Původně rezidenční dvůr, jako tvrz (hořejší) se připomíná poprvé v r. 1523 při dělení majetku na dvě poloviny. Skoro 300 let patřil cisterciákům ve Vyšším Brodě. Zachovalá tvrz je pěkně opravena. Součástí areálu je bývalý pivovar. Slouží jako penzion (Haberský vrch).
Hlavní obrázek místa
Horní tvrz, vjezd do nádvoří od jihovýchodu
© Jaroslav Špiroch 06/2019
Obec Habří se nachází v okrese České Budějovice, zhruba 11 km od tohoto krajského města. K obci patří i samota U Šimanů. První zmínka o obci je z r. 1264. Obec je vstupní branou do chráněné krajinné oblasti Blanský les.
Wikipedie, Jaroslav Špiroch, 29.10. 2017
popis

Horní (hořejší) tvrz stála v severozápadním rohu usedlosti č. p. 1 a svým severním bokem přiléhala k sousednímu hospodářství č. p. 2 a 3 (dolní tvrz). Dnes tu najdeme protáhlou patrovou budovu, krytou valbovou střechou. Původní vzhled ani stavební vývoj neznáme, dnešní podoba je dílem radikální přestavby z r. 1834. Půdorys však zůstal zachován. Budova je spojena pod jedinou střechou, má jednotnou úpravu fasád a vnitřní prostory jsou stavebně i provozně propojeny, ale je zřejmé, že se objekt skládá ze dvou částí: na zadní (západní) obdélnou stavbu přímo navazuje přední, mírně lichoběžníková část, obrácená užším průčelím k cestě a do návsi. Celek má tedy protáhlý šestiúhelný tvar. Místnosti jsou buď plochostropé nebo mají jednoduché valené či plackové klenby. Jižní trakt usedlosti tvoří protáhlý objekt bývalého pivovaru s patrovou přední částí (fungoval od konce první čtvrtiny 17. stol. do osmdesátých let 19. věku). Naposledy byla budova…  číst dále

Tvrze, hrady a zámky Českobudějovicka, D.Kovář, Historicko-vlastivědný spolek v Č.Budějovicích 2011, Jaroslav Špiroch, 11.11. 2017

historie

Původní sídlo v Habří mělo pravděpodobně podobu rezidenčního dvora. Až při dělení rodinného majetku v r. 1523 je zde vůbec poprvé v souvislosti s Habřím užito označení tvrz. Horní (Hořejší) tvrz nese č. p. 1. Hořejší polovinu tvrze s polovinou dvora převzal Mikuláš Roubík z Hlavatec. V r. 1541 se stávají majiteli Jindřich a Jiřík Ojířové z Protivce. Jiřík se zde připomíná ještě koncem r. 1584; krátce poté zemřel. Po jeho smrti přešel přes jeho dceru do majetku Kalkreiterů z Kalkreitu, jež tvrz drželi až do r. 1620 (formálně ještě r.1623). Poslední majitel Melichar Kalkreiter z Kalkreiteru se totiž připojil ke konfederaci po boku vzbouřených českých stavů a proto v r. 1620 bylo Habří obsazeno císařským vojskem, vedeným generálem Donem Baltazarem Marradasem. V r. 1623 konfiskační komise odsoudila Melichara Kalkreitera ke ztrátě poloviny majetku, kromě jiného i Habří. Jako náhradu za válečnou půjčku císaři jej…  číst dále

Tvrze, hrady a zámky Českobudějovicka, D.Kovář, Historicko-vlastivědný spolek v Č.Budějovicích 2011, Jaroslav Špiroch, 4.11. 2017

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Habří

Místa v okolí

 Habří
 kostel sv. Víta
 návesní kaple
 Čakovec
 Kluk
 kostel sv. Linharta
 kostel sv. Václava
 dvůr Koroseky
 kaplička sv. Anny
 kaplička Panny Marie
 Holašovice - VPR
 Chlum
 kaplička Panny Marie
 Doubíčko
 Staré Machovice
 Dívčí Kámen
 Třísov
 Boršov
 Machovice
 kaple sv. Josefa
 Třísovská lípa
 špýchar s bránou
 hradiště Záluží
 Poříčí
 Houžná
 Vildštejn
 Maškovec
 kaple Panny Marie
 Suchá
 kostel sv. Vojtěcha
 Štěkře
 Kleť
 Kamenný Újezd
 vodárenská věž
 biskupská rezidence
 Solní brána
 Přední vodní mlýn
 solnice
 kostel sv. Markéty
 radnice
 Zlatý most
 Puklicův dům
 Samson
 Masné krámy
 Rabenštejnská věž
 Černá věž
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Rodiny
 Červený dvůr
 Granátník
 Kuglvajt
 boží muka
 Plavnice
 dvůr Vondrov
 Ohrada
 Bartochov
 židovský hřbitov
 ZOO Ohrada
 Doubravice
 barokní kamenný most
 Červený Dvůr
 Chvalšiny - MPZ
 Doudleby
 Doudleby
 kostel sv. Vincence
 Hluboká nad Vltavou
 kaple sv. Barbory
 Sedlec
 panský dům
 Dobrkovický mlýn
 židovský hřbitov
 městské opevnění
 Holkov
 archeopark Netolice
 Orty
 Český Krumlov
 městská zbrojnice
 nová radnice
 Kudrnův dům
 kostel sv. Jošta
 kašna
 Netolice – MPZ
 radnice
 Poděhusy
 prelatura
 kostel sv. Václava
 kaplanka
 mariánský sloup
 jezuitská kolej
 kamenný most
 Římov
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Martina
 Rudolfov
 Kamenná věž
 Purkmistrovský dům
 kostel sv. Víta
 radnice
 kostel sv. Václava
 mariánský sloup
 kostel sv. Mikuláše
 Velešín
 Baba
 Kratochvíle
 Rábín
 Hradec u Dobřejovic
Základní informace místa
ID místa: 13694
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 29.4.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama