Zaniklá tvrz v prostoru barokního dvora ze 17. století a pravděpodobný zbytek tvrziště vedle dvora, rybníček ve tvaru L, snad úsek příkopu zaniklé tvrze. Nejstarší zmínka z r. 1332. Panský dvůr v nynější barokní podobě z r. 1742 vznikl za držení knížat ze Schwarzenbergu. Hospodářský dvůr i nyní.
Hlavní obrázek místa
pravděpodobné místo původní zaniklé tvrze (terénní nerovnosti mezi stromy a v pozadí rybníček ve tvaru L - pozůstatek příkopu?)
© Marcela Váňová 12/2020
Osada Suchá, součást obce Břehov, se nachází v okrese České Budějovice. Nachází se zhruba 1,2 km od obce na rozcestí na obec Pištín. Kdysi to býval samostatný šlechtický statek s tvrzí, který se v 1. polovině 14. století vyvinul z dřívějšího manského dvora. Kromě pozůstatků tvrze se zde nachází bývalý panský dvůr ze 17. století, který nynější podobu získal až v r. 1742 za Schwarzenbergů. Kromě vlastních barokních budov dvora je zajímavou památkou také pomníček pozemkové reformy z r. 1924, stojící u cesty na západní straně. Na hrázi rybníka při panském dvoře stojí dva památné exempláře dubu letního.
Českobudějovicko,I.Levý břeh Vltavy,D.Kovář,Jaroslav Špiroch., 16.12. 2020
popis

Mohutné, do čtverce uspořádané budovy dvora jsou výsledkem barokní výstavby a nelze předpokládat, že by se v jejich hmotě zachovaly starší konstrukce. Po požárech v letech 1578 a 1619 byl dvůr zcela zničen. Pozůstatkem původní středověké tvrze může být terénní situace jihovýchodně od dvora. Nachází se zde rybníček o půdorysu písmene "L", jehož obě ramena vymezují svými vnitřními břehy jakýsi pravoúhlý poloostrov. Snadno si lze představit, že tato situace může být zbytkem pravidelného čtverhranného tvrziště, obklopeného vodním příkopem. Tvrz by tak stála na zhruba čtvercovém ostrůvku o rozměrech 25 x 25 m a ze všech stran by ji chránil příkop široký 15-25 m, napouštěný vodou z výše položeného rybníka na jižní straně dvora. Do r. 2009 byl povrch zbrázděn terénními nerovnostmi, které později zanikly. Povrchovými sběry byly nalezeny četné keramické zlomky středověkého stáří. Rozhodnout, zda jde skutečně o zbytek tvrze Suché, by mohl pouze…  číst dále

Tvrze,hrady a zámky Českobudějovicka,Hist.-vlast.spolek Č.B.,Daniel Kovář,2011; Jaroslav Špiroch., 14.2. 2021

historie

Suchá je původně samostatný šlechtický statek s tvrzí, který se v 1. polovině 14. století vyvinul z dřívějšího manského dvora. Roku 1332 král Jan Lucemburský postoupil Suchou dvěma královským sokolníkům, z nichž jeden založil zdejší vladycký rod; roku 1333 se zde připomíná Jan ze Suché. Vladykové ze Suché se zde připomínají až do 2. poloviny 15. století. Od r. 1482 do začátku dalšího století drželi statek budějovičtí měšťané Robmhápové, kteří začali používat ke svému jménu přídomek "ze Suché". Následně patřila Suchá Kunášům z Machovic, Šicům z Drahenic, Chrtům ze Rtína a od r. 1634 Baltazaru Marradasovi. Za něj proběhla obnova zničeného dvora z předchozí války, ale nynější podobu získal až za majetku knížat ze Schwarzenberga při barokní přestavbě v r. 1742.

Českobudějovicko,I.Levý břeh Vltavy,D.Kovář,Veduta2008, Jaroslav Špiroch, 8.2. 2021

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Břehov

Místa v okolí

 kostel sv. Vavřince
 Vildštejn
 Machovice
 Staré Machovice
 dvůr Vondrov
 kostel sv. Linharta
 Sedlec
 Kubatův pomník
 Houžná
 Ohrada
 Doubíčko
 ZOO Ohrada
 boží muka
 Čakovec
 boží muka
 Hluboká nad Vltavou
 Holašovice - VPR
 Poděhusy
 návesní kaple
 Habří
 Habří
 kostel sv. Víta
 archeopark Netolice
 kostel sv. Václava
 nová radnice
 kašna
 Netolice – MPZ
 Kudrnův dům
 Rábín
 Orty
 solnice
 Libív
 Solní brána
 Rabenštejnská věž
 biskupská rezidence
 kaplička sv. Anny
 boží muka
 dvůr Koroseky
 Černá věž
 Kluk
 kostel sv. Dismase
 Hradec u Dobřejovic
 špýchar s bránou
 kaple sv. Josefa
 Dříteň
 Karlův hrádek
 kaplička Panny Marie
 židovský hřbitov
 Kratochvíle
 kaple sv. Rozálie
 kostel sv. Václava
 Lomec
 kaplička Panny Marie
 Červený dvůr
 kostel sv. Jiří
 Poříčí
 Boršov
 Libějovice
 panský dům
 Libějovice
 Chlum
 kaple Panny Marie
 Chvalešovice
 Býšov
 Rudolfov
 kamenná boží muka
 Purkmistrovský dům
 kostel sv. Víta
 Maškovec
 kostel sv. Martina
 Kuglvajt
 Doubravice
 Kamenný Újezd
 kostel Všech svatých
 Vodňany
 synagoga
 Jánský most
 městské opevnění
 židovský hřbitov
Základní informace místa
ID místa: 15435
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 14.2.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama