Renesanční tvrz, vybudovaná pravděpodobně za Řepických ze Sudoměře. Tvrz střídala majitele, posledními šlechtickými majiteli byli Černínové. V hmotě dvora se dochovala obytná část tvrze s poměrně dobře zachovanými interiéry.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 05/2009
Tvrz, jejíž části se zachovaly ve hmotě severního křídla dvorce, byla vybudována za renesance, patrně za Řepických ze Sudoměře, či za Kalenických z Kalenic. Ačkoliv budova utrpěla léty zanedbávané údržby a necitlivého zacházení, uvnitř si uchovala mnoho ze své renesanční podoby. Na hospodářské části dvora se dokonce uchovaly zbytky renesanční sgrafitové výzdoby. Rybníček pod západním průčelím tvrze je považován za pozůstatek obranného systému.
Milan Caha (zdroj: T. Durdík, B. Nechvátal, F. Kašička: Hrady, hrádky a tvrze na Písecku, Prácheňské museum, Písek 1995), 19.6. 2009
historie

Kožlí je uváděno v roce 1396 jako majetek Pavla z Kožlí, roku 1444 je uváděn jeho syn Jan. Poté panství patřilo Písku, kterému bylo konfiskováno za odboj proti Ferdinandu I. Majetek koupil Adam Řepický ze Sudoměře. Po roce 1629 získali sňatkem tvrz a panství Běšínové z Běšin. Roku 1666 prodal rytíř Jan Ladislav Běšín z Běšin majetek v Kožlí (dvůr, tvrz, pivovar, ves) Petru Maxmiliánovi Kocovskému z Krausenberku a jeho manželce Alžbětě, rozené Běšínové. Ta pak Kožlí prodala Janu Petru Dejmovi ze Stříteže, který je připojil k panství Čížová. Posledními šlechtickými majiteli byli Černínové, jejichž potomkům byl objekt hospodářského dvora s tvrzí navrácen v restituci.

Milan Caha (zdroj: T. Durdík, B. Nechvátal, F. Kašička: Hrady, hrádky a tvrze na Písecku, Prácheňské museum, Písek 1995), 19.6. 2009

Další texty historie

Půdorys místa

půdorys přízemí tvrze
© J. Úlovec podle F. Kašičky a B. Nechvátala (in kol.: Encyklopedie českých tvrzí, II. díl [K-R], ARGO, Praha 2000)
Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Písek  (PI), Předotice

Místa v okolí

 Šamonice
 Drhovle
 Brloh
 Strážovice
 Petrovice
 Čížová
 Sedlice
 Cerhonice
 Škvořetice
 kostel sv. Jiljí
 Velký Kamýk
 Osek
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Vráž
 křížová cesta
 Kbelnice
 děkanství
 kostel sv. Martina
 radnice
 mariánský sloup
 Karlov
 vojenský hřbitov
 Buzice
 Kosatínský viklan
 židovský hřbitov
 Čekanice
 Boudy u Čimelic
 Vintíř
 kostel sv. Václava
 Varvažov
 Štěkeň
 Kamenný most
 Rakovice
 sladovna
 Čimelice
 Čimelice
 Písek
 radnice
 Kestřany
 mariánský sloup
 dům U Koulí
 městské opevnění
 synagoga
 Řepice
 stará radnice
 parostrojní lihovar
 kaplanka
 socha sv. Floriana
 synagoga
 kaple Božího hrobu
 kostel sv. Kateřiny
 Varvažov
 Blatná
 Ženatý dub
 Bratronice
 Křikava
 zemský hřebčinec
 kaple sv. Anny
 kaple sv. Anny
 železný most
 kamenný most
 kostel sv. Vavřince
 Putim
 Záboří
 Uzeničky
 Jarník
 boží muka
 empírový most
 kostel sv. Linharta
 masné krámy
 mariánský sloup
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Václava
 Husův sbor
 Zvíkov
 Červený Újezdec
 Hostišovice
 Dolní Nerestce
 Strakonice
 Pětnice
 židovský hřbitov
 Střela
 Střela
 Velký Mehelník
 kostel sv. Jiljí
 katovna u Nymburských
 radnice
 socha sv. Barbory
 socha sv. Prokopa
 kostel sv. Prokopa
 Hrádek
 Žďákovský most
 Tálínský rybník
 Újezdec
 kostel sv. Voršily
 špitál
 kaplička
 kostel sv. Anny
Základní informace místa
ID místa: 7885
Typ místa: tvrz
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 19.6.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve středočeském kraji, v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les a z něj se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě vytesané do žuly.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

reklama