Barokní fara z počátku 18. století podle projektu schwarzenberského stavitele P. I. Bayera. Patrová obytná budova s hlavním průčelím obráceným ke kostelu. Hospodářské budovy převážně z 19. století. Celý areál fary má historickou hodnotu jako hmotový a urbanistický celek. Památkově chráněný.
Hlavní obrázek místa
hlavní průčelí fary s vjezdovou bránou do areálu
© Marcela Váňová 10/2021
Ševětín, původně Šebětín (německy Schewetin) je městys v okrese České Budějovice, 16 km severovýchodně od krajského města. První zmínka pochází z roku 1356 v konfirmačních knihách pražské arcidiecéze. Z pamětihodností kromě zmíněné fary je zde vedle stojící kostel sv. Mikuláše, nedaleko opodál pomník obětem 1. a 2. světové války a socha sv. Jana Nepomuckého; na konci městyse směrem ke krajskému městu pak ještě výklenková kaplička (viz samostatná hesla). Probíhá jím silnice II/603 a od roku 2019 západně od něj dálnice D3. Též jím prochází železniční trať č. 220 České Budějovice - Praha a cyklistické stezky č. 1057, 1060 a 1134.
Wikipedie; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 17.12. 2021
popis

Areál fary se rozprostírá severovýchodně od kostela sv. Mikuláše. Barokní fara byla postavena podle plánů schwarzenberského stavitele Pavla Ignáce Bayera na počátku 18. století. Hospodářské objekty pocházejí většinou z 19. století. Fara je barokní obytná patrová budova s valbovou střechou; hlavní průčelí je směřováno na západ. Na severu navazuje na budovu vysoká ohradní zeď s vjezdovou bránou se štítem a s brankou. Východně od fary leží dvůr vymezený na severu stájemi (zachovány plackové klenby), na východě průjezdní stodolou (zachována její původní hmota) a na jihu přízemními zděným objekty se sedlovou střechou (ve své původní hmotě a zachovány hodnotné stavební konstrukce - segmentové klenby do traverz). Celý areál je památkově chráněný od 3.5.1958.

Památkový katalog NPÚ; Jaroslav Špiroch., 17.12. 2021

Komentáře

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Ševětín

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16126
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 17.12.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama