Zachovalá pozdně gotická tvrz z neomítnutého lomového kamene. V nynější podobě byla vybudována na přelomu 15. a 16. století. Zachovány pozdně gotické stavební prvky. K tvrzi připojen statek ve stylu selského baroka. V soukromém majetku (rodu Tájků v r. 2018 patřila 300 let), veřejnosti nepřístupná.
Hlavní obrázek místa
© Jaroslav Špiroch 05/2020
Zvíkov u Lišova se nachází v Jihočeském kraji na trase České Budějovice-Třeboň. Obec Zvíkov leží na vedlejší silnici 4,5 km jižně od města Lišov, 7 km východně od města Rudolfov nebo 11 km od Českých Budějovic. Je doložena od r. 1357 a nyní má asi 265 obyvatel. Do Zvíkova vede od jihu zelená turistická značka z městyse Ledenice.
Wikipedie,mapy.cz,Jaroslav Špiroch, 21.4. 2014
popis

Věžovitá tvrz stojí uprostřed řadové zemědělské zástavby. Je to patrová budova z neomítnutého lomového kamene o rozměrech 13,5 x 11 m, jejíž nároží jsou zpevněna většími a částečně opracovanými kameny. Budovu tvrze kryje nízká valbová střecha. Částečně je i podsklepená. Původně byla dvoupatrová, ale 2. patro bylo odstraněno v 18. století. Přízemí je rozděleno na dvě místnosti, severní s trámovým stropem, jižní s valenou klenbou. První patro má rovněž dvě místnosti, kryté trámovým stropem. V tvrzi je zachován pozdně gotický sedlový portálek, střílnovitá okénka a krom toho velké okno se sedilemi a okoseným ostěním. Do severní vnější stěny je osazena kamenná deska s reliéfním monogramem IHS a nápisem "leta.etc.vi". Po polovině 19. stol. ho Hugo Toman přečetl jako "léta 1506". Pozdější historikové včetně Augusta Sedláčka ho ovšem vykládali jako "léta 1406" a nekriticky jej spojovali s výstavbou tvrze. Podrobnější…  číst dále

Tvrze,hrady a zámky Českobudějovicka, Daniel Kovář, Historicko-vlastivědní spolek v Č.Budějovicích, 2011, Jaroslav Špiroch, 21.4. 2014

historie

První zprávy o vsi Zvíkovu (původně Zvíkovci) pocházejí z let 1357-1364; tehdy byla ves majetkem vladyky Nedamíra (patřil k předkům rytířského rodu Harrachů). Po něm následoval jeho syn Jan (Ješek) ze Zvíkova (1376-1407) a jeho syn Bohuněk. Za nich byla nejspíše postavena původní tvrz. Panské sídlo v nynější podobě si postavil podle nejnovějších poznatků nejspíše Jiří Majnuš z Březnice (připomínaný zde ještě v roce 1525) na přelomu 15. a 16. století (nasvědčují tomu kamenické doplňky tvrze, zejména pozdně gotický sedlový portálek), s největší pravděpodobností ovšem na místě starší tvrze zvíkovských vladyků. Jeho dcera Eliška z Březnice prodala ves Zvíkovec Petru z Rožmberkav r. 1539, avšak bez tvrze a dvora. Před r. 1551 přikoupil tvrz Ondřej Ugnad ze Suneku a připojil ji k hlubockému panství. Tvrz mu pomohli koupit Lišovští, kteří mu půjčili 1500 kop stříbra. Později dostali tento majetek do nájmu jako náhradu za…  číst dále

Tvrze,hrady a zámky Českobudějovicka, Daniel Kovář, Historicko-vlastivědní spolek v Č.Budějovicích, 2011; České hrady, D.Menclová,nakl.Odeon; 650.let města Lišova;Jaroslav Špiroch, 21.4. 2014

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Zvíkov

Místa v okolí

 kostel sv. Václava
 Ledenice
 Lustenek
 kostel sv. Víta
 Purkmistrovský dům
 Rudolfov
 Libníč
 kamenná boží muka
 boží muka
 pranýř
 radnice
 židovský hřbitov
 Borovany
 Doubravice
 Provod, Prochod
 Trocnov
 Červený dvůr
 kostel sv. Rodiny
 kostel sv. Jiljí
 Černá věž
 Nový Dvůr
 Rabenštejnská věž
 Puklicův dům
 Samson
 Masné krámy
 Zlatý most
 biskupská rezidence
 kamenný most
 Solní brána
 Orty
 radnice
 Safari Park
 solnice
 Přední vodní mlýn
 vodárenská věž
 Ostrolovský Újezd
 boží muka
 Třeboň
 mariánský sloup
 radnice
 pivovar
 dům U koníčka
 městské opevnění
 Dvorec
 Újezdec
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Vojtěcha
 ZOO Dvorec
 Komařice
 kontribuční sýpka
 kaple sv. Barbory
 Doudleby
 Doudleby
 kostel sv. Vincence
 kaple sv. Víta
 vodárenská věž
 rybník Rožmberk
 Lomnice nad Lužnicí
 kaple Panny Marie
 Poříčí
 špýchar s bránou
 kaple sv. Josefa
 Sedlo
 Nežetice
 Hradec u Dobřejovic
 Hluboká nad Vltavou
 Kamenný Újezd
 Plavnice
 kostel Všech svatých
 kamenný most
 ZOO Ohrada
 Ohrada
 Baba
 Boršov
 Fuglhaus, Flughaus
 Římov
 Maškovec
 Bartochov
 Karlův hrádek
Základní informace místa
ID místa: 11710
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 23.4.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama