Zachovalá pozdně gotická tvrz z neomítnutého lomového kamene. V nynější podobě byla vybudována na přelomu 15. a 16. století. Zachovány pozdně gotické stavební prvky. K tvrzi připojen statek ve stylu selského baroka. V soukromém majetku (rodu Tájků v r. 2018 patřila 300 let), veřejnosti nepřístupná.
Hlavní obrázek místa
© Petr Nožička 09/2018
Zvíkov u Lišova se nachází v Jihočeském kraji na trase České Budějovice-Třeboň. Obec Zvíkov leží na vedlejší silnici 4,5 km jižně od města Lišov, 7 km východně od města Rudolfov nebo 11 km od Českých Budějovic. Je doložena od r. 1357 a nyní má asi 265 obyvatel. Do Zvíkova vede od jihu zelená turistická značka z městyse Ledenice.
Wikipedie,mapy.cz,Jaroslav Špiroch, 21.4. 2014
popis

Věžovitá tvrz stojí uprostřed řadové zemědělské zástavby. Je to patrová budova z neomítnutého lomového kamene o rozměrech 13,5 x 11 m, jejíž nároží jsou zpevněna většími a částečně opracovanými kameny. Budovu tvrze kryje nízká valbová střecha. Částečně je i podsklepená. Původně byla dvoupatrová, ale 2. patro bylo odstraněno v 18. století. Přízemí je rozděleno na dvě místnosti, severní s trámovým stropem, jižní s valenou klenbou. První patro má rovněž dvě místnosti, kryté trámovým stropem. V tvrzi je zachován pozdně gotický sedlový portálek, střílnovitá okénka a krom toho velké okno se sedilemi a okoseným ostěním. Do severní vnější stěny je osazena kamenná deska s reliéfním monogramem IHS a nápisem "leta.etc.vi". Po polovině 19. stol. ho Hugo Toman přečetl jako "léta 1506". Pozdější historikové včetně Augusta Sedláčka ho ovšem vykládali jako "léta 1406" a nekriticky jej spojovali s výstavbou tvrze. Podrobnější…  číst dále

Tvrze,hrady a zámky Českobudějovicka, Daniel Kovář, Historicko-vlastivědní spolek v Č.Budějovicích, 2011, Jaroslav Špiroch, 21.4. 2014

historie

První zprávy o vsi Zvíkovu (původně Zvíkovci) pocházejí z let 1357-1364; tehdy byla ves majetkem vladyky Nedamíra (patřil k předkům rytířského rodu Harrachů). Po něm následoval jeho syn Jan (Ješek) ze Zvíkova (1376-1407) a jeho syn Bohuněk. Za nich byla nejspíše postavena původní tvrz. Panské sídlo v nynější podobě si postavil podle nejnovějších poznatků nejspíše Jiří Majnuš z Březnice (připomínaný zde ještě v roce 1525) na přelomu 15. a 16. století (nasvědčují tomu kamenické doplňky tvrze, zejména pozdně gotický sedlový portálek), s největší pravděpodobností ovšem na místě starší tvrze zvíkovských vladyků. Jeho dcera Eliška z Březnice prodala ves Zvíkovec Petru z Rožmberkav r. 1539, avšak bez tvrze a dvora. Před r. 1551 přikoupil tvrz Ondřej Ugnad ze Suneku a připojil ji k hlubockému panství. Tvrz mu pomohli koupit Lišovští, kteří mu půjčili 1500 kop stříbra. Později dostali tento majetek do nájmu jako náhradu za…  číst dále

Tvrze,hrady a zámky Českobudějovicka, Daniel Kovář, Historicko-vlastivědní spolek v Č.Budějovicích, 2011; České hrady, D.Menclová,nakl.Odeon; 650.let města Lišova;Jaroslav Špiroch, 21.4. 2014

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Zvíkov

Místa v okolí

 kostel sv. Václava
 Ledenice
 Lustenek
 boží muka
 kostel sv. Víta
 Purkmistrovský dům
 Rudolfov
 Libníč
 kamenná boží muka
 výklenková kaple
 boží muka
 socha Immaculaty
 výklenková kaple
 pranýř
 radnice
 židovský hřbitov
 výklenková kaple
 Borovany
 výklenková kaple
 Doubravice
 Provod, Prochod
 kovárna
 rozcestník
 Trocnov
 kaple Panny Marie
 Červený dvůr
 Hluboká u Borovan
 kostel sv. Rodiny
 kostel sv. Jiljí
 Černá věž
 Puklicův dům
 Samson
 Masné krámy
 Zlatý most
 Nový Dvůr
 Rabenštejnská věž
 kaple
 radnice
 biskupská rezidence
 kamenný most
 Solní brána
 Orty
 pomník Šimona Nitzka
 Přední vodní mlýn
 Safari Park
 muzeum koněspřežky
 solnice
 kříž
 výklenková kaple
 vodárenská věž
 Ostrolovský Újezd
 kašna
 boží muka
 Třeboň
 mariánský sloup
 radnice
 pivovar
 dům U koníčka
 městské opevnění
 Dvorec
 Újezdec
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Vojtěcha
 ZOO Dvorec
 dřevěný betlém
 kontribuční sýpka
 Komařice
 kaple sv. Barbory
 Doudleby
 Doudleby
 kostel sv. Vincence
 kaple sv. Víta
 Veterán Muzeum-Roděj
 vodárenská věž
 rybník Rožmberk
 Lomnice nad Lužnicí
 Šicova kaplička
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Mikuláše
 výklenková kaplička
 fara
 Poříčí
 špýchar s bránou
 Sedlo
 kaple sv. Josefa
 kaple
 výklenková kaple
 vodojem
 Nežetice
 Hradec u Dobřejovic
 Hluboká nad Vltavou
 Kamenný Újezd
 Plavnice
 kostel Všech svatých
 kaple sv. Rocha
 kamenný most
 ZOO Ohrada
 Ohrada
 Baba
 Boršov
 Fuglhaus
 Římov
 Maškovec
 Bartochov
 vodní nádrž Římov
 Karlův hrádek
 Červené blato
Základní informace místa
ID místa: 11710
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 23.4.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama