Klasicistní výklenková kaple s barokní sochou sv. Jana Nepomuckého. Socha z roku 1708 obvyklým způsobem zpodobňuje světce v tradičním oděvu a s atributy. Dokládá oblibu jeho kultu v průběhu 18. i 19. století. Kulturní památka, která se nachází na území Městské památkové rezervace České Budějovice.
Hlavní obrázek místa
průčelí kaple ze západu
© Marcela Váňová 04/2021
České Budějovice jsou statutární město a správní i kulturní metropole Jihočeského kraje. Nachází se v něm řada muzeí a historických památek a jsou výchozím bodem k výletům po celém kraji. Výklenková kaple sv. Jana Nepomuckého stojí na pravém břehu slepého ramene řeky Malše za dominikánským klášterem s klášterním kostelem Obětování Panny Marie před parkánovou hradbou u polygonální bašty.
Wikipedie, Jaroslav Špiroch., 22.3. 2021
popis

Kaple je klasicistní, hranolová zděná stavba. Dole je sokl, nad ním pak výklenek s valeně sklenutou nikou, v níž je umístěna na nízkém podstavci socha světce. Kolem výklenku jsou po stranách pilastry, končící ozdobnými patkami, které nesou římsu. Nad římsou se zvedá převýšený trojúhelníkový zdobený štít, krytý střechou s taškami. Barokní kamenná socha světce je z roku 1708. Obvyklým způsobem znázorňuje tohoto světce, který je oděn v tradičním kanovnickém šatu a nechybí mu známé atributy - svatozář s pěti hvězdami, kříž s Kristem a palmová ratolest. Kaple je památkově chráněna od 3.5.1958.

Památkový katalog NPÚ; Jaroslav Špiroch., 22.3. 2021

historie

Historický vývoj: Socha sv. Jana Nepomuckého je z roku 1708. Kaple je klasicistní stavba.

Památkový katalog NPÚ, Jaroslav Špiroch., 22.3. 2021

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), České Budějovice

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15587
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 14.4.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama