Socha pochází z roku 1908. Stojí v parčíku naproti kostelu. Postava světce je přibližně v životní velikosti a je znázorněna v tradičním pojetí. Stojí na ozdobném podstavci s nápisem v průčelí a kolem je ohrazena ozdobnou mříží, jež je ukotvena ve válcových sloupcích s profilovanou hlavicí.
Hlavní obrázek místa
© Jaroslav Špiroch 10/2021
Ševětín, původně Šebětín (německy Schewetin) je městys ležící v okrese České Budějovice, 16 km severovýchodně od krajského města. První zmínka pochází z roku 1356 v konfirmačních knihách pražské arcidiecéze. Z pamětihodností kromě zmíněné sochy zde naproti ní stojí kostel sv. Mikuláše, vedle něj fara a pomník padlým v I. a II. světové válce; na konci městyse směrem ke krajskému městu pak výklenková kaplička (viz samostatná hesla). Městysem probíhá silnice II/603 a od roku 2019 západně od něj dálnice D3. Též jím procházejí železniční trať č. 220 (České Budějovice-Praha) a cyklistické stezky č. 1057, 1060 a 1134.
Wikipedie; mapy.cz; www.sevetin.cz;Jaroslav Špiroch., 16.12. 2021
popis

Socha světce stojí v parčíku na náměstí Šimona Lomnického z Budče naproti kostelu sv. Mikuláše a pochází z roku 1908. Stojí na ozdobném podstavci s volutami po stranách, v jehož průčelí je v kartuši nápis: "SVATÝ JENE NEPOMUCKÝ ORODUJ ZA NÁS". Po stranách podstavce jsou kartuše s biblickými motivy. Na podstavci je umístěna socha sv. Jana Nepomuckého přibližně v životní velikosti a je znázorněna v tradičním pojetí; je oděn v kanovnické roucho a oběma rukama přidržuje krucifix. Kolem je ohrazena ozdobnou kovanou mříží, ukotvenou ve válcových sloupcích s ozdobnou hlavicí.

Jaroslav Špiroch., 16.12. 2021

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Ševětín

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16124
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 16.12.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama