Georg Pirchinger z Lustenecku kolem r.1580 vystavěl zámek. V třicetileté válce vypálený, Baltazar Marradas opravil. V r.1622 zámek získalo českobudějovické děkanství a poč.18. stol. barokně upravili. Na několika místech zachována sgrafita.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled od severu
© Jiří Cukr, 08/2010
Město Rudolfov, které je pohodlně dostupné městskou hromadnou dopravou z Českých Budějovic, obepínají dva okruhy naučné stezky. Jeden prochází také kolem zámečku zvaném nejčastěji Lustenek nebo též Děkanský dvůr.
Jiří Cukr, 24.1. 2004

  historie

  Kolem roku 1580 si dal tehdejší správce solního skladu v Rudolfově Georg Pirchinger z Lustenecku vystavět nad městem sídlo, které nazval dle svého přídomku. V letech 1598 – 1618 patřil Höltzlům ze Sternsteinu, kteří hráli důležitou roli v těžařském průmyslu v okolí ( těžba stříbra ). Za třicetileté války se vypáleného zámku ujal Baltazar Marradas, který jej sice vlastnil pouze rok, přesto ho stihl opravit.

  Jiří Cukr, 24.1. 2004
  V současné době byl zámek vrácen v rámci restitucí církevního majetku českobudějovické diecézi. Ta má na svém budoucím zasedání rozhodnout o jeho dalším využití.
  Jihočeská televize, zprávy z dnešního dne, Jaroslav Špiroch , 12.8. 2014

  Vložit do oblíbených
  Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Rudolfov

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 1982
  Typ místa: zámek
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: nepřístupno
  Uveřejněno: 24.1.2004
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Leden býval měsícem odpočinku, mrazu, obav o živobytí, ale také měsícem naděje a lidových mouder

  Ostatní

  Vítám v novém roce všechny příznivce historie. Leden je nejen začátkem nového kalendářního roku, ale také, jak již sám jeho název napovídá, měsícem ledu, a tedy i mrazu a sněhových pokrývek, jež halí přírodu i lidská obydlí. Alespoň takto by to mělo být. Mnohaleté sledování počasí nám však ukazuje, že lednové teploty mají meziročně spíše vzrůstající tendenci

  Mikulovská středověká rozhledna a zatopený vápencový lom – dvě úžasné scenérie, které stojí za vidění

  Cestování

  Moje podzimní toulky jihem Moravy se pomalu blíží do finále. Po návštěvě Valtic a lednického Minaretu se dnes vydáme na dvě trošku méně známé lokality. Jednomu se říká Kozí hrádek a druhému Janičův vrch. Obě místa od sebe dělí zhruba dva kilometry pěší chůze.

  Škoda na autě? Její náhradu vyřeší pojištění

  Reklamní sdělení

  Měli jste bouračku a máte poškozené auto? Opravy nebudou laciné, škody na autě se mohou vyšplhat až do stovek tisíc korun. Pokud máte správné pojištění, pojišťovna vám vyplatí pojistné plnění.

  Trápily naše předky kilogramy navíc nebo jde o novodobý fenomén?

  Zajímavosti

  Vánoce utekly jako voda, dárky jsou rozdány, zásoby jídla pomalu mizí a jediné, co nám přibylo, bude nejspíš nějaký ten kilogram hmotnosti navíc. Celý rok se snažíme držet linii a pak stačí pár dní a naše snažení je pryč.

  Putování starými českými vánocemi aneb co jste o nejkrásnějších svátcích roku možná vůbec netušili….

  Hrady a zámky

  Adventní a vánoční čas býval již od nepaměti spojen s řadou rituálů, pověr a tradic starých jako lidstvo samo. Po mnohá staletí se udržovaly především na venkově. Původní pohanské rituály se časem promísily s křesťanskými vlivy a do dnešních dnů nám tu zanechaly řadu krásných vánočních zvyků.

  Jak to vypadalo v městské kuchyni v dobách středověku a proč mívali černé kuchyně, když my máme bílé?

  Hrady a zámky

  Napadlo vás někdy, jak asi vypadala kuchyně za dob středověku? Byla to samostatná místnost jako dnes? V čem se vařilo, v čem se peklo? Jak uchovávali zásoby, existovaly spíže? A co tehdejší kuchyňské vybavení?

  reklama