zámek Nový Dvůr

venkovská rezidence augustiniánů
Venkovská rezidence augustiniánů z let 1680-1684 s hospodářským dvorem. Od r. 1785 sloužila jako obydlí úředníků třeboňského panství. R. 2004 obnova objektu, vznik válcovitého věžovitého přístavku. Soukromý majetek - slouží jako residence pro Safari resort. Přístupný pro ubytované hosty.
Hlavní obrázek místa
Pohled na zámek (residenci) od jihozápadu
© Jaroslav Špiroch 05/2020
Hluboká u Borovan je vesnice v okrese České Budějovice. Nachází se asi 2,8 km východně od obce Borovany, jíž jsou součástí. První písemná zmínka je z r. 1357. Jižně od vesnice kolem řeky Stropnice se rozkládá národní přírodní rezervace Brouskův mlýn a dále přírodní památka Žemlička. Vesnicí prochází cyklistická stezka č. 1050.
Jaroslav Špiroch, Wikipedie,mapy.cz, 13.5. 2020
historie

Vesnice Hluboká u Borovan náležela od 2. pol. 15. století borovanskému klášteru augustiniánů (dostal ji darem od budějovického měšťana Petra z Lindy). Probošt Konrád Fischer založil poblíž vesnice Hluboká v letech 1680-1684 nový dvůr, který nesloužil jen jako hospodářský, ale zároveň i jako venkovská rezidence pro řádové příslušníky. V obytné rezidenci měli mešní kapli, jejíž oltář se zde nacházel ještě v r. 1840 a později byl přenesen do borovanského klášterního kostela. V r. 1785 po zrušení kláštera připadl Nový dvůr ke třeboňskému panství a rezidence sloužila nadále jako obydlí vrchnostenských úředníků. V rámci provádění první pozemkové reformy ve 20. letech 20. století získal zbytkový statek bývalý legionář Pravoslav Čejka. V r. 2004 proběhla rekonstrukce objektu. Nyní slouží jako Residence safari resort a nabízí luxusní ubytování. Je součástí přilehlého Safari parku (viz samostatné heslo). Osamocený areál Nového dvora…  číst dále

Tvrze,hrady a zámky Českobudějovicka, Daniel Kovář, Historicko-vlastivědní spolek v Č.Budějovicích, 2011, Jaroslav Špiroch, 21.8. 2014

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Borovany

Místa v okolí

 boží muka
 kamenný most
 Borovany
 pranýř
 ZOO Dvorec
 radnice
 boží muka
 Trocnov
 Ostrolovský Újezd
 Újezdec
 Ledenice
 Trhové Sviny
 kostel sv. Václava
 Olešnice
 Hrádek
 Buškův hamr
 Komařice
 kontribuční sýpka
 Čížkrajice
 Sedlo
 Zvíkov u Lišova
 kostel sv. Martina
 Žumberk
 kaple sv. Barbory
 Doudleby
 Doudleby
 kostel sv. Vincence
 Svébohy
 Doubravice
 kostel sv. Jiljí
 kamenný most
 kovárna
 Nové Hrady
 Buquoyská rezidence
 Nové Hrady
 Římov
 Cuknštejn
 pivovar
 Lustenek
 Třeboň
 Buquoyská hrobka
 mariánský sloup
 radnice
 městské opevnění
 dům U koníčka
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Víta
 Slabošovka
 Purkmistrovský dům
 Rudolfov
 kostel sv. Mikuláše
 Kamenná věž
 Červený dvůr
 vodárenská věž
 Velešín
 kaple sv. Víta
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Libníč
 kamenná boží muka
 kostel sv. Rodiny
 Zlatý most
 Černá věž
 biskupská rezidence
 Solní brána
 Puklicův dům
 Masné krámy
 Rabenštejnská věž
 solnice
 Přední vodní mlýn
 Pořešín
Kontaktní informace
Hluboká u Borovan 26
37312 Borovany
Tel: +420 770 160 873
http://https://www.safariresort.cz
info@safariresort.cz
Základní informace místa
ID místa: 11825
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 26.5.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama