V r. 2017 archeologicky potvrzený hrad Vamberk nad řekou Zdobnicí. Písemná zmínka r. 1341, vznik snad ve 13. stol., přesný zánik není znám. V době třicetileté války vyhořel a následně přeměněn v dvorec. Dochované malé kousky zdiva a zasypané sklepy. Díky zástavbě nelze přesně definovat jeho podobu.
Hlavní obrázek místa
Pohled z Vilímkovy ulice na kostel sv. Prokopa. Ulice byla v minulosti prokopána do náměstí, neboť kostel původně navazoval na hradní návrší vlevo.
© wintermans 08/2014 s laskavým svolením
Na levém břehu Zdobnice, v místech u Staročeské krčmy nedaleko kamenného mostu, stával zdejší středověký hrad. Místo bylo sice díky písemným zprávám z historie přibližně známé, ale definitivně bylo potvrzeno archeology až v roce 2017. Do dnešní doby se dochovaly pouhé zbytky zdí, které jsou však díky četné zástavbě v místě těžko definovatelné, stejně jako některé dnes zasypané sklepní prostory. V minulosti se nalezlo i schodiště, které se však bohužel nedochovalo. Vznik sídla se datuje do 13. století, ale poprvé je písemně zmíněno až roku 1341. Doba jeho zániku není známa. Ví se jen, že ve třicetileté válce objekt vyhořel a byl následně přestavěn na hospodářský dvůr.
Rozehnal Ivo - zdroj - http://hradec.idnes.cz/archeologicky-objev-hrad-vamberk-d4m-/hradec-zpravy.aspx?c=A170221_2307297_hradec-zpravy_the, 19.3. 2017
historie

Hrad ve Vamberku vznikl pravděpodobně ve 13. století. Zakladatelem byl asi někdo z rodu Drslaviců. Původní německý název zněl Waldenburg. Písemná zmínka o sídle spadá do listiny vázané k dobytí hradu Potštejna, kdy při vracení majetku Mikulášovi z Potštejna je uveden i Vamberk, a to v roce 1341. Sídlo nebylo nijak výstavné, jednalo se zřejmě o jednu opevněnou budovu nad říčkou Zdobnicí, snad hrad plášťového typu. Pod hradem byl archeology zjištěn umělý náhon s mlýny, které stávaly na tehdejším ostrově. Vše však bylo nakonec zničeno povodněmi. Městečko vznikalo východním směrem a mezi nejstarší stavbu patřil naproti stojící kostel sv. Prokopa ze 14. století (později přestavěn). Samotný kostel dnes stojí na návrší, ale to v době středověku navazovalo na hrad. Dnešní podoba vznikla roku 1841 prokopáním, kvůli cestě od tehdejšího mostu do centra městečka. Hrad jistě prvotně střežil brod, později dřevěný most se clem, při cestě do…  číst dále

Rozehnal Ivo - zdroj - http://hradec.idnes.cz/archeologicky-objev-hrad-vamberk-d4m-/hradec-zpravy.aspx?c=A170221_2307297_hradec-zpravy_the a web vamberk.cz, 19.3. 2017

Půdorys místa

Poloha hradu Vamberk
Mapy.cz
Obrázek Obrázek

Komentáře

Královéhradecký kraj,  Rychnov nad Kněžnou  (RK), Vamberk

Místa v okolí

 Muzeum krajky
 kostel sv. Prokopa
 kamenný most
 židovský hřbitov
 Doudleby nad Orlicí
 socha sv. Prokopa
 Hříště
 Peklo
 Vrbice
 Potštejn
 Velešov
 kostel sv. Vavřince
 Potštejn
 synagoga
 kašna
 radnice
 kostel sv. Havla
 Kostelec nad Orlicí
 Rychnov nad Kněžnou
 kostel sv. Jiří
 socha sv. Marka
 Litice nad Orlicí
 židovský hřbitov
 zvonička
 socha sv. Anny
 Litice nad Orlicí
 Kostelec nad Orlicí
 Přestavlky
 Častolovice
 zámecký zvěřinec
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Víta
 Dřel
 Hájek
 Černíkovice
 Koldín
 Černíkovice
 Chlumek
 Pěčín
 Těšnov
 Rychmberk
 Helvíkovice
 Solnice
 kaple sv. Anny
 Kvasiny
 Hoděčín
 socha Panny Marie
 Lično
 České Libchavy
 kaple sv. Antonína
 Sudličkova Lhota
 kaple Panny Marie
 pomník Rampepurdy
 Skuhrov
 Skuhrov nad Bělou
 Uhřínovice
 kaple na rozcestí
 Mostek
 Suchá
 sokolovna
 Brandýs nad Orlicí
 kaple sv. Rozálie
 Brandýs nad Orlicí
 židovský hřbitov
 Kateřinský špitál
 kostel sv. Václava
 Žampach
 Orlík
 Hradníky
 radnice
 Hlavačov
 Chudoba
 Divišovo divadlo
 kaple sv. Anny
 Žamberk
 Choceň
 Žampach
 kaple sv. Anny
 Borohrádek
 pivovar
 kašna
 kostel Všech svatých
 mariánský sloup
 fara
 židovský hřbitov
 Zítkov
 sousoší Piety
 kostel sv. Kateřiny
 Horní Libchavy
 kostel sv. Vavřince
 Villa Nova Uhřínov
 Nový hrad
 Týniště nad Orlicí
 Obchodní mlýn
 Dolní Libchavy
 fara
 Horní Jelení
 Osičina
 kostel Všech svatých
 Dobříkov
 Rotnek
 Bolehošťská Lhota
 Kyšperk
 hřbitov
 Zámrsk
 Lanšperk
 Hrádek u Lanšperka
 kostel sv. Martina
 Přepychy
 Radhošť
 Horákova kaple
Základní informace místa
ID místa: 13304
Typ místa: hrad
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 4.5.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama