Budova tvrze z první poloviny 17. století, později přestavěná na barokní zámek. Současná podoba novogotická ze šedesátých let 19. věku. Chátrající objekt obklopený anglickým parkem.
Hlavní obrázek místa
Zámek od jihovýchodu
Patrny nevhodné přístavby po obou stranách rizalitu. Foceno 6/2022
© Adam Šebesta 09/2022
Oblajovice jsou malá vesnice, část obce Dolní Hořice na Táborsku. Leží asi 3 km východně od Dolních Hořic a žije tu asi 60 obyvatel. Zámek s parkem se nachází na jihovýchodním okraji vesnice. Celý areál je bohužel uzavřen pro veřejnost, nejlepší přístup k budově je od východu (z prostoru bývalého hospodářského dvora). V okolí stojí za pozornost zámek ve Vodicích či tvrze Dolní Hořice a Sudkův Důl.
Adam Šebesta, Zdroj: www.mapy.cz, 15.9. 2022
popis

Zámek je obdélnou patrovou budovou s trojpodlažními rizality na severní a jižní straně, na něž navazují nižší pětiboké věžice. Vstup v západním – parkovém – průčelí je zdůrazněn balkónem. Východní fronta se do bývalého dvora obracela mohutným rizalitem, vlivem nevhodných přístaveb z padesátých let minulého století dnes ovšem jen stěží rozeznatelným. Fasády jsou novogotické.

Adam Šebesta, Zdroj: Kolektiv 1986: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku [V] Jižní Čechy, https://ags.cuzk.cz/archiv/, 15.9. 2022

historie

Kamenná tvrz, předchůdce současného zámku, byla v Oblajovicích postavena po roce 1623, za panování rodu Vratislavů z Mitrovic. Poprvé je zmiňována při prodeji zdejšího zboží Zuzaně Černínové z Chudenic roku 1650. Majitelé Oblajovic se následně střídali. Tvrz je naposledy zmíněna v roce 1726. V kupní smlouvě pro nového vlastníka, Leopolda Krakovského z Kolovrat, roku 1759 je již o zdejším sídle hovořeno jako o zámku. Snad někdy mezi těmito lety došlo k barokní přestavbě tvrze. R. Pourová ovšem uvádí, že jejím iniciátorem byl již Josef František z Talmberka, majitel Oblajovic od roku 1692. Jaké jsou doklady a zdroje tohoto tvrzení, není jasné. Pro historii zámku je velice důležitá osoba hraběte Rudolfa Krakovského z Kolovrat. Ten nechal objekt v 60. letech 19. století novogoticky přestavět, čímž mu vtiskl podobu blízkou dnešní. Okolo zámku rovněž založil anglický park. Nezájem majitelů na konci 19. věku vedl…  číst dále

Adam Šebesta, Zdroj: Pourová 2006: Hrady, zámky a tvrze, které přežily rok 2000 – Jihočeský kraj, Sedláček 1885: Hrady, zámky a tvrze české IV., www.prazdnedomy.cz, www.taborsky.denik.cz, www.dolnihorice.cz + zdroje pro popis, 15.9. 2022

Komentáře

Jihočeský kraj,  Tábor  (TA), Oblajovice

Místa v okolí

 Dolní Hořice
 Dolní Hořice
 Vodice
 kaple
 Chýnovská jeskyně
 Údolský hrádek
 Sudkův Důl
 kostel sv. Václava
 kamenná kašna
 Hroby
 kostel sv. Prokopa
 fara
 Chýnov
 Polánka
 Bedřichov
 Dub
 Bílkův dům
 židovský hřbitov
 kostel sv. Marka
 zvonice
 Těchobuz
 synagoga
 Ohrazenice
 kostel sv. Jiří
 špýchar
 Radvanov
 Radvanov
 Ratibořské Hory
 Radenín
 kostel sv. Markéty
 kaple sv. Magdaleny
 židovský hřbitov
 kostel sv. Barbory
 Šohajův dům
 synagoga
 kostel sv. Václava
 socha sv. Václava
 panský pivovar
 synagoga
 děkanství
 Pacov
 kaple sv. Anny
 Kámen
 židovský hřbitov
 Černovice
 boží muka
 Hacpurek
 kaplička
 kaplička
 Mladá Vožice
 socha sv. Václava
 kostel sv. Martina
 solnice
 panský pivovar
 Mladá Vožice
 Nový Dvůr
 Elbančice
 Proseč u Pošné
 boží muka
 kostel sv. Mikuláše
 Choustník
 Šelmberk
 Choustník
 židovský hřbitov
 boží muka
 Kozí hrádek
 Měšice
 Višněvice
 Višněvice
 návesní kaple
 Pechburg
 Zátiší
 boží muka sv. Rocha
 Čermákův vrch
 Lukavec
 Chotoviny
 Husův sbor
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Nemyšl
 Březina
 Konipas
 Kovářka
 Brandlín
 Vyklantice
Základní informace místa
ID místa: 16726
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 15.9.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama