
Věžovitá tvrz stojí uprostřed řadové zemědělské zástavby. Je to patrová budova z neomítnutého lomového kamene o rozměrech 13,5 x 11 m, jejíž nároží jsou zpevněna většími a částečně opracovanými kameny. Budovu tvrze kryje nízká valbová střecha. Částečně je i podsklepená. Původně byla dvoupatrová, ale 2. patro bylo odstraněno v 18. století. Přízemí je rozděleno na dvě místnosti, severní s trámovým stropem, jižní s valenou klenbou. První patro má rovněž dvě místnosti, kryté trámovým stropem. V tvrzi je zachován pozdně gotický sedlový portálek, střílnovitá okénka a krom toho velké okno se sedilemi a okoseným ostěním. Do severní vnější stěny je osazena kamenná deska s reliéfním monogramem IHS a nápisem "leta.etc.vi". Po polovině 19. stol. ho Hugo Toman přečetl jako "léta 1506". Pozdější historikové včetně Augusta Sedláčka ho ovšem vykládali jako "léta 1406" a nekriticky jej spojovali s výstavbou tvrze. Podrobnější… číst dále
První zprávy o vsi Zvíkovu (původně Zvíkovci) pocházejí z let 1357-1364; tehdy byla ves majetkem vladyky Nedamíra (patřil k předkům rytířského rodu Harrachů). Po něm následoval jeho syn Jan (Ješek) ze Zvíkova (1376-1407) a jeho syn Bohuněk. Za nich byla nejspíše postavena původní tvrz. Panské sídlo v nynější podobě si postavil podle nejnovějších poznatků nejspíše Jiří Majnuš z Březnice (připomínaný zde ještě v roce 1525) na přelomu 15. a 16. století (nasvědčují tomu kamenické doplňky tvrze, zejména pozdně gotický sedlový portálek), s největší pravděpodobností ovšem na místě starší tvrze zvíkovských vladyků. Jeho dcera Eliška z Březnice prodala ves Zvíkovec Petru z Rožmberkav r. 1539, avšak bez tvrze a dvora. Před r. 1551 přikoupil tvrz Ondřej Ugnad ze Suneku a připojil ji k hlubockému panství. Tvrz mu pomohli koupit Lišovští, kteří mu půjčili 1500 kop stříbra. Později dostali tento majetek do nájmu jako náhradu za… číst dále
Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.
V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.
Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.
Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.
Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo
Vrchol Lysá skála, který je označován jako Spící panna se nachází na Českolipsku zhruba 1,5 kilometru od obce s názvem Provodín. Je z ní výhled na část Máchova kraje.