Věž kostela sv. Petra a Pavla s čapím hnízdem je dominantou obce Strýčice. Pův. románský kostelík z 13. stol. byl zvýšen a rozšířen v pozdní gotice, později upraven barokně a doplněn o hranolovou věž. Od r. 2013 je chátrající stavba v rekonstrukci.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Petra a Pavla ve Strýčicích
© Jiří Špaček, 08/2009
Strýčice jsou od r. 1990 samostatnou obcí, přestože mají asi jen šedesátku stálých obyvatel. Prvně jsou doloženy r. 1292, kdy byly králem darovány cisterciáckému klášteru ve Vyšším Brodě. V té době tu už stál románský kostelík. Obec zůstala klášterním majetkem až do konce feudalismu. V letech 1520-1521 ji však těžce postihla morová epidemie a cisterciáci do vylidněné oblasti přivedli nové obyvatele z německého pohraničí. Strýčice se tak staly centrem německého jazykového ostrůvku v jinak zcela českém Netolicku. Poněmčený název Stritschitz pak obyvatelstvo používalo až do konce 2. světové války. Strýčice leží jižně od rybničnaté oblasti Blat, která poznamenala i zdejší architekturu. Nacházejí se nad západním břehem velkého rybníka Dehtář, který byl založen r. 1479 na ploše 246 ha. Proto se pro ně stalo typické čapí hnízdo na kostelní věži, které je každoročně obsazováno. Obcí neprochází žádná turistická značka. Po zdejší silnici III. třídy však vede severojižním směrem cyklotrasa, která spojuje Němčice na silnici II/145 se vsí Holašovice, známou jako památka UNESCO.
Jiří Špaček, 25.3. 2015
historie

Kostel sv. Petra a Pavla románského původu je ve Strýčicích doložen r. 1292, ale stál tu nepochybně již dlouho předtím. Drobná jednolodní stavba byla v pozdní gotice zvýšena a po jižní straně doplněna o druhou loď se samostatným závěrem. Při barokních úpravách již dvoulodního kostela byla k západnímu průčelí přistavěna hranolová věž, na níž je zachován zvon z r. 1585. Kostel, který je stále v majetku vyšebrodského kláštera, po vystěhování německého obyvatelstva silně zchátral. Na základě sbírky iniciované místními obyvateli i potomky někdejších rodáků žijících v Německu došlo r. 2013 k zahájení záchranných prací.

Jiří Špaček (s využitím webové stránky obce Strýčice), 25.3. 2015

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Strýčice

Místa v okolí

 boží muka
 kostel sv. Linharta
 Holašovice - VPR
 Suchá
 kostel sv. Vavřince
 Čakovec
 archeopark Netolice
 kašna
 Netolice – MPZ
 nová radnice
 Kudrnův dům
 Poděhusy
 kostel sv. Václava
 Sedlec
 Machovice
 kostel sv. Víta
 Staré Machovice
 Vildštejn
 Habří
 Habří
 panský dům
 Kratochvíle
 Rábín
 návesní kaple
 Kubatův pomník
 Doubíčko
 Houžná
 Lomec
 Kluk
 Kuglvajt
 dvůr Vondrov
 boží muka
 Ohrada
 ZOO Ohrada
 Chlum
 Libějovice
 Libějovice
 dvůr Koroseky
 kaplička sv. Anny
 kostel sv. Václava
 Hluboká nad Vltavou
 kaplička Panny Marie
 kostel sv. Martina
 kaplička Panny Marie
 kaple sv. Josefa
 špýchar s bránou
 Třísov
 Boršov
 Vitějovice
 Dívčí Kámen
 Libív
 Třísovská lípa
 boží muka
 kostel sv. Dismase
 Solní brána
 Dříteň
 solnice
 biskupská rezidence
 Poříčí
 hradiště Záluží
 Vodňany
 synagoga
 městské opevnění
 Maškovec
 kaple Panny Marie
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiljí
 kaple sv. Rozálie
 Karlův hrádek
 Bavorov
 kostel Všech svatých
 Kamenný Újezd
 panský dům
 kostel sv. Jiří
 Plavnice
Kontaktní informace
Obecní úřad Strýčice
373 41 Strýčice č. 10
Tel: 725 031 312
http.//www.obecstrycice.cz
Základní informace místa
ID místa: 12073
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: chátrající
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 30.3.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama