valbovou střechou. Kamenné obvodové zdivo různé tloušťky svědčí o složitém stavebním vývoji od 16. až po 19. století. Vnitřní prostory tvoří tři výškové úrovně: nad zpola zahloubenými, valeně zaklenutými sklepy se nachází zvýšené přízemí, opatřené ve všech místnostech klenbami, nad ním plochostropé patro, upravené teprve ve druhé polovině 19. století. V jihovýchodním nároží usedlosti stojí patrová budova lehce obdélného půdorysu, označená samostatným popisným číslem 2, která přiléhá k severnímu boku sousední horní (hořejší) tvrze č. p. 1. Historicky hodnotné jsou rovněž další objekty usedlosti č. p. 3, zejména stáje s plackovými klenbami.

Tvrze, hrady a zámky Českobudějovicka, D.Kovář, Historicko-vlastivědný spolek v Č.Budějovicích 2011, Jaroslav Špiroch, 11.11. 2017

historie

Původní sídlo v Habří mělo pravděpodobně podobu rezidenčního dvora. Až při dělení rodinného majetku v r. 1523 je zde vůbec poprvé v souvislosti s Habřím užito označení tvrz. Dolní (dolejší) tvrz má č. p. 3. Druhá část tvrze připadla v r. 1523 do rukou Kateřiny ze Sudoměře jakožto poručnici dětí po Oldřichu Roubíkovi z Hlavatec. Tento rod držel tvrz do čtyřicátých let 16. stol., pak se dostala do držení Petra Dívčického ze Sudoměře. Když mezi lety 1548-1550 zemřel, ocitly se rodinné statky v poručnické správě Adama Řepického ze Sudoměře, jenž zastupoval nezletilého Petrova syna Ctibora. Adam prodal 31.5.1550 Habří hejtmanovi hlubockého panství Václavu Strabochovi z Pernsdorfu. Strabochové drželi panství do r. 1581, kdy ho odprodali Vilémovi z Rožmberka. Tím ztratila tvrz svou samostatnost a stala se součástí krumlovského panství. Dosavadní panský dvůr s tvrzí byl změněn na poddanskou usedlost a byl sem dosazen sedlák Korunka…  číst dále

Tvrze, hrady a zámky Českobudějovicka, D.Kovář, Historicko-vlastivědný spolek v Č.Budějovicích 2011, Jaroslav Špiroch, 4.11. 2017

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Habří

Místa v okolí

 Habří
 kostel sv. Víta
 návesní kaple
 Čakovec
 Kluk
 kaple sv. Víta
 fara
 kostel sv. Linharta
 kostel sv. Václava
 historická kovárna
 dvůr Koroseky
 kaplička sv. Anny
 kaplička Panny Marie
 Holašovice - VPR
 Chlum
 kaplička Panny Marie
 zvonička
 vodojem
 Doubíčko
 kaple
 Staré Machovice
 výklenková kaple
 Dívčí Kámen
 Třísov
 Boršov
 Machovice
 výklenková kaple
 kaple sv. Floriána
 boží muka
 Třísovská lípa
 kaple sv. Josefa
 špýchar s bránou
 výklenková kaple
 hradiště Záluží
 kaple sv. Josefa
 Poříčí
 Houžná
 Vildštejn
 Maškovec
 boží muka
 venkovská usedlost
 kaple Panny Marie
 Suchá
 kostel sv. Vojtěcha
 Štěkře
 Kleť
 Kamenný Újezd
 vodárenská věž
 kaple sv. Ondřeje
 hradiště Kuklov
 kostel sv. Mikuláše
 muzeum koněspřežky
 Solní brána
 solnice
 Přední vodní mlýn
 biskupská rezidence
 radnice
 Zlatý most
 kostel sv. Markéty
 Puklicův dům
 Samson
 Masné krámy
 Rabenštejnská věž
 Černá věž
 kostel sv. Rodiny
 kostel sv. Vavřince
 Granátník
 Červený dvůr
 Kuglvajt
 boží muka
 Plavnice
 kaple
 výklenková kaple
 dvůr Vondrov
 kaple sv. Václava
 Ohrada
 socha Immaculaty
 výklenková kaple
 židovský hřbitov
 ZOO Ohrada
 Bartochov
 kaple sv. Rocha
 výklenková kaplička
 Doubravice
 kostel sv. Václava
 barokní kamenný most
 výklenková kaple
 výklenková kaple
 výklenková kaple
 Červený Dvůr
 Chvalšiny - MPZ
 Hluboká nad Vltavou
 Doudleby
 Doudleby
 kostel sv. Vincence
 kaple sv. Barbory
 Sedlec
 panský dům
 Dobrkovický mlýn
 židovský hřbitov
 městské opevnění
 archeopark Netolice
 Orty
 Holkov
 Český Krumlov
 kašna
 nová radnice
 Kudrnův dům
 kostel sv. Jošta
 Poděhusy
 městská zbrojnice
 Netolice – MPZ
 jezuitská kolej
 kamenný most
 Římov
 kostel sv. Víta
 prelatura
 kostel sv. Václava
 kaplanka
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Martina
 Rudolfov
 vodní nádrž Římov
 Kamenná věž
 Purkmistrovský dům
 kostel sv. Víta
 radnice
 kostel sv. Václava
 mariánský sloup
 kostel sv. Mikuláše
 Velešín
 Baba
 kaple Panny Marie
 kamenný kříž
 Hradiště u Malovic
 Kratochvíle
 Rábín
 Hradec u Dobřejovic
Základní informace místa
ID místa: 13695
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 29.4.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama