Zaniklá tvrz v prostoru barokního dvora ze 17. století a pravděpodobný zbytek tvrziště vedle dvora, rybníček ve tvaru L, snad úsek příkopu zaniklé tvrze. Nejstarší zmínka z r. 1332. Panský dvůr v nynější barokní podobě z r. 1742 vznikl za držení knížat ze Schwarzenbergu. Hospodářský dvůr i nyní.
Hlavní obrázek místa
pravděpodobné místo původní zaniklé tvrze (terénní nerovnosti mezi stromy a v pozadí rybníček ve tvaru L - pozůstatek příkopu?)
© Marcela Váňová 12/2020
Osada Suchá, součást obce Břehov, se nachází v okrese České Budějovice. Nachází se zhruba 1,2 km od obce na rozcestí na obec Pištín. Kdysi to býval samostatný šlechtický statek s tvrzí, který se v 1. polovině 14. století vyvinul z dřívějšího manského dvora. Kromě pozůstatků tvrze se zde nachází bývalý panský dvůr ze 17. století, který nynější podobu získal až v r. 1742 za Schwarzenbergů. Kromě vlastních barokních budov dvora je zajímavou památkou také pomníček pozemkové reformy z r. 1924, stojící u cesty na západní straně. Na hrázi rybníka při panském dvoře stojí dva památné exempláře dubu letního.
Českobudějovicko,I.Levý břeh Vltavy,D.Kovář,Jaroslav Špiroch., 16.12. 2020
popis

Mohutné, do čtverce uspořádané budovy dvora jsou výsledkem barokní výstavby a nelze předpokládat, že by se v jejich hmotě zachovaly starší konstrukce. Po požárech v letech 1578 a 1619 byl dvůr zcela zničen. Pozůstatkem původní středověké tvrze může být terénní situace jihovýchodně od dvora. Nachází se zde rybníček o půdorysu písmene "L", jehož obě ramena vymezují svými vnitřními břehy jakýsi pravoúhlý poloostrov. Snadno si lze představit, že tato situace může být zbytkem pravidelného čtverhranného tvrziště, obklopeného vodním příkopem. Tvrz by tak stála na zhruba čtvercovém ostrůvku o rozměrech 25 x 25 m a ze všech stran by ji chránil příkop široký 15-25 m, napouštěný vodou z výše položeného rybníka na jižní straně dvora. Do r. 2009 byl povrch zbrázděn terénními nerovnostmi, které později zanikly. Povrchovými sběry byly nalezeny četné keramické zlomky středověkého stáří. Rozhodnout, zda jde skutečně o zbytek tvrze Suché, by mohl pouze…  číst dále

Tvrze,hrady a zámky Českobudějovicka,Hist.-vlast.spolek Č.B.,Daniel Kovář,2011; Jaroslav Špiroch., 14.2. 2021

historie

Suchá je původně samostatný šlechtický statek s tvrzí, který se v 1. polovině 14. století vyvinul z dřívějšího manského dvora. Roku 1332 král Jan Lucemburský postoupil Suchou dvěma královským sokolníkům, z nichž jeden založil zdejší vladycký rod; roku 1333 se zde připomíná Jan ze Suché. Vladykové ze Suché se zde připomínají až do 2. poloviny 15. století. Od r. 1482 do začátku dalšího století drželi statek budějovičtí měšťané Robmhápové, kteří začali používat ke svému jménu přídomek "ze Suché". Následně patřila Suchá Kunášům z Machovic, Šicům z Drahenic, Chrtům ze Rtína a od r. 1634 Baltazaru Marradasovi. Za něj proběhla obnova zničeného dvora z předchozí války, ale nynější podobu získal až za majetku knížat ze Schwarzenberga při barokní přestavbě v r. 1742.

Českobudějovicko,I.Levý břeh Vltavy,D.Kovář,Veduta2008, Jaroslav Špiroch, 8.2. 2021

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Břehov

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15435
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 14.2.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama