Původně malá dřevěná kaple z r. 1691. Nová volně stojící osmiboká kaple byla postavená podle plánů významného barokního architekta P. I. Bayera v letech 1714-1715. V r. 1788 přestavěna na kostel Nejsvětější Trojice. Zařízení pochází většinou z 1.třetiny 18.století. Přístupný v době bohoslužeb.
Hlavní obrázek místa
© Jaroslav Špiroch 05/2020
Libníč je obec ležící v okrese České Budějovice v Jihočeském kraji, asi 7 km severovýchodně od Českých Budějovic. První písemná zmínka pochází z r. 1394. V místě bývalých lázní je řada pamětihodností. Na severozápadě obce se nachází vycházkový okruh Mojský les a zhruba kilometr východně od obce nevelká přírodní památka Libníč s výskytem střevíčníku pantoflíčku. Z města Rudolfov sem vede cyklistická stezka 1107.
Jaroslav Špiroch, Wikipedie,mapy.cz, 9.5. 2020
historie

Původně malá dřevěná kaple byla postavena v r. 1691 spolu s malým lázeňským domem podle návrhu G. A. de Maggiho pro Ferdinanda ze Schwarzenbergu. V letech 1714-1715 za Adama Františka ze Schwarzenbergu byla vybudována podle projektu významného barokního architekta Pavla Ignáce Bayera nová volně stojící osmiboká kaple. V r. 1788 byla kaple přebudována na kostel Nejsvětější Trojice; byla prodloužena k východu a na stavbu napojen souvisle trojboký presbytář s hranolovou věží v ose. Při kostele vzniklo sídlo duchovní správy (lokálie, později fara). Opravován byl v letech 1830, 1884 a 1903. Kostel je zaklenut valeně s lunetami. Zařízení pochází většinou z 1. třetiny 18. století; hlavní oltář s obrazem sv. Karla Boromejského a Františka Xaverského z 18. stol. (podle arch.dokladů dodal pův. obraz P. Keck); dva protějškové boční oltáře Nanebevzetí P. Marie a sv. Jana Nepomuckého s točenými sloupy a s…  číst dále

Tvrze,hrady a zámky Českobudějovicka, Daniel Kovář, Historicko-vlastivědní spolek v Č.Budějovicích, 2011, UPČ,sv.2,kolekt.aut.,nakl.Academia,1978;Jaroslav Špiroch, 13.8. 2014

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Libníč

Místa v okolí

 Libníč
 kamenná boží muka
 Purkmistrovský dům
 kostel sv. Víta
 Rudolfov
 Lustenek
 Orty
 kostel sv. Václava
 Provod, Prochod
 židovský hřbitov
 Zvíkov u Lišova
 Rabenštejnská věž
 Černá věž
 Masné krámy
 kostel sv. Rodiny
 Přední vodní mlýn
 solnice
 Zlatý most
 biskupská rezidence
 Solní brána
 kostel sv. Vojtěcha
 Hradec u Dobřejovic
 Hluboká nad Vltavou
 Červený dvůr
 ZOO Ohrada
 Ohrada
 Doubravice
 Houžná
 dvůr Vondrov
 Ledenice
 Švamberk
 Doubíčko
 Karlův hrádek
 Vildštejn
 špýchar s bránou
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Josefa
 Staré Machovice
 Machovice
 Poříčí
 Radonice
 kostel sv. Jiří
 boží muka
 Lomnice nad Lužnicí
 barokní kamenný most
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Barbory
 Doudleby
 Doudleby
 kostel sv. Vincence
 Trocnov
 kaplička sv. Anny
 pranýř
 radnice
 Boršov
 dvůr Koroseky
 Borovany
 Kamenný Újezd
 kostel Všech svatých
 boží muka
 kaple sv. Rozálie
 kaplička Panny Marie
 Plavnice
 kaplička Panny Marie
 Maškovec
 kamenný most
 návesní kaple
 Nový Dvůr
 kostel sv. Václava
 Libív
 boží muka
 kostel sv. Dismase
 Dříteň
 Dívčí Kámen
 Třísov
 Třísovská lípa
Základní informace místa
ID místa: 11821
Typ místa: sakrální památky
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 25.5.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama