kostel Božského srdce Páně

klášter Kongregace Sester Nejsvětější Svátosti
Klášter Kongregace sester Nejsvětější Svátosti s novobarokním klášterním kostelem Božského srdce Páně z let 1903-1904. Postaven místním stavitelem Jakubem Stabernakem dle jeho návrhu. V okolních budovách areálu kláštera sídlí dvě církevní školy a církevní mateřská. Koncem 20. století rekonstruován.
Hlavní obrázek místa
pohled na kostel s třípatrovou budovou církevních škol z severovýchodu
© Marcela Váňová 04/2021
České Budějovice jsou statutární město a správní i kulturní metropole Jihočeského kraje. Nachází se v něm řada muzeí a historických památek a jsou výchozím bodem k výletům po celém kraji. Klášter se nachází nedaleko centra na Rudolfovské třídě, která je výchozím bodem směrem z města na Třeboň a Jindřichův Hradec.
Wikipedie, mapy.cz, Jaroslav Špiroch, 18.1. 2021
popis

Jednolodní kostel s kněžištěm ve formě apsidy. Jižní průčelí lodi se vstupem a čtyřmi půlkruhovitě sklenutými okny je situováno do Rudolfovské ulice (směrem k centru navazuje třípatrová budova škol), na východě je loď zakončena půlkruhovou apsidou - kněžištěm se dvěma slepými okny na rohu křižovatky s Lipenskou ulicí a v té navazují na kostel budovy kongregace (dvoupatrová) a školky (jednopatrová). Střecha obdélné budovy lodi je sedlová krytá bobrovkami. Apsida je zakončena půlkuželovou střechou krytou plechem. Nízký kamenný sokl obíhá celou stavbu. Z hřebene střechy na západním průčelí vyrůstá hranolová, měděným plechem pobitá zvonička s cibulovitou bání vrcholící makovicí s křížem. Plášť jižního průčelí člení jednoduché pilastry, zakončené kompozitními hlavicemi, dělicí fasádu na čtyři pole. V krajním, západním poli je bohatě zdobený hlavní vstup. Okna v každém poli jsou zdobena štukovou paspartou, parapetem a ve vrcholu…  číst dále

Památkový katalog NPÚ,, Wikipedie, Jaroslav Špiroch., 6.3. 2021

historie

Kongregace Sester Nejsvětější svátosti byla založena v roce 1887 Marií Magdalénou Šebestovou. Těžiště jejich činnosti bylo v Českých Budějovicích, kde se nachází také jejich hlavní klášter, jehož součástí je kostel Božského srdce Páně. Projekt na novobarokní stavbu kostela Božského srdce Páně vznikl v roce 1902. V letech 1903-1904 pak byl vystavěn budějovickým stavitelem Jakobem Stabernakem. Směrem k severu na něj navazuje dvoupatrová budova Kongregace Sester Nejsvětější svátosti, vedle ní stojí další jednopatrová budova (církevní mateřská školka) a k západnímu průčelí se připojuje další třípatrová budova (všechny jmenované budovy spolu s kostelem byly součástí kláštera), která nyní slouží jako Biskupské gymnázium J. N. Neumanna a Církevní základní škola. Kostel slouží v současnosti bohoslužbám a budovy kongregace výše uvedeným účelům.

Památkový katalog NPÚ;Wikipedie; Mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 6.3. 2021

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), České Budějovice

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost - děkanství u kostela sv. Mikuláše
U Černé věže 71/4
370 01 České Budějovice 1
Tel: +420 386350455 ; 733539347
http://www.bcb.cz
rkf.cb.mikulas@dicb.cz
Základní informace místa
ID místa: 15471
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 20.4.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama