Zaniklá renesanční tvrz ze 16. století s pivovarem v panském dvoře. Od 17. století ztrácí residenční funkci, zpustlý je i pivovar a v majetku vyšebrodského kláštera slouží k hospodářským účelům. Během 19. století panský dvůr zcela přestavěn. Po 1. světové válce přechází do rukou soukromého majtele.
Hlavní obrázek místa
© Jaroslav Špiroch 04/2021
Sedlo je malá vesnice, část obce Komařice v okrese České Budějovice. Nachází se asi 2,5 km na jih od střediskové obce. První písemná zmínka o vsi je z r. 1293. Z památek kromě panského dvora je zde na návsi kaple sv. Jana Nepomuckého s lipami kolem ní. Severně od vsi pak Pešlův hamr (1660), velmi cenná technická památka a u komařické silnice, proti vyústění cesty od hamru, stojí zděná výklenková kaplička se sousední komařickou lípou malolistou (chráněný památný strom). Přes vesnici vede cyklistická stezka č. 1131 (na ní jsou i uvedené památky).
Českobudějovicko,sv.II, Pravý břeh Vltavy,Č.B.,nakl. Veduta 2008, Daniel Kovář, Wikipedie,mapy.cz,Jaroslav Špiroch., 16.2. 2021
popis

Renesanční tvrz, sloužící jako šlechtické sídlo v poslední čtvrtině 16. století, stávala nepochybně v areálu dvora. Popis dvorských budov z roku 1672 jí však neuvádí; nacházela se tu tehdy dílna, mlíčník, ovčín, stodola, chlévy, sýpka a z obytných místností pouze síň, kuchyně a ratejna (v místě tvrze?). Během 19. století prošly budovy panského dvora rozsáhlou stavební obnovou. Bývalý panský dvůr (č. p. 10) stojí v horní, jižní části svažité sedelské návsi. Zda mohutná čtyřkřídlá budova obsahuje pozůstatky někdejšího panského sídla (tvrze), musel by rozhodnout stavebně-historický průzkum.

Tvrze,hrady a zámky Českobudějovicka,Hist.-vlast.spolek Č.B.,Daniel Kovář,2011; Jaroslav Špiroch., 3.3. 2021

historie

Nejstarší zmínka pochází z roku 1293, kdy tu pravděpodobně bývalo drobné šlechtické sídlo. V r. 1541 od budějovického měšťana Vincence Hungera koupil Sedlo Ctibor Dráchovský z Dráchova, jemuž patřily sousední Komařice. Po Dráchovském připadl tento majetek Kořenským z Terešova a pravděpodobně v sedmdesátých letech 16. století si Vilém Kořenský postavil přímo v Sedle renesanční tvrz s dvorem a pivovarem. Pobýval zde i jeho bratr Ctibor, avšak po roce 1591 zůstalo toto sídlo nevyužito a chátralo. Roku 1623, kdy se dělilo rodové dědictví Kořenských, připadla vesnice Sedlo Karlu Markvartu Kořenskému z Terešova. Po jeho smrti byl statek císařským prokurátorem zabaven a v roce 1629 prodán Janu Řepickému ze Sudoměře. Dědičkou se stala jeho dcera Judita Řísnická z Řísnice, ta se potýkala s dluhy, zboží bylo zabaveno a prodáno v roce 1647. Již od počátku 17. století tvrz nesloužila jako trvalé sídlo šlechtickým…  číst dále

Tvrze,hrady a zámky Českobudějovicka,Hist.-vlast.spolek Č.B.,Daniel Kovář,2011; Jaroslav Špiroch., 3.3. 2021

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Sedlo

Místa v okolí

 Komařice
 kamenný most
 kostel sv. Martina
 Římov
 Újezdec
 Ostrolovský Újezd
 kaple sv. Barbory
 kostel sv. Vincence
 Doudleby
 Doudleby
 Kamenná věž
 Velešín
 Trocnov
 Buškův hamr
 Holkov
 kostel sv. Václava
 mariánský sloup
 Trhové Sviny
 radnice
 Bartochov
 Plavnice
 Slabošovka
 kamenný most
 ZOO Dvorec
 Borovany
 pranýř
 radnice
 boží muka
 Čížkrajice
 Kamenný Újezd
 boží muka
 Doubravice
 Pořešín
 Nový Dvůr
 kaple Panny Marie
 Ledenice
 Maškovec
 Hrádek
 Poříčí
 kostel sv. Václava
 Olešnice
 Boršov
 Žumberk
 Červený dvůr
 Štěkře
 Sokolčí
 špýchar s bránou
 kaple sv. Josefa
 Černá
 kaplička Panny Marie
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Jiří
 hradiště Záluží
 kaplička Panny Marie
 radnice
 kostel sv. Floriána
 kostel sv. Rodiny
 Zlatý most
 kaplička sv. Anny
 dvůr Koroseky
 biskupská rezidence
 Solní brána
 Černá věž
 Puklicův dům
 solnice
 Masné krámy
 kostel sv. Václava
 Rabenštejnská věž
 Dívčí Kámen
 Přední vodní mlýn
 židovský hřbitov
 Zvíkov u Lišova
 Třísov
 Třísovská lípa
 Lustenek
 Rudolfov
 Purkmistrovský dům
 kostel sv. Víta
 morový sloup
 radnice
 kostel sv. Vojtěcha
 Svébohy
 Omlenička
 pranýř
 kostel sv. Vavřince
 Cuknštejn
 kostel sv. Mikuláše
 návesní kaple
 Doubíčko
 Kraví hora
 kostel sv. Anny
Základní informace místa
ID místa: 15507
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 25.4.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama