Zaniklá středověká a renesanční tvrz v areálu dochovaného panského dvora na okraji osady. Od 17. století za majetku vyšebrodského kláštera upřednostěna jeho hospodářská funkce. Po požáru v r. 1819 celkově přestavěn do současné podoby. Nepřístupný. Soukromý majetek.
Hlavní obrázek místa
Vjezdová brána, vpravo hlavní obytná budova
© Jaroslav Špiroch 06/2019
Čakovec je vesnice ležící v okrese České Budějovice na samém západním okraji Českobudějovické pánve, zhruba 11 km západně od krajského města. Ves tvoří jednu ze tří částí obce Čakov.
Jaroslav Špiroch, 6.10. 2017
popis

Areál bývalého dvora s původní tvrzí leží v jihozápadní části Čakovce. Původní středověká tvrz se za posledních Čakovců proměnila v pohodlné renesanční sídlo. V 17. stol. vyšebrodský klášter provedl po zpustošení rozsáhlejší stavební úpravy, které upřednostnily jeho hospodářskou funkci. Celková přestavba pak proběhla po požáru v r. 1819 v klasicistním stylu za vyšebrodského opata Isidora Teutschmanna (monogram a letopočet na vjezdové bráně). Hlavní obytnou stavbou je mohutná patrová budova obdélného půdorysu vpravo od vjezdové brány zaujímá vstupní stranu dvora a je kryta sedlovou střechou. Na jejím východním štítě je opatský znak.

Tvrze,hrady a zámky Českobudějovicka,D.Kovář,Historicko-vlastivědní spolek v Č.Budějovicích,2011,Jaroslav Špiroch, 20.2. 2017

historie

Ve 13. stol. náležel Čakovec Rožmberkům. Nejpozději v jeho první třetině byl působištěm drobného šlechtického rodu, spřízněného s Harachéři. V letech 1337-1354 připomínán Jan neboli Ješek z Čakova. Ze druhé poloviny 15. století pochází již více zmínek o rodině Čakovců z Bohušic, kteří byli stoupenci a také věřiteli Rožmberků. Z nich je mimo jiné připomínán Jan z Bohušic a Čakova, za něhož byla tvrz v r. 1469 násilně obsazena Jindřichem Roubíkem z Hlavatec. Posléze byla dobyta zpět za pomoci lidí Jana z Rožmberka a vrácena zpět majiteli. Z dalších příslušníků rodu Jiřík z Bohušic a z Čakova dal pravděpodobně zdejší tvrz přebudovat na pohodlné renesanční sídlo na sklonku 60. let 16. století a pak ještě okolo r. 1582. Také jeho syn Přibík prováděl ke sklonku 16. stol. nějaké úpravy. Přibík zemřel někdy kolem pol. 20. let 17. století, takže byl ještě svědkem vypálení tvrze v r. 1620. Opuštěný…  číst dále

Tvrze,hrady a zámky Českobudějovicka, Daniel Kovář, Historicko-vlastivědní spolek v Č.Budějovicích, 2011; Jaroslav Špiroch, 31.10. 2014

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Čakovec

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 11915
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 26.4.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama