
Mohutné, do čtverce uspořádané budovy dvora jsou výsledkem barokní výstavby a nelze předpokládat, že by se v jejich hmotě zachovaly starší konstrukce. Po požárech v letech 1578 a 1619 byl dvůr zcela zničen. Pozůstatkem původní středověké tvrze může být terénní situace jihovýchodně od dvora. Nachází se zde rybníček o půdorysu písmene "L", jehož obě ramena vymezují svými vnitřními břehy jakýsi pravoúhlý poloostrov. Snadno si lze představit, že tato situace může být zbytkem pravidelného čtverhranného tvrziště, obklopeného vodním příkopem. Tvrz by tak stála na zhruba čtvercovém ostrůvku o rozměrech 25 x 25 m a ze všech stran by ji chránil příkop široký 15-25 m, napouštěný vodou z výše položeného rybníka na jižní straně dvora. Do r. 2009 byl povrch zbrázděn terénními nerovnostmi, které později zanikly. Povrchovými sběry byly nalezeny četné keramické zlomky středověkého stáří. Rozhodnout, zda jde skutečně o zbytek tvrze Suché, by mohl pouze… číst dále
Suchá je původně samostatný šlechtický statek s tvrzí, který se v 1. polovině 14. století vyvinul z dřívějšího manského dvora. Roku 1332 král Jan Lucemburský postoupil Suchou dvěma královským sokolníkům, z nichž jeden založil zdejší vladycký rod; roku 1333 se zde připomíná Jan ze Suché. Vladykové ze Suché se zde připomínají až do 2. poloviny 15. století. Od r. 1482 do začátku dalšího století drželi statek budějovičtí měšťané Robmhápové, kteří začali používat ke svému jménu přídomek "ze Suché". Následně patřila Suchá Kunášům z Machovic, Šicům z Drahenic, Chrtům ze Rtína a od r. 1634 Baltazaru Marradasovi. Za něj proběhla obnova zničeného dvora z předchozí války, ale nynější podobu získal až za majetku knížat ze Schwarzenberga při barokní přestavbě v r. 1742.
Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.
Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.
Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.
Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.
Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.
Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.