Budova tvrze z první poloviny 17. století, později přestavěná na barokní zámek. Současná podoba novogotická ze šedesátých let 19. věku. Chátrající objekt obklopený anglickým parkem.
Hlavní obrázek místa
Zámek od jihovýchodu
Patrny nevhodné přístavby po obou stranách rizalitu. Foceno 6/2022
© Adam Šebesta 09/2022
Oblajovice jsou malá vesnice, část obce Dolní Hořice na Táborsku. Leží asi 3 km východně od Dolních Hořic a žije tu asi 60 obyvatel. Zámek s parkem se nachází na jihovýchodním okraji vesnice. Celý areál je bohužel uzavřen pro veřejnost, nejlepší přístup k budově je od východu (z prostoru bývalého hospodářského dvora). V okolí stojí za pozornost zámek ve Vodicích či tvrze Dolní Hořice a Sudkův Důl.
Adam Šebesta, Zdroj: www.mapy.cz, 15.9. 2022
popis

Zámek je obdélnou patrovou budovou s trojpodlažními rizality na severní a jižní straně, na něž navazují nižší pětiboké věžice. Vstup v západním – parkovém – průčelí je zdůrazněn balkónem. Východní fronta se do bývalého dvora obracela mohutným rizalitem, vlivem nevhodných přístaveb z padesátých let minulého století dnes ovšem jen stěží rozeznatelným. Fasády jsou novogotické.

Adam Šebesta, Zdroj: Kolektiv 1986: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku [V] Jižní Čechy, https://ags.cuzk.cz/archiv/, 15.9. 2022

historie

Kamenná tvrz, předchůdce současného zámku, byla v Oblajovicích postavena po roce 1623, za panování rodu Vratislavů z Mitrovic. Poprvé je zmiňována při prodeji zdejšího zboží Zuzaně Černínové z Chudenic roku 1650. Majitelé Oblajovic se následně střídali. Tvrz je naposledy zmíněna v roce 1726. V kupní smlouvě pro nového vlastníka, Leopolda Krakovského z Kolovrat, roku 1759 je již o zdejším sídle hovořeno jako o zámku. Snad někdy mezi těmito lety došlo k barokní přestavbě tvrze. R. Pourová ovšem uvádí, že jejím iniciátorem byl již Josef František z Talmberka, majitel Oblajovic od roku 1692. Jaké jsou doklady a zdroje tohoto tvrzení, není jasné. Pro historii zámku je velice důležitá osoba hraběte Rudolfa Krakovského z Kolovrat. Ten nechal objekt v 60. letech 19. století novogoticky přestavět, čímž mu vtiskl podobu blízkou dnešní. Okolo zámku rovněž založil anglický park. Nezájem majitelů na konci 19. věku vedl…  číst dále

Adam Šebesta, Zdroj: Pourová 2006: Hrady, zámky a tvrze, které přežily rok 2000 – Jihočeský kraj, Sedláček 1885: Hrady, zámky a tvrze české IV., www.prazdnedomy.cz, www.taborsky.denik.cz, www.dolnihorice.cz + zdroje pro popis, 15.9. 2022

Jihočeský kraj,  Tábor  (TA), Oblajovice

Místa v okolí

 Dolní Hořice
 Dolní Hořice
 Vodice
 kaple
 Chýnovská jeskyně
 Údolský hrádek
 Sudkův Důl
 kostel sv. Václava
 kamenná kašna
 Hroby
 kostel sv. Prokopa
 fara
 Chýnov
 Polánka
 Bedřichov
 Dub
 Bílkův dům
 židovský hřbitov
 kostel sv. Marka
 zvonice
 Těchobuz
 synagoga
 Ohrazenice
 kostel sv. Jiří
 špýchar
 Radvanov
 Radvanov
 Ratibořské Hory
 Radenín
 kostel sv. Markéty
 kaple sv. Magdaleny
 židovský hřbitov
 kostel sv. Barbory
 Šohajův dům
 synagoga
 kostel sv. Václava
 socha sv. Václava
 panský pivovar
 synagoga
 děkanství
 Pacov
 kaple sv. Anny
 Kámen
 židovský hřbitov
 Černovice
 boží muka
 Hacpurek
 kaplička
 kaplička
 Mladá Vožice
 socha sv. Václava
 kostel sv. Martina
 solnice
 panský pivovar
 Mladá Vožice
 Nový Dvůr
 Elbančice
 Proseč u Pošné
 kostel sv. Mikuláše
 Choustník
 Šelmberk
 Choustník
 židovský hřbitov
 boží muka
 Kozí hrádek
 Měšice
 Višněvice
 Višněvice
 návesní kaple
 Pechburg
 Zátiší
 boží muka sv. Rocha
 Čermákův vrch
 Lukavec
 Chotoviny
 Husův sbor
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Nemyšl
 Březina
 Konipas
 Kovářka
 Brandlín
 Vyklantice
Základní informace místa
ID místa: 16726
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 15.9.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama