Zaniklá renesanční tvrz ze 16. století s pivovarem v panském dvoře. Od 17. století ztrácí residenční funkci, zpustlý je i pivovar a v majetku vyšebrodského kláštera slouží k hospodářským účelům. Během 19. století panský dvůr zcela přestavěn. Po 1. světové válce přechází do rukou soukromého majtele.
Hlavní obrázek místa
© Jaroslav Špiroch 04/2021
Sedlo je malá vesnice, část obce Komařice v okrese České Budějovice. Nachází se asi 2,5 km na jih od střediskové obce. První písemná zmínka o vsi je z r. 1293. Z památek kromě panského dvora je zde na návsi kaple sv. Jana Nepomuckého s lipami kolem ní. Severně od vsi pak Pešlův hamr (1660), velmi cenná technická památka a u komařické silnice, proti vyústění cesty od hamru, stojí zděná výklenková kaplička se sousední komařickou lípou malolistou (chráněný památný strom). Přes vesnici vede cyklistická stezka č. 1131 (na ní jsou i uvedené památky).
Českobudějovicko,sv.II, Pravý břeh Vltavy,Č.B.,nakl. Veduta 2008, Daniel Kovář, Wikipedie,mapy.cz,Jaroslav Špiroch., 16.2. 2021
popis

Renesanční tvrz, sloužící jako šlechtické sídlo v poslední čtvrtině 16. století, stávala nepochybně v areálu dvora. Popis dvorských budov z roku 1672 jí však neuvádí; nacházela se tu tehdy dílna, mlíčník, ovčín, stodola, chlévy, sýpka a z obytných místností pouze síň, kuchyně a ratejna (v místě tvrze?). Během 19. století prošly budovy panského dvora rozsáhlou stavební obnovou. Bývalý panský dvůr (č. p. 10) stojí v horní, jižní části svažité sedelské návsi. Zda mohutná čtyřkřídlá budova obsahuje pozůstatky někdejšího panského sídla (tvrze), musel by rozhodnout stavebně-historický průzkum.

Tvrze,hrady a zámky Českobudějovicka,Hist.-vlast.spolek Č.B.,Daniel Kovář,2011; Jaroslav Špiroch., 3.3. 2021

historie

Nejstarší zmínka pochází z roku 1293, kdy tu pravděpodobně bývalo drobné šlechtické sídlo. V r. 1541 od budějovického měšťana Vincence Hungera koupil Sedlo Ctibor Dráchovský z Dráchova, jemuž patřily sousední Komařice. Po Dráchovském připadl tento majetek Kořenským z Terešova a pravděpodobně v sedmdesátých letech 16. století si Vilém Kořenský postavil přímo v Sedle renesanční tvrz s dvorem a pivovarem. Pobýval zde i jeho bratr Ctibor, avšak po roce 1591 zůstalo toto sídlo nevyužito a chátralo. Roku 1623, kdy se dělilo rodové dědictví Kořenských, připadla vesnice Sedlo Karlu Markvartu Kořenskému z Terešova. Po jeho smrti byl statek císařským prokurátorem zabaven a v roce 1629 prodán Janu Řepickému ze Sudoměře. Dědičkou se stala jeho dcera Judita Řísnická z Řísnice, ta se potýkala s dluhy, zboží bylo zabaveno a prodáno v roce 1647. Již od počátku 17. století tvrz nesloužila jako trvalé sídlo šlechtickým…  číst dále

Tvrze,hrady a zámky Českobudějovicka,Hist.-vlast.spolek Č.B.,Daniel Kovář,2011; Jaroslav Špiroch., 3.3. 2021

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Sedlo

Místa v okolí

 Komařice
 kontribuční sýpka
 Nežetice
 kamenný most
 kostel sv. Martina
 Římov
 Újezdec
 Ostrolovský Újezd
 kaple sv. Barbory
 kostel sv. Vincence
 Doudleby
 Doudleby
 Kamenná věž
 Velešín
 Trocnov
 Buškův hamr
 Holkov
 kostel sv. Václava
 Trhové Sviny
 mariánský sloup
 Bartochov
 radnice
 Plavnice
 Slabošovka
 kamenný most
 ZOO Dvorec
 pranýř
 Borovany
 radnice
 boží muka
 Kamenný Újezd
 Čížkrajice
 Dvorec
 boží muka
 Doubravice
 Pořešín
 Safari Park
 Nový Dvůr
 kaple Panny Marie
 Ledenice
 Maškovec
 Hrádek
 Poříčí
 kostel sv. Václava
 Olešnice
 Boršov
 Červený dvůr
 Žumberk
 špýchar s bránou
 Štěkře
 Sokolčí
 kaple sv. Josefa
 Černá
 kaplička Panny Marie
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Jiří
 hradiště Záluží
 kaplička Panny Marie
 vodárenská věž
 radnice
 kostel sv. Floriána
 kostel sv. Rodiny
 Zlatý most
 kaplička sv. Anny
 dvůr Koroseky
 biskupská rezidence
 Solní brána
 Samson
 radnice
 Černá věž
 Puklicův dům
 Masné krámy
 kostel sv. Václava
 solnice
 Rabenštejnská věž
 Dívčí Kámen
 Přední vodní mlýn
 židovský hřbitov
 Zvíkov u Lišova
 Třísov
 Třísovská lípa
 Lustenek
 Rudolfov
 Purkmistrovský dům
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Vojtěcha
 morový sloup
 radnice
 Svébohy
 Omlenička
 pranýř
 kostel sv. Vavřince
 Cuknštejn
 kostel sv. Mikuláše
 návesní kaple
 Doubíčko
 Kraví hora
 kostel sv. Anny
Základní informace místa
ID místa: 15507
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 25.4.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama