Nový Dvůr

venkovská rezidence augustiniánů
Venkovská rezidence augustiniánů z let 1680-1684 s hospodářským dvorem. Od r. 1785 sloužila jako obydlí úředníků třeboňského panství. R. 2004 obnova objektu, vznik válcovitého věžovitého přístavku. Soukromý majetek - slouží jako residence pro Safari resort. Přístupný pro ubytované hosty.
Hlavní obrázek místa
Pohled na zámek (residenci) od jihozápadu
© Jaroslav Špiroch 05/2020
Hluboká u Borovan je vesnice v okrese České Budějovice. Nachází se asi 2,8 km východně od obce Borovany, jíž jsou součástí. První písemná zmínka je z r. 1357. Jižně od vesnice kolem řeky Stropnice se rozkládá národní přírodní rezervace Brouskův mlýn a dále přírodní památka Žemlička. Vesnicí prochází cyklistická stezka č. 1050.
Jaroslav Špiroch, Wikipedie,mapy.cz, 13.5. 2020
historie

Vesnice Hluboká u Borovan náležela od 2. pol. 15. století borovanskému klášteru augustiniánů (dostal ji darem od budějovického měšťana Petra z Lindy). Probošt Konrád Fischer založil poblíž vesnice Hluboká v letech 1680-1684 nový dvůr, který nesloužil jen jako hospodářský, ale zároveň i jako venkovská rezidence pro řádové příslušníky. V obytné rezidenci měli mešní kapli, jejíž oltář se zde nacházel ještě v r. 1840 a později byl přenesen do borovanského klášterního kostela. V r. 1785 po zrušení kláštera připadl Nový dvůr ke třeboňskému panství a rezidence sloužila nadále jako obydlí vrchnostenských úředníků. V rámci provádění první pozemkové reformy ve 20. letech 20. století získal zbytkový statek bývalý legionář Pravoslav Čejka. V r. 2004 proběhla rekonstrukce objektu. Nyní slouží jako Residence safari resort a nabízí luxusní ubytování. Je součástí přilehlého Safari parku (viz samostatné heslo). Osamocený areál Nového dvora…  číst dále

Tvrze,hrady a zámky Českobudějovicka, Daniel Kovář, Historicko-vlastivědní spolek v Č.Budějovicích, 2011, Jaroslav Špiroch, 21.8. 2014

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Borovany

Místa v okolí

 Safari Park
 Hluboká u Borovan
 Dvorec
 boží muka
 kamenný most
 Borovany
 pranýř
 ZOO Dvorec
 radnice
 boží muka
 dřevěný betlém
 kříž
 Trocnov
 výklenková kaple
 kašna
 Ostrolovský Újezd
 Újezdec
 Ledenice
 Trhové Sviny
 kostel sv. Václava
 Olešnice
 Hrádek
 Buškův hamr
 kovárna
 rozcestník
 Nežetice
 kontribuční sýpka
 Komařice
 Šicova kaplička
 Čížkrajice
 Sedlo
 kostel sv. Martina
 Zvíkov u Lišova
 Červené blato
 Žumberk
 kaple sv. Barbory
 Doudleby
 Doudleby
 kostel sv. Vincence
 výklenková kaple
 výklenková kaple
 výklenková kaple
 Svébohy
 Doubravice
 kostel sv. Jiljí
 výklenková kaplička
 kamenný most
 kaple Panny Marie
 kovárna
 Nové Hrady
 Buquoyská rezidence
 Nové Hrady
 Římov
 socha Immaculaty
 Cuknštejn
 pivovar
 Lustenek
 Třeboň
 Buquoyská hrobka
 mariánský sloup
 radnice
 městské opevnění
 vodní nádrž Římov
 dům U koníčka
 kostel sv. Václava
 boží muka
 kostel sv. Víta
 kaple Panny Marie
 Světví
 Slabošovka
 Purkmistrovský dům
 kostel sv. Jiljí
 Rudolfov
 kostel sv. Mikuláše
 Kamenná věž
 Červený dvůr
 vodárenská věž
 Velešín
 kaple sv. Víta
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 kamenná boží muka
 Libníč
 kostel sv. Rodiny
 muzeum koněspřežky
 Zlatý most
 vodárenská věž
 Samson
 biskupská rezidence
 Černá věž
 Puklicův dům
 radnice
 Masné krámy
 Solní brána
 Rabenštejnská věž
 solnice
 Přední vodní mlýn
 Pořešín
Kontaktní informace
Hluboká u Borovan 26
37312 Borovany
Tel: +420 770 160 873
http://https://www.safariresort.cz
info@safariresort.cz
Základní informace místa
ID místa: 11825
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 26.5.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama