Raně středověké hradiště v terénních náznacích na základě sporadických nálezů lze klást do 2. pol. 10. stol. První zmínka k r. 981 v Dalimilově kronice je patrně mylná. Od počátku patřilo knížatům z rodu Přemyslovců a tvořilo starobylé správní centrum jižních Čech až do konce 12. stol.
Hlavní obrázek místa
Mapa hradiště
© Jaroslav Špiroch 05/2020
Obec Doudleby dýchá dávnou historií. Nachází se asi 10 km jižně od Českých Budějovic na řece Malši. V obci se nachází kostel sv. Vavřince s kaplí sv. Barbory, fara na místě bývalé tvrze rytířů Doudlebských z Doudleb a zejména přemyslovské hradiště, o němž je první psaná zpráva v Kosmově kronice z počátku 12. století v souvislosti se zprávou o úmrtí knížete Slavníka k roku 981 (viz samostatná hesla).
24.4. 2020
popis

Podle archeologických výzkumů byla akropole hradiště dřevěná stavba. Celková plocha hradiště má rozlohu asi 4,8 ha. Akropole ležela v místech, kde je spojovací šíje meandru sevřená řekou na pouhých 115 m; plocha využitelná k osídlení přitom dosahovala rozměrů asi 200 x 60 m; na území kostela (viz samostatné heslo), fary (viz samostatné heslo), části hřbitova a farního pozemku. Z východní strany chránily hradiště dva pásy příčných hradeb. Za vnějším východním valem, jehož pozůstatky jsou stále patrné (dosahuje několikametrové výšky a délky asi 100 m), následovalo lichoběžníkové předhradí. Ze západní strany chránily hradiště tři valy (částečně patrné ve zbytcích v zástavbě obce) a prostor mezi nimi bývá označován jako podhradí. Z jihu a severu obtékala hradiště řeka Malše a přístup chránily strmé stráně. Přes řeku byly také dva brody, jeden v místě dnešního mostu, druhý v protějším záhybu řeky. To málo z archeologických…  číst dále

Encyklopedie hradišť v Čechách,kolekt.autorů,Libri 2003, Webb obce, Jaroslav Špiroch, 5.3. 2017

historie

První písemná zmínka o existenci Doudleb se váže k r. 981, která je patrně mylná, pochází od nejstaršího kronikáře Kosmy, jenž ovšem svou kroniku sepsal na začátku 12. století. Kosmas se zmiňuje o smrti mocného knížete Slavníka (otce sv. Vojtěcha) a za meze na jižní straně pokládá Chýnov, Doudleby a Netolice. Většina současných historiků se přiklání k názoru, že slavníkovské území nebylo tak rozsáhlé, jak popisuje Kosmas a že hradiště, které v té době v Doudlebech stálo, patřilo od počátku českým knížatům z rodu Přemyslovců a sídlili zde přemyslovští správci.To však nic nemění na významu Doudleb jako starobylého správního střediska jižních Čech (patrně až do konce 12. století - ještě k r. 1186 je v písemných pramenech zmiňován doudlebský kastelán).

Encyklopedie hradišť v Čechách,kolekt.autorů,Libri 2003, Webb obce, Jaroslav Špiroch, 5.3. 2017

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Doudleby

Místa v okolí

 Doudleby
 kostel sv. Vincence
 kaple sv. Barbory
 kostel sv. Martina
 Plavnice
 kamenný most
 Komařice
 kontribuční sýpka
 Kamenný Újezd
 Římov
 Bartochov
 Doubravice
 Sedlo
 kaple Panny Marie
 Kamenná věž
 Poříčí
 Maškovec
 Holkov
 Boršov
 Velešín
 Ostrolovský Újezd
 Újezdec
 Červený dvůr
 Trocnov
 špýchar s bránou
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Josefa
 radnice
 mariánský sloup
 kaplička Panny Marie
 Zlatý most
 kaplička Panny Marie
 kaplička sv. Anny
 kostel sv. Rodiny
 dvůr Koroseky
 biskupská rezidence
 Solní brána
 Černá věž
 Puklicův dům
 solnice
 Masné krámy
 Přední vodní mlýn
 Rabenštejnská věž
 Štěkře
 Ledenice
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 boží muka
 Borovany
 pranýř
 radnice
 hradiště Záluží
 kamenný most
 kostel sv. Vojtěcha
 Buškův hamr
 Dívčí Kámen
 kostel sv. Markéty
 Rudolfov
 Lustenek
 ZOO Dvorec
 Třísov
 Třísovská lípa
 Trhové Sviny
 boží muka
 kostel sv. Víta
 Purkmistrovský dům
 Slabošovka
 Nový Dvůr
 Zvíkov u Lišova
 návesní kaple
 Pořešín
 Doubíčko
 Kluk
 Čížkrajice
 Houžná
 Habří
 Habří
 Granátník
 kamenná boží muka
 Libníč
 kostel sv. Víta
 Hrádek
 Staré Machovice
 Orty
 kostel sv. Václava
 Machovice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Olešnice
 Čakovec
 Vildštejn
 městské opevnění
 boží muka
 kostel sv. Jošta
 prelatura
 kaplanka
 jezuitská kolej
 Český Krumlov
 městská zbrojnice
 pranýř
 mariánský sloup
 synagoga
 radnice
 kaple sv. Martina
 kostel sv. Víta
 dům č. p. 60
 fotoatelier Seidel
 kostel sv. Vavřince
 Žumberk
 kostel sv. Linharta
Základní informace místa
ID místa: 13291
Typ místa: hradiště
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 28.5.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama